zadar co zobaczyć

Zadar. Co warto zobaczyć?

Zadar to miasto nazywane małym, chorwackim Rzymem. To miejsce pełne zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu. Starówka otoczona murami położona jest na półwyspie. Zadar ma sporo fajnych miejsc dla dzieci. I są tu też najpiękniejsze zachody słońca w całej Dalmacji. Proponowana trasa zwiedzania przygotowana jest z myślą o rodzinach z dziećmi. Jest łatwa i zawiera miejsca przyjazne najmłodszym turystom. Na spacer po zadarskiej starówce warto wybrać się późnym popołudniem, by móc podziwiać zachód słońca z promenady i wieczorną odsłonę „Pochwały Słońca”.

Zadar Chorwacja – parkingi i dojazd z lotniska

Pod Zadarem znajduje się między narodowe lotnisko, z którego regularnie kursują autobusy do centrum miasta. Z pobliskich miasteczek można dostać się do Zadaru lokalnym autobusem. Dla zmotoryzowanych turystów polecamy parking przy ul. Obala kneza Branimira lub przy ul. Petra Svavačića.To spore parkingi uliczne, blisko murów starego miasta.

zadar atrakcje

Brama Lądowa i ulica Siroka 

Zadar może poszczycić się widowiskowym wejściem na starówkę. To Brama Lądowa, dlatego warto rozpocząć spacer w tym miejscu. Główną uliczką starego miasta jest ul. Siroka, nazywana przez mieszkańców Kalelargą. To uroczy deptak usiany kawiarniami, restauracjami i sklepami z pamiątkami.

brama lądowa zadar

Narodni Trg

Zadar ma sporo uroczych zaułków i placyków. Ulicą Siroką dojdziecie do jednego z najpiękniejszych  w mieście, czyli na Narodni Trg. Nad kawiarnianymi stolikami wznosi się Wieża Strażnicza zdobiąca wiele widokówek. 

narodni trg zadar

Forum w Zadarze

Pierwotnym centrum Zadaru było Forum, które powstało w I wieku p.n.e. Obecnie znajdziecie tu wiele pozostałości po antycznych budowlach. Sam kościół św. Donata, który jest wizytówką tego miejsca, zbudowany został z kamieni pochodzących z rzymskiego forum.

forum zadar

Zadar i spacer promenadą o zachodzie słońca

Tuż obok przebiega nadmorska promenada. To idealne miejsce na spacery przy zachodzie słońca, które są tu chyba najładniejsze w całej Chorwacji. Promenada jest długa, pełno na niej turystów, ulicznych grajków, fotografów i roześmianych dzieci 🙂

zachód słońca w zadarze

Organy Morskie w Zadarze

Na końcu promenady usłyszycie organy morskie. To niesamowita konstrukcja rur, które omywane są przez morskie fale i przez to tworzą muzykę. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie melodię komponuje morze. Muzyka jest donośna i ma w sobie coś fascynującego. Pomysł na takie organy zrodził się kilka lat temu i z miejsca stał się hitem. Szczególnie głośno organy wybrzmiewają gdy morze jest wzburzone lub gdy przepływa w pobliżu wielki statek.

organy morskie w zadarze

Pochwała Słońca – kolorowa konstrukcja w Zadarze

Zaraz za organami znajdziecie Pochwałę Słońca. To najnowszy symbol miasta, który prezentuje planety układu słonecznego. Cała konstrukcja w dzień jest wielką baterią słoneczną, która wieczorami świeci wszystkimi kolorami tęczy, dlatego jest to kolejny powód, dla którego warto zaplanować spacer po promenadzie przy zachodzie słońca. 

pochwała słońca w zadarze

A będąc na wakacjach w okolicach Zadaru koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Parku Narodowego Krka, gdzie czekają na Was piękne widoki, świetne trasy spacerowe i kąpiel pod wodospadem. Zobacz:

Wodospady Krka w Chorwacji – dojazd, atrakcje, ceny

Post Author: Ola

3 thoughts on “Zadar. Co warto zobaczyć?

  Marcin BWZ

  (10 grudnia 2018 - 20:40)

  Dziwnym trafem właśnie dzisiaj szukałem pomysłu na letnie wakacje i to w Chorwacji. Połączenia lotnicze wskazały mi, że najlepiej będzie polecieć właśnie do… Zadaru. Wpis dzięki zblogowanym wpadł mi w ręce idealnie. Co prawda wpis troszkę skromny, ale na zachętę do dalszego szukania idealny. Bardzo spodobały mi się fotki, dlatego też ukłon w Waszą stronę z tego tytułu.

  Magda

  (9 marca 2019 - 10:10)

  Zadar jedno z naszych ulubionych miast w Dalmacji. Już za niecałe 5 miesięcy spędzimy tam kolejne nasze chorwackie wakacje 🙂

   Ola

   (11 marca 2019 - 13:50)

   Ale fajnie! Już odliczacie 🙂 A my wciąż nie mamy pomysłu co zrobić z wakacjami. Znaczy się pomysły są, ale jest ich za dużo i ciężko się zdecydować 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *