ferrara

Ferrara. Miasto rowerów. Zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca.

Ferrara to jedna z włoskich perełek, której historyczne centrum w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Urocze brukowane uliczki, piękne budynki i niesamowita atmosfera rozkochują w sobie przybywających do miasta turystów. Dodatkowo Ferrara nazywana jest włoskim Amsterdamem, ze względu na liczbę osób poruszających się po mieście na rowerze. I Wam również polecamy taki sposób zwiedzania! Ferrara z poziomu siodełka rowerowego prezentuje się świetnie 😉

Ferrara. Co warto zobaczyć?

My zwiedzaliśmy Ferrarę rowerem. Auto zaparkowaliśmy na sporym parkingu tuż przed wejściem do historycznego centrum, przy Via Darsena 78. Przy tej samej ulicy, pod numerem 132, znaleźliśmy wypożyczalnię rowerów Officine Ricicletta. Tutaj wypożyczyliśmy tandem dla chłopaków i rower miejski dla Oli. Sprzęt zdecydowanie nie należał do najnowocześniejszych, ale sprawił nam dużo frajdy i pozwolił szybko poruszać się po mieście. A oto co fajnego można zwiedzić w Ferrarze.

Via Delle Volte w Ferrarze

Na początek zajrzyjcie na Via Delle Volte, która przeniesie  Was w czasie 😉 Uliczka uznawana jest za najpiękniejszy średniowieczny zakątek. Po jednej stronie znajdują się domy bogatych kupców, a po drugiej budynki które służyły za magazyny. Nad ulicą przebiegają kryte przejścia, które łączą oba rodzaje domów.

ferrara co warto zobaczyć

Katedra św. Jerzego

Patronem miasta jest św. Jerzy. Katedra pod jego wezwaniem (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire) to największy kościół w mieście.  Przy bazylice stoi dzwonnica, która niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Zwróćcie uwagę na bok katedry. Do wielkiego kościoła przylgnęły małe, zadaszone sklepiki. Uroczo to wygląda. Naprzeciwko kościoła stoi Ratusz, który niegdyś był siedzibą rodu D’Este.

ferrara katedra

Al Brindisi – najstarszy bar z winem na świecie

Najstarszy bar z winem znajdziecie w bocznej uliczce przy katedrze. Bar nazywa się Al Brindisi. Koniecznie zajrzyjcie do środka. Na stojakach zobaczycie zakurzone butelki wina. Co ciekawe, często bywał tu Mikołaj Kopernik, który mieszkał w pokoju nad barem w czasie swoich studiów w Ferrarze.

Zamek dynastii D’Este

Zamek dynastii D’Este to jedna z największych atrakcji Ferrary. Koniecznie trzeba go zwiedzić! Trasa prowadzi od ciemnych lochów w podziemiach po punkt widokowy na szczycie Lwiej Wieży. Najcenniejsze pamiątki po pierwszych właścicielach zamku to sufitowe freski, które są bajeczne. Żeby ułatwić ich oglądanie w salach zainstalowano wielkie lustra. Dzięki nim możecie przyglądać się detalom fresków, bez koniecznosci zadzierania głowy do góry 🙂

ferrara zamek

Diamentowy Pałac

Po zwiedzeniu zamku wskakujcie na rowery i kierujcie się w stronę Diamentowego Pałacu. To budynek, który zasługuje na miano najbardziej oryginalnego w Ferrarze. Jego fasada udekorowana jest małymi, trójkątnymi stożkami. 

diamentowy pałac

Ferrara. Miasto rowerów.

Jeśli macie ochotę złapać chwilę oddechu to zajrzyjcie do miejskiego parku. Możecie tu odpocząć w cieniu, a dzieci poszaleją na placu zabaw. Świetne ścieżki rowerowe poprowadzone są wzdłuż murów miejskich, które otaczają stare miasto. Tam możecie rozwinąć prędkość na Waszych jednośladach 😉 Na koniec pobłądźcie bez celu po wąskich uliczkach Ferrary. Na pewno traficie na jakiś bar serwujący pyszną pizzę sprzedawaną na kawałki czy lodziarnię z najlepszymi na świecie włoskimi lodami  🙂

A teraz zobaczcie nasz film z Ferrary i zwiedzanie miasta na rowerze 🙂 

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *