porec chorwacja

Porec w Chorwacji

Porec to jedno z najstarszych miast na Istrii. Do tej małej miejscowości przyjeżdża sporo turystów chcących zobaczyć jeden z najważniejszych zabytków Chorwacji – Bazylikę Eufrazjana, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Porec to także piękna starówka, pełna wąskich uliczek i zabytków z różnych okresów historii. Warto tu przyjechać na popołudniowy spacer. 

Porec w Chorwacji – historia miasta

Pierwsze wzmianki o Porecu pochodzą już z V wieku p.n.e. W I w p.n.e. miasto przeszło pod panowanie Rzymian, a następnie stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Wtedy miasto przeżywało ogromny rozkwit, a świadectwem potęgi do dziś jeden z największych chorwackich zabytów – Bazylika Eurfazjana. Przez kolejne wieki miasto przechodziło z rak do rąk. W historii znajdziemy informacje o panowaniu Wenecji, Austrii, Włoch, aż wreszcie Jugosławii. Po rozpadzie tego ostatniego kraju, Porec znalazł się na terytorium dzisiejszej Chorwacji.  Jak na małą miejscowość to parkingów jest tu sporo, a umieszczone są tak, że starówkę macie w zasięgu kilkuminutowego spaceru. Parkingi znajdziecie na ul. Nikole Tesle czy ul. Huguesa.

porec co zobaczyć

Bazylika Eurfazjana w Porecu

Bazylika Eufrazjana to zabytek klasy zerowej, wpisany na listę UNESCO. Słynie z pięknych mozaik i fresków malowanych złotem i ozdobionych macicą perłową oraz kamieniami szlachetnymi. Bazylikę, poświęconą Wniebowstąpieniu Maryi Dziewicy, wzniósł biskup Eufrazian w VI wieku naszej ery. Był to wymagający “kierownik budowy”, gdyż naciskał architektów, by wykorzystali nowoczesne rozwiązania architektoniczne, wykorzystywane w budowie włoskich kościołów. Kościół powstał na miejscu wcześniej wzniesionej budowli sakralnej, którą Eufrazjan postanowił zburzyć.

To co przez wieki i do dziś przyciąga miliony turystów to świetnie zachowane mozaiki, które są symbolem stylu bizantyjskiego. Warto jej się przyjrzeć! Wypatrzycie tu m.in. Chrystusa, apostołów, męczennice ( w tym m.in. św. Eufemię, patronkę pobliskiego Rovinj), aniołów i świętych. Mozaiki możecie podziwiać w nawie głównej kościoła. Poza tym na terenie bazyliki znajduje się jeszcze m.in pałac biskupi, baptysterium i dzwonnica, na którą warto się wdrapać, gdyż rozpościera się z niej widok na miasto i port. 

bazylika eufrazjana

Porec – spacer po starówce

Ulica Decumanus to główna ulica starówki. To gwarne miejsce, pełne restauracji, sklepów z pamiątkami i lodziarni. Na szczególną uwagę zasługuje Gelateria Fontana, pod numerem 24. Koniecznie musicie tu wstąpić na lody. Cyrkowy sposób ich podawania zachwyci każdego 🙂

porec stare miasto

Koniecznie zapuście się w plątaninę małych uliczek, odchodzących od Decumanus. Natkniecie się na urocze zaułki i małe place. Spotkacie lokalnych portrecistów, rzeźbiarzy i artystów. Niewielki port i biegnąca wzdłuż niego promenada to ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. W porcie możecie wykupić rejs statkami wycieczkowymi po okolicy.

porec port

Zobacz więcej zdjęć z Poreca:

A tu nasz film z tego miejsca:

Campingi na Istrii

Porec zwiedzaliśmy będąc na jednym z campingów na Istrii. Cały region słynie z campingów o świetnej infrastrukturze, basenach, atrakcjach dla dzieci i dla dorosłych. Zobacz na naszą bazę fajnych, przetestowanych przez nas campingów na Istrii i wybierz odpowiedni dla Twojej rodzinki 🙂

Campingi na Istrii – fajne miejscówki na rodzinne wakacje

Post Author: Ola

3 thoughts on “Porec w Chorwacji

  FUKO

  (30 maja 2019 - 14:29)

  Świetny wpis i bardzo ładne zdjęcia. Bardzo miło się czytało. Pozdrawiamy 🙂

   Ola

   (4 czerwca 2019 - 09:17)

   My też pozdrawiamy 🙂

  Marga

  (10 czerwca 2019 - 06:48)

  W to lato właśnie się tam wybieramy z dziećmi, więc na pewno artykuł nam się przyda i jeszcze do niego wrócimy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *