lba z dzieckiem, elba, wakacje z dzieckiem, włochy, podróże z dzieckiem

Wyspa Elba. Zwiedzanie Portoferraio i inne atrakcje

Planując zwiedzanie Toskanii wiedzieliśmy, że Elba musi znaleźć się w programie. Nie mieliśmy dość czasu na dokładne zwiedzanie wyspy, więc zostawiliśmy sobie tą przyjemność “nakiedyśtam”. Na zwiedzanie wyspy warto przeznaczyć kilka dni. Ponieważ nie dysponowaliśmy taką ilością wolnego czasu, postanowiliśmy odwiedzić Portoferrio – największe miasto na wyspie.

Elba

Elba to trzecia co do wielkości włoska wyspa i część Archipelagu Wysp Toskańskich. Wyspa ma blisko 224 km2 , a jest długa na 29 km. Elba znana jest głównie jako miejsce zesłania Napoleona Bonaparte, który dotarł na wyspę 3 maja 1814 roku.

 

elba portoferraio

 

Najlepiej na Elbę dostać się promem z miasta Piombino. Samochód zostawcie na parkingu przy porcie. Dojazd jest prosty – wystarczy kierować się na PORT. Cała droga przez Piombino jest bardzo dobrze oznaczona i na każdym rondzie znajdziecie drogowskazy.

Z przystani regularnie odpływają promy przewoźników MOBY i Toremar. Rejs trwa około 60 minut. Jeśli nie będzie odpowiedniej pogody na podziwianie widoków to promy wyposażone są w mini place zabaw, więc dzieci nie będą się nudzić 😉 Szczególnie fajne są promy MOBY, których wystrój nawiązuje do popularnych kreskówek.

elba portoferraio

elba portoferraio

elba portoferraio

elba portoferraio

Portoferraio

Przybijamy do portu w Portoferraio – największego miasta na Elbie. Warto wiedzieć przed wyruszeniem w miasto, że Portoferraio to miasto schodów i uliczek pnących się pod górę. Trudy wspinania się na wzniesienie wynagrodzi fantastyczny widok, jednak gdy podróżujecie z małymi dziećmi w wózkach to lepszą opcją będzie spacer wzdłuż mariny. Spacer po mieście zajmie Wam około dwóch godzin. W mieście znajdziecie ciekawą zabudowę Starego Miasta,  Fort Falcone czy Villa dei Mulini z muzeum poświęconym Napoleonowi. Ponieważ żar lał się z nieba to postanowiliśmy pospacerować po starówce wzdłuż mariny.

elba portoferraio

elba portoferraio

Plaża Le Ghiaie w Portoferraio

Wybierając się do Portoferraio koniecznie zaplanujcie wypoczynek na plaży, która jest jedną z najpiękniejszych na wyspie. Dlatego warto wziąć ze sobą ręcznik, kąpielówki i buty do wody. My zdecydowaliśmy się większość czasu spędzić na fantastycznej plaży Le Ghiaie. Plaża jest kamienista, pełna cudnych jasnych kamieni. To miła odmiana po toskańskich piaskowo-żwirkowych plażach.  Szmaragdowa woda zachęca do kąpieli. 

elba portoferraio
 
elba portoferraio
 
elba portoferraio
 

Zabawy na plaży kamienistej

Kamieniste plaże nie są złe 🙂 Piasek nie oblepia wszystkiego, a kamienie można wykorzystać do fajnych zabaw. Oto kilka propozycji zabaw na kamienistej plaży.

  • Puszczanie kaczek. Kto pamięta puszczanie kaczuszek? Spacerując wzdłuż morza bądź jeziora poszukajcie płaskich kamieni, które nadają się do puszczania kaczuszek. Cały sukces polega na puszczeniu kamyka na wodę poziomo, tak by odbijał się od jej powierzchni. Im więcej razy „kaczuszka” odbije się od tafli wody tym lepiej.
  • Budowanie wieży z kamieni. Kamienie na plaży w Elbie idealnie nadawały się do budowania wysokich wież. Liczy się precyzja i przemyślany wybór kamieni na budowlę. Wygrywa ten, który zbuduje wyższą wieżę.
  • Flamastry + kamienie = dobra zabawa Flamastrami możemy wyczarować na kamieniach wszystko 🙂 Możemy zagrać w kółko i krzyżyk, narysować buźki i zrobić przedstawienie czy zagrać w domino. Można pokolorować kamienie i schować wśród innych na plaży. Zadaniem dziecka jest odnaleźć kolorowe kamyki.
  • Malowanie kamieni lakierami do paznokci Weźcie kilka białych kamyków, a wieczorem na tarasie domku kempingowego wspólnie namalujcie sobie lakierami do paznokci rodzinną pamiątkę z Elby. Super sprawdzają się kolorowe, najtańsze lakiery z dyskontów 🙂

Więcej pomysłów zabaw na plażach znajdziecie poniżej:

Zabawy na plaży kamienistej.

Zabawy na plaży piaszczystej.

A teraz dajcie się porwać na Elbę i zobaczcie niesamowite widoki jakie na Was czekają! To nasz film z ostatniego pobytu w Portoferraio 🙂

 

Udanego pobytu na tej pięknej, włoskiej wyspie 🙂

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *