zadar co zobaczyć

Organy morskie w Zadarze

Zadar to miasto, które ponoć posiada najpiękniejsze zachody słońca nad Adriatykiem. Miasto promuje się nawet sloganem The Most Beautiful Sunset in the World.  Niektórzy nazywają go „małym, chorwackim Rzymem” – nic dziwnego, bo miasto to przepełnione jest duchem historii, a jednocześnie nowoczesności i to w przepięknym stylu! I to właśnie tu znajdują się niesamowite organy morskie!

Organy morskie w Zadarze

Odwiedzając Zadar koniecznie należy odwiedzić północno-zachodnią stronę promenady – to tam znajdują się magiczne schody, które w zależności od częstotliwości uderzania o nie fal, grają piękne harmoniczne melodie. To niesamowite jak architektowi udało się sprawić, by żywioły tworzyły tak dobrze słyszalną dla człowieka muzykę, nie mówiąc już o nietuzinkowym, relaksacyjno-kontemplacyjnym nastroju samego miejsca. Zapewniam Was, że zachwyceni będą dorośli, jak i najmłodsi 🙂

Jak działają organy morskie?

Organy morskie (Morske Orgulje) zostały oddane do użytku w kwietniu 2005 roku, a architektem, który zaprojektował to dzieło był Nikola Bašić we współpracy ze specjalistami od dźwięku, hydrauliki i strojenia instrumentów blaszanych.

Organy w Zadarze składają się z 35 polietylenowych rur o różnych długościach i szerokościach. Rury znajdują się pod kamiennymi schodami i lekko nad poziomem wody. Schody są idealnie wpisane w promenadę i liczą sobie 70 metrów długości oraz podzielone są na siedem części. Sprawiają wrażenie stopni prowadzących wprost do morza, a odbijające się o nie fale nie dość, że cieszą oko, dodatkowo jeszcze wpływają na słyszane przez nas akordy harmoniczne. 

organy morskie w zadarze

Każdy zestaw schodów posiada 5 piszczałek emitujących zharmonizowane ze sobą dźwięki, a na powierzchni stopni widać otwory, z których wydobywają się tony. Kiedy fala wtłacza do rur wodę, z gwizdków wydobywa się magiczny dźwięk. 

Co jest niesamowite, dźwięki wydobywane są tylko i wyłącznie przez wiatr i fale Adriatyku. Mimo że linie melodyczne powstają w sposób chaotyczny, melodie, które docierają do naszych uszu brzmią nietuzinkowo, harmonijnie i bardzo klimatycznie. Dodajmy do tego jeszcze zachód słońca i tak naprawdę znaleźliśmy się w raju 🙂

Nie bez powodu brzmienie jest takie, a nie inne. Cały projekt został dokładnie przemyślany i długości rur i piszczałek zostały dobrane tak, aby napełniające rury fale emitowały pasujące do siebie harmonicznie tony i akordy.

Co ciekawe, w 2006 roku organy zdobyły nagrodę w konkursie dla miejskiej przestrzeni publicznej – European Prize for Urban Public Space, za harmonijną kompozycję doznań wizualnych i dźwiękowych. 

organy morskie zadar

Co ciekawego w pobliżu organów?

Tuż przy samych organach znajdziecie instalację świetlną zaprojektowaną przez tego samego architekta, o nazwie „Pochwała Słońca”. Do tego obie konstrukcje znajdują się na pięknej promenadzie, z której blisko na starówkę, do bram miejskich czy ciekawych kościołów. Więcej o atrakcjach Zadaru przeczytacie tu:

Zadar – co warto zobaczyć?

Organy Słońca w Zadarze – dojazd

Organy Morskie w Zadarze znajdują się na Wybrzeżu Króla Petra Krešimira IV.  Auto możecie pozostawić przy ulicy Mihovila Pavlinovica lub ul. Vladimira Papafave 7, które znajdują się najbliżej punktu docelowego wycieczki. 

W Zadarze poszczególne miejsca parkingowe posiadają odpowiednie strefy cenowe. Ceny za parking oscylują w granicach 2 – 12 kn za godzinę (w zależności od pory roku) oraz 28 – 168 kn za dobę.

Do miasta przypłynąć można również promem, albo dojechać okolicznym autobusem. Niedaleko miasta znajduje się też port lotniczy, dobrze skomunikowany chociażby z Warszawą 🙂

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *