Wodospady Krka w Chorwacji – jak dojechać, cennik, atrakcje

Park Narodowy Krka to piękny zakątek Chorwacji, w którym natura prezentuje się całej okazałości. Wodospady Krka zachwycają tysiące turystów! To miejsce pełne kaskad wodnych, soczystej zieleni oraz spacerowych kładek. To idealna miejscówka na jednodniową wycieczkę podczas wakacji w Dalmacji. Nie zapomnijcie tylko gatek i butów do wody! Przydadzą się wszystkim, którzy zapragną kąpieli w jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w Chorwacji

Wodospady Krka – dojazd

Najszybciej nad Krka dostać się autostradą. Szukajcie zjazdu z autostrady A1 na Nacionalni Park Krka. Musicie wiedzieć,  że wejść do parku jest kilka i z każdego możecie rozpocząć spacer.  My proponujemy Wam trasę idealną dla rodzin z dziećmi, zawierającą największe atrakcje i zapewniającą miły, niemęczący spacer. Dlatego kierujcie się na  miejscowość Skradin. To niewielkie miasteczko, ale świetnie przygotowane na najazd turystów 😉 Przydrożnych parkingów jest sporo, więc  z zaparkowaniem nie powinniście mieć kłopotów. My zatrzymaliśmy się na jednym z pierwszych parkingów przy wjeździe do miejscowości. Całodniowy parking kosztował 60 kun (ok. 30 zł).

skradlin

Rzeka Krka – rejs statkiem

Z parkingu poszliśmy w stronę wybrzeża. Spacer przez Skradlin zajął nam około 15 minut. Na wybrzeżu znajduje się punkt informacji turystycznej w której możecie zakupić bilety wstępu do parku.  Warto przejrzeć też stojak z ulotkami i wyszukać przewodnika z mapą w języku polskim 😉  Po zakupie biletów idzie się na przystań, skąd odpływają statki do parku. Rejs jest w cenie biletów. Trwa około 20 minut i według nas jest to najprzyjemniejsza opcja dostania się nad wodospady. Bilety do parku można też zakupić on-line na oficjalnej stronie Parku Narodowego Krka, co pozwala uniknąć kolejek. (Uwaga! Sprzedaż on-line wyłączona na czas pandemii koronawirusa).

wodospady krka rejs

Wodospady Krka z dziećmi

Park Narodowy Krka świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę z daltmatyńskiego wybrzeża. Jeśli więc wypoczywacie w okolicach Zadaru, Splitu czy Trogiru to uwzględnijcie Krka w planie swojego wyjazdu.

Skradinski Buk

Po dopłynięciu na miejsce kierujcie się do wejścia, przy którym ustawione są punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i sanitariaty. Ale mniejsza z pamiątkami 😉  Tuż za nimi znajduje się największa atrakcja Krka. To wodospad Skradinski Buk – najpiękniejszy i najczęściej fotografowany wodospad w parku. A co najlepsze, dawniej, pomimo tego, że to Park Narodowy, można było w tym miejscu wskoczyć do rzeki! Od 2021 jest to już w tym miejscu zabronione. Jedynym miejscem, gdzie na własną odpowiedzialność można się kąpać jest obszar przy wodospadzie Roški slap. Pamiętajcie tylko, że Krka to nie tylko kąpiel pod wodospadem, ale przede wszystkim świetne trasy spacerowe. Dlatego nie ma też co brać za dużo rzeczy do plażowania, bo potem trzeba to wszystko nosić 😉

skradinski buk krka

Spacer po Krka

Jak już się wykąpiecie to gorąco polecamy Wam trasę edukacyjną, która zaczyna się właśnie przy Skadinskim Buku. Pozwoli Wam ona poznać Park Narodowy Krka podczas niesamowitego spaceru.

Ścieżka startuje przy drewnianym pomoście. Szlak prowadzi wzdłuż wodospadów, następnie przecina rzekę, by wrócić do punktu wyjścia.  Cała trasa zajmie Wam około 60 – 90 minut. Nie najlepszym pomysłem jest tu pchanie się z wózkiem. Po drodze jest trochę schodów do pokonania, a w sezonie na wąskich kładkach kręci się sporo turystów. Dla malucha i Waszej wygody znacznie poręczniejsza będzie chusta.

wodospady krka

Szlak prowadzi drewnianymi kładkami. Jest bardzo dobrze oznakowany, a po drodze miniecie punkty widokowe i młyny wodne. Zawsze możecie też zerknąć na mapy, które znajdziecie np. we wspomnianym już wcześniej polskojęzycznym przewodniku. Poniżej wrzucamy mapkę z oficjalnej strony Parku Narodowego.

krka mapa

Podczas spaceru  będziecie mieli okazję podglądać tutejszą przyrodę – ryby, płazy, gady czy ptaki. O gatunkach roślin i zwierząt będziecie mogli przeczytać na mijanych tablicach edukacyjnych.

krka

Trasa kończy się w miejscu, w którym się zaczyna, czyli przy Skradinskim Buku.

krka

Drogę powrotną również musicie odbyć statkiem. Dlatego pamiętajcie, żeby wcześniej sprawdzić o której odpływa ostatni statek do Skradin.

Wodospady Krka – cennik 2021

W 2020 roku, w szczycie sezonu wakacyjnego (lipiec – sierpień-wrzesień )  za bilet zapłacicie 200 kun za osobę dorosłą i 120 kun za dziecko i młodzież od 7 do 18 lat. Dzieci do 7 lat wchodzą na teren parku za darmo. Taniej jest w maju, czerwcu i w październiku – odpowiednio 100 kun (dorośli) i 80 kun (dzieci i młodzież). Czyli bilet do Krka w sezonie to koszt około 100 zł za osobę dorosłą i ok. 60 zł za dziecko.

krka

Wodospady Krka – czy warto jechać z dziećmi?

No pewnie, że warto! Macie tu wszystko czego potrzeba do zapewnienia dziecku dnia pełnego wrażeń – rejs statkiem, kąpiel pod wodospadem, piękne widoki  i spacer z wypatrywaniem przeróżnych zwierząt. Nasz Michaś był zachwycony możliwością wspinania się na niewielki wodospad, który mijaliśmy po drodze. Liczcie się tylko z tym, że dzieci mogą się trochę wytarzać w błocie 😀 No, ale zgodnie ze starą ludową prawdą – brudne dziecko to szczęśliwe dziecko 😉 Zawsze możecie kazać mu się odmoczyć pod wodospadem przed powrotem 😉

krka

Noclegi w pobliżu Krka

My do Parku Narodowego Krka wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę z kempingu Zaton Holiday Resort w Ninie, 15 km od Zadaru. Kemping świetnie nadaje się na rodzinny wypoczynek pełen atrakcji. Na kempingu jest genialny aquapark, boiska, place zabaw, animacje od rana do nocy i piaszczysta plaża, co jest rzadkością w Chorwacji. Zobaczcie:

Camping Zaton Holiday Resort w Chorwacji

Post Author: Ola

17 thoughts on “Wodospady Krka w Chorwacji – jak dojechać, cennik, atrakcje

  Mariola

  (13 lutego 2019 - 23:32)

  Super wodospady. Byłam sporo lat temu, przyjemnie było sobie przypomnieć.

   Ola

   (13 lutego 2019 - 23:33)

   My bardzo lubimy 🙂 To, że można po długim spacerze wskoczyć do rzeki jest świetną opcją 😉 Pozdrawiamy!

    Kasia i Radek :)

    (16 sierpnia 2021 - 10:11)

    Bardzo dziękujemy za świetne wskazówki. 15 sierpnia mieliśmy na dworze 39 stopni w cieniu wiec zdecydowaliśmy się zobaczyć wodospady startując stateczkiem dopiero o 17:00. To był strzał w dziesiątkę. Miasteczko było puste, miesc do zaparkowania na ostatnim parkingu (8kun za 1h) sporo. Na miejscu było bardzo mało ludzi, dzieci biegały po kładkach same 🙂 spacer z 4 latkiem, z wieloma przystankami na podziwianie zajął nam 1h15’. Spokojnie zdążyliśmy na ostatni rejs powrotny o 19:30.

  Joasia

  (7 marca 2019 - 07:58)

  Ale tam pięknie!

  Tomek

  (2 czerwca 2020 - 11:42)

  Polecam również jazdę na rowerze po parku, wytyczono tam całkiem długie trasy. Jako ciekawsotkę powiem, że Chorwaci planują powiększyć obszar paru w kierunku północnym.

   Ola

   (3 czerwca 2020 - 18:55)

   Super wiadomość 🙂 Rowerem to świetna opcja, byle by nie było za gorąco 🙂

    Asia

    (14 sierpnia 2021 - 06:22)

    Dziękuję za opis dojazdu i szczegóły finansowe, bardzo pomocne te informacje, gdy na ostatnią chwilę , o 6 rano zastanawiamy się, że może jednak dziś wycieczka na Krka,pzdr

  Natalia

  (17 czerwca 2020 - 11:19)

  A czy do KRKA wybiorę się z psem? 😉

   Ola

   (17 czerwca 2020 - 13:54)

   Natalia tak! Psy są akceptowane w parku pod opieką ich właścicieli. Muszą znajdować się na smyczy przez cały czas, a podczas transportu (autobus i łódź) muszą mieć kaganiec. Psy nie są akceptowane tylko na wyspie Visovac. Mogą swobodnie poruszać się po szerszym obszarze klasztoru Krka, ale nie mają wstępu do klasztoru.

  Michał

  (17 czerwca 2020 - 14:02)

  Sporo przydatnych informacji 🙂 Ciekaw jestem Twojej opinii – Krka czy Plitivice? 🙂

   Ola

   (17 czerwca 2020 - 14:22)

   Michał trudne pytanie 🙂 Plitwice są większe, bardziej lazurowe 😉 Krka ma tą przewagę, że jeszcze w tym roku można się wykąpać pod wodospadem. Więc w tym roku wybralibyśmy Krka, a Plitwice w przyszłości 😉

  Marta

  (15 lipca 2020 - 00:03)

  Czy osoby niepełnosprawne posiadające Polska legitymacje, maja znizki na bilet?

  mika

  (14 sierpnia 2020 - 18:06)

  ceny wstępu są błędne. od czerwca do września jest 200 kun. to wynika z waszego linku do strony parku gdzie jest cennik

   Ola

   (26 sierpnia 2020 - 11:47)

   Tak, zmieniły się ze względu na COVID, a my nie zdążyliśmy podmienić. Już jest ok.

  Alex

  (16 września 2020 - 23:53)

  A można prosić o podpowiedź jak dostać się najlepiej spod wodospadów do wyspy? Można w pobliże dostać się samochodem? Dziękuję za garść informacji 🙂

   Ola

   (17 września 2020 - 10:24)

   Alex pytasz o Visovac? Tam pływają statki – jest rejs obejmujący wyspę Visovac, Roški slap i klasztor Krka. Pływają w zależności od warunków pogodowych i poziomu wody w Krka. Trzeba potwierdzić czy obecnie pływają, bo ze względu na Covid może być z tym różnie.

  Hardzio

  (19 września 2021 - 22:25)

  Wodospady KRK to najbardziej przereklamowane i przecenione atrakcje Chorwacji.
  Czas w jaki pokonalismy trase 1h + rejs od parkingu 20minut. Cena kosmiczna ponad 120zł za osobe + płatne parkingi, brak atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *