Trydent co warto zobaczyć

Trydent. Co warto zobaczyć?

Musimy zaznaczyć na samym wstępie, że Trydent bardzo nas urzekł. Centrum miasta wyłączone jest z ruchu kołowego i  idealnie nadaje się na wycieczkę z rodzinką. Zobaczcie co nam się tu spodobało 🙂

Trydent. Co warto zobaczyć?

Trydent położony jest w północnych Włoszech, w rejonie Górnej Adygi. Zewsząd otoczony jest szczytami Alp. To miasto, które warto odwiedzić zarówno latem jak i zimą, kiedy na okolicznych stokach szusują narciarze i snowbordziści. My dotarliśmy do miasta własnym autem, które zaparkowaliśmy na parkingu podziemnym na Piazza Fiera. Parking jest świetnie zlokalizowany, bardzo blisko centrum. Akurat była niedziela, wiec miejsc na parkingu było sporo. Obawiamy się, że w dni powszednie może tu być trochę tłoczno. Ponieważ byliśmy blisko centrum, gdzie są najważniejsze perełki miasta, nie musieliśmy specjalnie szukać do nich drogi. Po prostu poszliśmy gdzie nas “nogi i oczy poniosły”.

Trydent

Pierwsze co zobaczyliśmy to Cattedrale di San Vergilo czyli Katedra św. Wergiliusza z XIII wieku. Dużych rozmiarów kościół z białego kamienia skrywa w sobie szczątki św. Wergiliusza.

Katedra trydent

Nie zwlekając obeszliśmy katedrę i  dotarliśmy do Piazza del Duomo czyli Placu Katedralnego. Jest to serce Trydentu. Znajdziecie na nim wspomnianą wyżej katedrę oraz piękną fontannę Neptuna z 1767 roku, która jest symbolem miasta.

fontanna neptuna trydent

Koniecznie przejdźcie się wokół placu. Na niektórych budynkach wypatrzycie zachwycające malowidła. Sporo tu dużo kafejek i restauracji, więc zamówcie sobie włoską kawę i poobserwujcie przez chwilę gwarny plac.

piazza del duomo tridente

Po jakimś czasie, gdy już nacieszyliśmy oczy i kubki smakowe, zapuściliśmy się w uliczki prowadzące od placu. Sporo przy nich pięknych budynków i dziedzińców. Na jednym z nich znaleźliśmy urocze miejsce z kolejnym Neptunem, tym razem w roślinnej scenerii 🙂 Wstąpiliśmy też do lodziarni, która serwowała niespotykane smaki. I tak mogliśmy spróbować lodów fiołkowych czy o smaku kurkumy. Były dziwne, ale całkiem smaczne 🙂

trydent

Sobór Trydencki

Trydent słynie również z wydarzenia, które miało miejsce w latach 1545 – 1563. Był to Sobór Trydencki, jeden z najważniejszych soborów w historii kościoła katolickiego. Był odpowiedzią na powstające ruchy religijne, które burzyły autorytet kościoła oraz miał zapobiec kryzysowi kościoła. To właśnie tutaj zapadły decyzje o utworzeniu seminariów duchownych, potępiono nauki Marcina Lutra czy wprowadzono księgi parafialne. Obrady odbywały się w Zamku Buonconsiglio, w kościele Santa Maria Maggiore biskupi rozpoczęli kontrreformację.

uliczki Trydentu

Będąc w Trydencie latem warto wpaść z wizytą nad jezioro Caldonazzo, które jest świetnym miejscem do wypoczynku. Z Trydentu tylko 40 minut autem dzieli Was od jeziora Garda, najpiękniejszego jeziora we Włoszech. Udanych wakacji!

Post Author: Ola

1 thought on “Trydent. Co warto zobaczyć?

    Ola

    (3 maja 2021 - 18:04)

    My też bardzo lubimy Trydent 🙂 No i faktycznie sporo udało nam się zwiedzić 😉 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *