siena

Siena. Co warto zobaczyć?

Siena to cudowne włoskie miasto położone na toskańskich wzgórzach. Od Florencji dzieli je ok. 50 km. Urocze, strome uliczki prowadzą turystów wśród średniowiecznej zabudowy. Zabytkowe centrum miasta nie jest duże, przez co zwiedzanie go jest czystą przyjemnością.

Siena. Co warto zobaczyć?

Siena słynie z kilku zabytków, będących perełkami włoskiej architektury, niesamowitego Palio – corocznej gonitwy koni ulicami miasta oraz fantastycznej atmosfery. Zobaczcie, czego nie można pominąć będąc w Sienie.

Piazza del Campo

Jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Toskanii. Piazza del Campo to główny placSieny. Ma kształ muszli, wybrukowany jest czerwoną cegłą, a dookoła otaczają go fantastyczne budowle min. Palazzo Pubblico z Torre del Mangia. Palazzo Pubblico pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. We wnętrzu pałacu swoją siedzibę ma muzeum. Ściany palazzo zdobią bogate freski sieńskich malarzy. Częścią Palazo Publicco jest 88 metrowa wieża Torre del Mangia. Widok z niej jest oszałamiający i wynagradza trudy wspinaczki po ponad 400 schodach. W sezonie oczekiwanie na wejście może się wydłużyć. Ze względu na bardzo wąskie schody jednocześnie na wieżę wpuszczanych jest 25 osób. Bilety na wieżę kosztują 10 euro, a dzieci do lat 11 wchodzą za darmo.
siena co zobaczyć
Inną budowlą, która upiększa Piazza del Campo jest fontanna Fonte Gaia. Fontanna powstała w 1419 roku jako uhonorowanie zakończenia prac nad systemem doprowadzającym wodę do miasta. Rzeźby zdobiące fontannę są kopią rzeźb Jacopop della Quercia. Oryginały znajdują się w Palazzo Publico.
siena fontanna
Wokół placu znajdują się budynki mieszkalne, które mają w miarę jednorodny wygląd. Wynika to z faktu, że w średniowiecznej Sienie dbano o piękno miasta i jego spójność. Obecnie w kamienicach znajdują się bary, restauracje i sklepy z pamiątkami.  To co jest charakterystyczne dla tego miejsca to fakt, że sporo ludzi siedzi lub leży na placu. Jest to o tyle dziwny widok, że zwykle w centrach miast raczej turyści nie kładą się pod ratuszem 😉 Natomiast tutaj jest to zupełnie normalne.
siena piazza del campo

Katedra w Sienie

Katedra w Sienie, czyli Duomo zachwyci każdego! Fasadę i wnętrze katedry zdobią charakterystyczne czarno-białe pasy.  Wewnątrz uwagę zwraca podłoga z kolorowego marmuru oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Piękna ambona, rzeźby, freski i witraże warte są chwili uwagi.
Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku. Początkowo miała być ona w stylu romańskim, jednak wiek później plany zmieniono i powstała budowla w stylu gotyckim. Zamysłem budowniczych było stworzyć największą katedrę ówczesnych czasów. Jednak plaga chorób, która spadła na Sienę pokrzyżowała te plany. Doumo di Siena nie doczekała się rozbudowy. Obecnie w niedokończonej bocznej nawie swoją siedzibę ma Muzeum Katedralne. Bilet do katedry kosztuje 9 euro, a dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Pamiętajcie tylko o stosownym ubraniu. Nie zostaniecie wpuszczeni do środka, jeśli będziecie ubrani w krótkie spodenki lub koszulki odsłaniające ramiona.

Palio w Sienie

Jeśli planujecie zwiedzać miasto w okolicach lata to koniecznie musicie wiedzieć, że 2 lipca i 16 sierpnia w Sienie odbywa się Palio – niezwykły wyścig koni po Piazza del Campo. Jest to oszałamiające widowisko do którego mieszkańcy przygotowują się cały rok. Jednocześnie jest to czas, kiedy do Sieny przyjeżdżają tysiące turystów, dlatego upolowanie w tym terminie noclegu i to w miarę taniego, graniczy z cudem. Już kilka dni przed Palio w mieście jest gorąca atmosfera, losowani są jeźdźcy i konie, które będą udział w gonitwie. Jeźdźcy i konie reprezentują poszczególne dzielnice miasta, które mają swoje symbole, barwy i herby. To co warto wiedzieć o Palio, to fakt, że to zarówno najgorętszy temat w Sienie, jak i impreza o charakterze dalekiej od gry fair – play. Zdarzają się kradzieże koni, porwania jeźdźców, przekupstwa, przepychanki i zagrania poniżej pasa. A to wszystko po to by zaledwie 75 sekundowy wyścig wyłonił zwycięzcę. 

Zwiedzanie Sieny z dzieckiem – pomysł na #Fajne Zwiedzanie

Ze względu na to, że zabytkowe serce Sieny nie jest duże,  a najważniejsze zabytki położone blisko siebie  proponujemy Wam dzisiaj zabawę w Małego Przewodnika. Oddajcie zwiedzanie w ręce Waszych dzieci 🙂

Potrzebna do tego będzie mapa z zaznaczonymi obiektami do znalezienia. W czasach, gdy wszyscy polegamy na nawigacji, umiejętność korzystania z mapy odchodzi w zapomnienie. A to spory błąd. Warto nauczyć dzieci jak poruszać się po mieście z mapą. Na wydrukowanej mapie zaznaczcie miejsca, które chcecie odwiedzić, a potem ruszcie za swoimi małymi przewodnikami. Po zaliczeniu obowiązkowych punktów wycieczki polecam przespacerować się wąskimi uliczkami miasta by odkryć urocze zaułki, sklepiki i podwórka.

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *