chioggia co warto zobaczyć

Chioggia. Co warto zobaczyć?

Chioggia nie bez powodu nazywana jest małą Wenecją. Podobnie, jak jej większa i sławna siostra, miasto jest wyspą połączoną z lądem, poprzecinaną wąskimi uliczkami, gwarnymi placykami i kanałami. Zobacz co warto zobaczyć w Chioggii.

Chioggia. Co trzeba wiedzieć?

Chioggię od Wenecji różni ją znacznie mniejsza liczba turystów odwiedzających miasto oraz fakt, że Chioggia tętni prawdziwym życiem. Na sznurach suszy się pranie, w barach przesiadują lokalni bywalcy, a wzdłuż kanałów bawią się najmłodsi mieszkańcy Chioggi. 

Do centrum Chioggi możecie się dostać jednym z trzech mostów. Przy każdym są parkingi. Nie ma sensu próbować dostać się do ścisłego centrum, bo więcej czasu zajmie Wam znalezienie miejsca, gdzie możecie zaparkować niż dojście do głównych atrakcji z parkingów. Chioggia jest tak mała, że wszędzie jest blisko 🙂 My polecamy parking miejski przy Via Isola Saloni.  

chioggia

 

Chioggia. Trasa zwiedzania.

Chioggia idealnie nadaje się na popołudniowy spacer z dziećmi. Proponowana przez nas trasa zajmie Wam około 2 – 3 godzin, wliczając w to pobyt w lodziarni 😉

Porto Garibaldi i katedra

Spacer zaczynamy od historycznej bramy miejskiej Porta Garibaldi. Brama stoi przy kanale Perrotolo, wzdłuż którego ciągną się rzeźby. Tuż za Porta Garibaldi znajduje się katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana po włosku Duomo. Z prawej strony katedry znajdziecie 64 metrową dzwonnicę zwaną Campanile.

chioggia porto garibaldi

Corso del Popolo

Ulica przy której stoi katedra  to Corso del Popolo. To główna ulica miasteczka, przy której znajdują się kamienice, sklepy, restauracje, bary i urzędy. Corso del Popolo prowadzi wprost do laguny. Przy Corso del Popolo znajdują się też inne ważne kościoły tj. Bazylika Świętego Jakuba Apostoła, gdzie wg legendy przechowywany jest pień drzewa na którym siedziała  Maryja trzymająca ciało Jezusa zdjętego z krzyża czy kościół św. Andrzeja  z XVIII wieku, którego wieża kryje w sobie jeden z najstarszych zegarów na świecie. Idąc Corso Del Popolo dojdziecie do uroczego placu z kolumną z lwem na szczycie. Skrzydlaty lew to symbol św. Marka, patrona Wenecji. Tuż za placem znajduje się przystań promowa skąd odpływają promy do Wenecji.

chioggia zabytki

Kanał Vena i mosty w Chioggii

Przy placu przepływa kanał Vena. To jeden z trzech kanałów w mieście i zdecydowanie najbardziej malowniczy. Poprzecinany jest aż 9 mostami, z czego największy  Ponte Vigo znajduje się właśnie przy placu.  Spacer wzdłuż kanału Vena to obowiązkowy punkt wycieczki. Po drodze przy Calle Doria miniecie targ rybny. Zwykle otwarty jest w godzinach przedpołudniowych, ale nawet jeśli będzie zamknięty to poznacie to miejsce po charakterystycznym rybim zapachu 😉  Gdy dojdziecie do ostatniego mostu nad kanałem –  Ponte Cuccagna – znajdziecie się tuż przy Porta Garibaldi. 

chioggia most

Videoprzewodnik po Chioggii

Dajcie się porwać na spacer po Chioggii, zobaczcie nasz film i przekonajcie się, że warto się tu wybrać.

A gdy będziecie w Chioggii to koniecznie udajcie się do Wenecji. Zobaczcie nasz pomysł na zwiedzanie Wenecji z dziećmi:

Wenecja. Co warto zobaczyć i pomysł na fajne zwiedzanie miasta. 

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *