pula co zwiedzić

Pula. Co warto zobaczyć?

Pula w Chorwacji to największe miasto na Istrii. Położona jest na siedmiu wzgórzach, tuż przy morzu Adriatyckim. Miasto słynie ze świetnie zachowanych starożytnych budowli, w tym jednego z największych amfiteatrów w Europie. Zobaczcie co jeszcze czeka na Was w Puli.

Parkingi w Puli

Do Puli najwygodniej wybrać się własnym autem. Parkingi najbliżej Areny to:

 • Pula Parking Arena, ul. Amfiteatarska 10
 • Parking Karolina, ul. Amfiteatarska 6

Największy ruch odbywa się do południa, dlatego polecamy wybrać się do Puli na popołudniowy spacer, kiedy znaczna część zwiedzających opuści już miasto.

Pula. Co warto zobaczyć?

Pula słynie ze starożytnych budowli, szczególnie z ogromnego amfiteatru. Ale to też miasto portowe z dużą stocznią, dlatego w centrum miasta nie znajdziecie plaż. To miejsce zdecydowanie lepsze jest na popołudniowy spacer z rodziną niż wypoczynek nad morzem.

Arena w Puli

Arena to zabytek mający ponad 2000 lat, który był świadkiem walk gladiatorów, turniejów rycerskich, a także największych targowisk miejskich w historii Puli. W średniowieczu arena służyła niestety jako surowiec dla lokalnych mieszkańców, którzy rozbierali amfiteatr w celu pozyskania kamienia. W XVI wieku pojawił się pomysł rozbiórki areny i przeniesienia jej w całości do Wenecji, który na szczęście nie został zrealizowany. Warto zwiedzić amfiteatr. Szczególnie dla dzieci polecamy wypożyczyć audio-guida po polsku. Aby z niego korzystać należy poruszać się po Arenie zgodnie z mapą i poszczególnymi punktami wskazanymi na terenie obiektu, gdzie wysłuchuje się kolejnych informacji i ciekawostek o amfiteatrze. Obecnie Arena jest centrum kulturowym Puli. Odbywają się tu koncerty i letnie przedstawienia.

arena w puli

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli

Katedra znajduje się przy Trg Svetog Tome. Wybudowana w XV wieku na miejscu dawnej świątyni Jowisza i późniejszej chrześcijańskiej bazyliki. Ciekawostką jest, że we wnętrzu świątyni znajdują się antyczne kolumny, a ołtarz główny stanowi rzymski sarkofag z III wieku. 

pula co zobaczyć

Świątynia Augusta

Kolejnym starożytnym zabytkiem jest Świątynia Augusta, poświęcona bogini Romie i Cesarzowi Augustowi. Znajduje się na ogromnym placu zwanym Forum, który był sercem starożytnej Puli. To fajne miejsce na odpoczynek. Możecie usiąść na schodach prowadzących do Świątyni i przyglądać się tętniącemu życiem placowi.

świątynia augusta pula

Ulica Sergijevaca i Łuk Sergiusza

Jedna z głównych ulic ścisłego centrum  wyłączona jest z ruchu kołowego. Wzdłuż deptaka ciągną się sklepy z pamiatkami, bary i restauracje. To główna ulica turystycznej części miasta. Na końcu ulicy znajduje się Łuk SergiuszaŁuk to kolejna starożytna perełka. Zwany jest także Złotą Bramą. Zbudowano go ku chwale zmarłych członków rodziny Sergiuszy. Znajdziecie go na końcu ulicy Sergijevaca. Z jednej strony Łuk jest bogato zdobiony. A z drugiej, gdzie w przeszłości połączony był z bramą miejską, nie ma żadnych ozdób.

Port i stocznia

Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie ogromne statki które naprawia stocznia w Puli. Ich wielkość robi wrażenie na dorosłych, nie mówiąc już o dzieciach. Idąc wzdłuż morza dojdziecie do mariny i portu jachtowego. Stąd wypływają też statki wycieczkowe na rejsy wzdłuż wybrzeża.

port w puli

Chorwacka Istria to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych rejonów. Warto zwiedzić Pulę i zobaczyć największe miasto tej części kraju, pełne antycznych perełek i uroczych zaułków. Będąc na Istrii koniecznie zajrzyjcie też do Rovinja. Zobacz:

Rovinj. Co warto zobaczyć?

 

Post Author: Ola

4 thoughts on “Pula. Co warto zobaczyć?

  Jacek

  (16 lipca 2019 - 20:43)

  Odradzam Pulę i to zdecydowanie. Podczas wakacji w lipcu 2019 roku będąc na Istrii zrobiliśmy sobie wycieczkę do Puli. Korki w mieście, brak wolnych miejsc do parkowania, ceny wysokie, tłum ludzi, miasto zatłoczone, przechodnie niczym święte krowy wchodzą przed samochód, wbudowane nie odnowione stare, komunistyczne bloki wbudowane w starożytną architekturę. Wg mnie szkoda czasu i pieniędzy na robienie wycieczki do Puli. Lepiej pojechać do Rovinj, gdzie jest przepiękna starówka. Ponadto w piekarni przy porcie młody sprzedawca chciał mnie oszukać na 100 kun. Dobrze że resztę z 200 kun policzyłem przy nim przez co po chwili dodał sto kun. Trzeba uważać i liczyć resztę. Plusem jest amfiteatr przy którym nożna od ulicy zrobić świetną fotkę. Wstęp do środka 50kun.

  Jacek

  (16 lipca 2019 - 20:44)

  Zdecydowanie. Podczas wakacji w lipcu 2019 roku będąc na Istrii zrobiliśmy sobie wycieczkę do Puli. Duże korki w mieście, brak wolnych miejsc do parkowania, ceny wysokie, tłum ludzi, miasto zatłoczone, przechodnie niczym święte krowy wchodzą przed samochód, wbudowane nie odnowione stare, komunistyczne bloki wbudowane w starożytną architekturę. Szkoda czasu i pieniędzy na robienie wycieczki do Puli. Lepiej pojechać do Rovinj. Ponadto w piekarni przy porcie młody sprzedawca chciał mnie oszukać na 100 kun. Dobrze że resztę z 200 kun policzyłem przy nim przez co po chwili dodał sto kun. Trzeba uważać i liczyć resztę. Plusem jest amfiteatr przy którym nożna od ulicy zrobić świetną fotkę. Wstęp do środka 50kun.

   Ola

   (14 sierpnia 2019 - 10:21)

   Dlatego właśnie najlepiej do Puli pojechać popołudniu, jak większość jednodniowych turystów opuści miasto. Amfiteatr wart jest zwiedzenia, a i uliczki starego miasta też są urocze. Ale bez tłumów 😉

  Agnes

  (26 sierpnia 2019 - 19:43)

  Wlasnie dzis bylismy w Puli. Parking tuż przy amfiteatrze. Bylo sporo miejsc parkingowych pustych. Zaczelismy zwiedzac o 1 po poludniu. Nie bylo tłoku jak straszono . ( prawdziwy tlok jest w Wenecji). W niektorych miejscach takich jak mozajkowa podłoga wogole nie bylo turystów. Ceny za jedzenie różne. Kazdy znajdzie cos dla siebie. Mozna sie najeść pizzą za 45 kun, schabowym z frytkami 85 kun lub dania z owocami morza za wiele wiele więcej. Jak ktoś jedzie z nastawieniem ze drogo to na pewno ktos z kraju z nad Wisły… jak 6 czlonkow rodziny próbuje wybrac pieniadze z bankomatu to naprawdę troche mi wstyd za rodakow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *