Dubrownik – stare miasto i zwiedzanie

Dzisiaj ruszamy na podbój perły Adriatyku – Dubrownika. Niesamowitego, walecznego miasta, którego burzliwa historia widoczna jest na każdym kroku.

Dubrownik z dzieckiem – gra miejska 

Moja propozycja na zwiedzanie Dubrownika z dzieckiem to zabawa w poszukiwaczy skarbów. Zabawa ta umili zwiedzanie Maluchowi i wciągnie do gry całą rodzinę.

Przygotowujemy mały worek na skarby i listę rzeczy do zdobycia. Zadanie polega na znalezieniu podczas dzisiejszej wyprawy kilka drobiazgów tj.:
 • liść
 • coś błyszczącego
 • gładki kamień
 • coś z metalu
 • rachunek
 • bilet
 • coś niebieskiego
 • piórko
 • monetę
 • patyk
 • coś czego nazwa zaczyna się na M

Tak przygotowani ruszamy na podbój miasta. Od razu zaznaczę, że w kilku miejscach naszego spaceru napotkamy dość dużą liczbę schodów do pokonania –  to info dla osób którzy rozważają spacer z wózkiem. 

Parking w Dubrowniku

Jeśli podróżujecie własnym autem to duży, podziemny parking znajdziecie na ul.Zagrebackiej. Zresztą już od wjazdu do miasta będziecie widzieć dobrze oznakowane parkingi podziemne. Są też miejsca parkingowe przy murach, bliżej centrum, ale w sezonie znalezienie tam wolnego miejsca graniczy z cudem.

Stare miasto w Dubrowniku

Spacer rozpoczynamy od podziwiania murów otaczających starówkę. Łączna długość murów to blisko 2 km, a w niektórych miejscach ich grubość wynosi nawet 6 metrów.  Wejście na mury jest płatne, a spacer po nich jest niezapomnianym przeżyciem.  Do starówki otoczonej murami można się dostać trzema bramami, z których każda ma swoją nazwę – Buza, Plocze i Pila. My wybieramy tą ostatnią. Tuż za nią ciągnie się Placa, główna ulica miasta.
Dubrownik

Placa czyli Stadun

Główna ulica miasta to cudowny, kamienny deptak „wytarty” przez miliony stóp przemierzających corocznie Dubrownik. Ulica łączy najważniejsze zabytki starówki – na jednym z jej końców znajduje się klasztor św. Klary i klasztor Franciszkanów oraz Wielka Studnia Onufrego, a na przeciwległym kolumna Orlanda, wieża zegarowa, Pałac Sponza i Pałac Rektorów.
Placa
Dubrownik zabytki

Wielka Studnia Onufrego

Zaprojektowana w 1438 roku przez architekta Onufrio della Cava służyła zaopatrywaniu miasta w słodką wodę. Najbliższe ujęcie słodkiej wody znajdowało się blisko 20 km od Dubrownika. Akwedukt z XV wieku spełnia swą funkcję do dziś. Legenda głosi, że łyk wody z każdego kraniku owej fontanny
pomaga spełniać marzenia.
Wielka Studnia Onufrego

Dubrownik – Świątynie

Pomimo niewielkiej powierzchni, wśród murów miasta znajdziecie synagogę, meczet, cerkiew i wiele świątyń katolickich. Do najpopularniejszych należy zaliczyć klasztor św. Klary oraz klasztor franciszkanów, słynący z pięknego portalu. Wewnątrz klasztoru działa apteka uznawana za najstarszą w Europie.
Dubrownik Świątynie
Dubrownik zwiedzanie

Pałac Sponza i Pałac Rektorów

Oba pałace zasługują na szczególną uwagę. Znajdują się przy porcie, tuz przy bramie Plocze. Pałac Sponza pełni obecnie funkcję siedziby muzeum i Archiwum Miejskiego. W przeszłości  był siedzibą kulturalno-finansową. Pałac Rektorów to była siedziba władcy Republiki Dubrownickiej.

Papugi

Tuż przy Wielkiej Studni Onufrego spotkaliśmy miłego, starszego pana z kolorowymi, wielkimi papugami. Ptaki były fantastyczne. Szczególnie, że zachwyt był obustronny i po chwili papugi urządziły sobie spacer po mojej głowie ku ogromnej radości Michała;)
Papugi

Cable car Dubrownik

Poza murami również nie będziecie się nudzić. Do największych atrakcji Dubrownika zdecydowanie zaliczam kolejkę linową. Małe pomarańczowe wagoniki wwiozą Was na punkt widokowy z którego rozciąga się fantastyczny widok na miasto. Szczegóły i cennik znajdziecie tu http://www.dubrovnikcablecar.com/
Cable car Dubrownik
Kolejka Dubrownik
Dubrownik
Chorwacja Kolejka
Jeśli zebraliście cały worek skarbów to zdecydowanie zasłużyliście na wielka porcję dubrownickich lodów. Najpyszniejsze znajdują się przy ul. Stadun. Skarby zabierzcie na pamiątkę do domu. Podczas długich zimowych wieczorów możecie wyczarować z nich małe arcydzieło lub nanieść na wydrukowaną mapę Dubrownika, zaznaczając miejsca w których znaleźliście poszczególne przedmioty z listy. Innym miejscem wartym zwiedzenia jest Trogir. Tutaj graliśmy w podchody 😉 Zobacz:

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *