amfiteatr w puli

Amfiteatr w Puli

Pula w Chorwacji położona jest na siedmiu wzgórzach tuż przy Morzu Adriatyckim. Jest wspaniałym miejscem na rodzinny spacer. Znajdziecie tu wiele zabytków i urokliwych miejsc. Jedna budowla zdecydowanie przyciąga największą uwagę turystów – jest to Amfiteatr, który jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu!

Amfiteatr w Puli – chorwackie koloseum

Amfiteatr, zwany jest również „Areną”, bo to właśnie tam odbywały się walki gladiatorów, rycerskie turnieje, czy jarmarki. Budynek ten jest jednym z najstarszych amfiteatrów i do dziś pełni funkcję centrum wydarzeń takich jak: Festiwal Filmowy w Puli, najróżniejszych koncertów i wydarzeń kulturalnych, pokazów baletu, opery, czy też zawodów sportowych.

Należy wspomnieć, że w tamtych czasach rzymskie miasto Pietas Julia (obecnie chorwacka Pula) bardzo prężnie się rozwijało dzięki rozkwitającemu handlowi. Wznoszono więc coraz bardziej okazałe budowle i ośrodki kulturalne.

Budowa areny rozpoczęła się w 2 p.n.e. za panowania Oktawiana Augusta i trwała do 14 n.e. W roku 79 Cesarz Wespazjan – pomysłodawca rzymskiego Koloseum, nakazał rozbudowę areny do rozmiarów, które widoczne są obecnie. Według jednej z legend, cesarz spełnić miał w ten sposób wolę swojej kochanki – Cynidy. Budowa w pełni zakończona została w 81 roku za panowania Tytusa Flawiusza.

Co ciekawe, walki gladiatorów na Arenie zobaczyć można do dziś! W sezonie letnim co tydzień można obejrzeć tutaj walkę gladiatorów w ramach spektaklu historyczno – rozrywkowego o nazwie „Spectacvla Antiqva”.

Amfiteatr w Puli

Im prościej, tym lepiej – czyli co nieco o konstrukcji Areny w Puli

Do budowy amfiteatru wykorzystano klasyczny dla miejscowej zabudowy biały wapień. Całość zachowana została w kształcie elipsy o wymiarach 105 m na 132 m. Budowla mierzyła sobie 33 m wysokości, a w każdej kondygnacji znajdowały się 64 otwory. Ze względu na nierówną powierzchnię, część elewacji od strony morza liczy sobie trzy piętra, a od strony przeciwnej – dwa.

Arena posiada również podziemia, w które niegdyś zamykane były dzikie zwierzęta, więźniowie oraz przygotowujący się do walki gladiatorzy. 

W obwodzie murów znajdowały się cztery wieże, w których zabudowane były cysterny. Woda z cystern służyć miała do zasilania fontann lub do „schładzania” zebranej na arenie widowni.

W wieży znajdowały się również schody dla publiczności.

Budynek Areny wówczas pełnił rolę bardzo ważnego miejsca rozrywkowego, w którym można było dać upust emocjom, a jednocześnie pozwalały władzy kontrolować społeczeństwo poprzez agitacje polityczne, hierarchizację społeczeństwa (każde miejsce miało odpowiednią cenę i było wyznacznikiem bogactwa widza), odbywały się tutaj również spotkania władzy z ludem. Poza funkcjami wskazanymi powyżej, Arena była również miejscem egzekucji. Ginęli tutaj wyznawcy wiary chrześcijańskiej. 

Obiekt wybudowany został wówczas poza miastem dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, ponieważ w trakcie igrzysk często występowały zamieszki.

Na Arenie zasiąść mogło ponad 23 tysiące widzów!

Amfiteatr w Puli

Nowatorskie rozwiązania w Amfiteatrze w Puli

Na czas upałów, czy rzadko występujących deszczy niewolnicy rozpościerali nad widownią płachty, które chronić miały przed trudnymi warunkami atmosferycznymi podczas wydarzeń kulturalnych. Przyglądając się ściankom amfiteatru do dziś można dostrzec ślady po ich instalacji.

W gorętsze dni wodę z cysterny rozpylano na rozgrzaną widownię :). Do dziś widać fragmenty koryt rynien odprowadzających wodę do cysterny.

Co ciekawe,krążą opowieści o tym, że widzowie często oglądali krwawe bijatyki przez wiele godzin z rzędu, a co za tym idzie mieli potrzeby różnego rodzaju, licząc również te fizjologiczne. Aby nie omijać widowiska oraz nie przeciskać się przez tłumy z pomocą przychodzić mieli wtedy niewolnicy roznoszący naczynia o nazwie amphorae urinariae, za pomocą których „ulżyć” można sobie było nie omijając żadnego elementu widowiska.

Amfiteatr w Puli

Średniowieczny rozbiór

Aż do V wieku Arena cieszyła się dużą popularnością wśród miejscowej ludności. Wówczas cesarz Honoriusz zakazał walk gladiatorów, a w roku 681 walka między skazanymi, a dzikimi zwierzętami została absolutnie zabroniona. 

Od czasów średniowiecza Amfiteatr zaczął być traktowany jako źródło kamienia dla lokalnej społeczności. To stąd zabrano materiał na wybudowanie fundamentów dzwonnicy w katedrze w Puli. Zabierano stąd materiały na wybudowanie wielu obiektów, aż do XIII wieku, kiedy to patriarcha Akwilei zabronił dalszego usuwania Areny. Na całe szczęście rozbiórkę zaczęto od środka budowli, dlatego do dziś zachował się pełen obrys murów zewnętrznych wraz z wieżami. Nie bez powodu obiekt ten zaliczany jest do trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu. 

Organizowano tu również średniowieczne jarmarki rycerskie i turnieje.

pula

Ach, Ci gladiatorzy

Gladiatorem zostać mógł przestępca, niewolnik, bądź człowiek decydujący się na szkolenie w tejże dziedzinie, posiadający odpowiednie warunki fizyczne. W tamtych czasach gladiatorzy traktowani byli jak gwiazdy sportu, a ich szkolenie traktowano wręcz jak inwestycję. Nieprawdą jest, że codziennie na terenie areny ginęła masa gladiatorów – zazwyczaj śmierć ponosili więźniowie skazani na śmierć, albo niewolnicy. Śmierć wyszkolonego gladiatora byłaby po prostu nieopłacalna. 

Nie zawsze jednak pojedynek na Arenie zakończony był śmiercią.  Nie ukrywajmy też, że gladiatorzy cieszyli się niemałą sławą oraz godnymi warunkami życia. Mogli liczyć na najlepszą opiekę lekarską, a z uwagi na niebezpieczną specyfikę zawodu w niedługim czasie mogli dorobić się dogodnego majątku. W związku z tą właśnie specyfiką, średnia wieku gladiatorów nie była zbyt wysoka. 

pula

Ponadczasowe, starożytne miejsce kulturalne czyli amfiteatr w Puli dziś

Dzisiaj w Amfiteatrze zmieścić się może ponad 5 tysięcy widzów i odbywają się tutaj liczne koncerty, wydarzenia kulturalne, spektakle, festiwale itp. 

Na starożytnej arenie występowały takie gwiazdy jak: Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Sting, Elton John czy Leonard Cohen. Sama miałam okazję przeżyć tu niesamowite widowisko jakim był koncert Stinga w 1997 roku!

W podziemiach znajduje się stała wystawa poświęcona uprawie winorośli i oliwek na Istrii w czasach starożytnych. Zobaczyć tu można rekonstrukcje maszyn używanych niegdyś do produkcji oliwy z oliwek i wina oraz amfor wykorzystywanych do przechowywania i transportu gotowego towaru.

Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli –ceny i godziny otwarcia

Amfiteatr w Puli otwarty jest codziennie za wyjątkiem 1 stycznia. 

Dorośli za bilet wstępu zapłacą 50 kun, a uczniowie i studenci – 25 kun.

Godziny otwarcia:

  • styczeń – marzec: 9:00 – 17:00
  • kwiecień: 8:00 – 20:00
  • maj: 8:00 – 21:00
  • czerwiec: 8:00 – 22:00
  • lipiec – sierpień: 8:00 – 23:00
  • wrzesień: 8:00 – 21:00
  • październik: 8:00 – 20:00
  • listopad – grudzień: 9:00 – 17:00

Polecamy Wam zwiedzanie amfiteatru z polskim audioguidem. Spaceruje się po arenie zgodnie z zazaczonymi na mapie numerami i odsłuchuje historii o tym miejscu.

Amfiteatr w Puli

Inne atrakcje Puli

Odwiedzając Amfiteatr koniecznie zajdźcie na starówkę, na której zobaczyć można pięknie zachowany zespół starożytnych ruin. Przez Podwójną Bramę (Dvojna vrata), która jest jedną z trzech ocalałych bram miejskich, przejdziecie do Muzeum Archeologicznego – jednego z największych tego typu w kraju. 

Niedaleko znajduje się również Zerostrasse, czyli sieć tuneli podziemnych ciągnących się pod miastem na około 12 kilometrów, wiążąca ze sobą najważniejsze fortyfikacje miasta. Tunel otwierany jest w miesiącach letnich i do zwiedzania przeznaczona jest tylko jego część ze względu na niebezpieczne odcinki na sieci. Organizowane są tutaj również różnego rodzaju wystawy. Wejście kosztuje 15 kn dla dorosłych oraz 10 kn dla uczniów i studentów.

Będąc w Puli na wakacjach możecie wykupić wycieczkę na wyspy Brijuni. Obejmuje ona około 2-godzinną trasę (z dwiema przerwami) pociągiem wyspowym z przewodnikiem, który opowie Wam o wyspie. Zobaczyć można safari, park Etno, drzewo oliwne z IV wieku jak i ruiny rzymskiej willi.

W porcie możecie obejrzeć zbiory historyczne, czy też zwiedzić muzeum archeologiczne. Koszt takiej wycieczki to około 300 kn dla biletu normalnego oraz 150 kn dla dzieci poniżej 12 roku życia. 

Idąc dalej ulicą Carrarina natraficie na Bramę Herkulesa, która wybudowana została w I wieku p.n.e. i zawiera rzeźbę głowy i maczugi Herkulesa. Mijając bramę znajdziecie pozostałości Małego Teatru Rzymskiego, który za czasów świetności pomieścić mógł nawet 5 tysięcy widzów i pochodzi z I wieku naszej ery. Zerknijcie tu:

Pula – co warto zobaczyć?

Pula skrywa w sobie o wiele, wiele więcej zabytków i atrakcji. Jest to idealne miejsce na ciekawą, rodzinną wycieczkę 🙂

Dojazd do Puli – parkingi

Do Puli najlepiej przyjechać autem lub przypłynąć promem. Amfiteatr znajduje się na ulicy Flavijevska i tak naprawdę na jej przedłużeniu – ulicy Istarska znajduje się duży parking dla zwiedzających 🙂 Przy starówce znajdują się również liczne porty morskie.

Za parking w Puli, w zależności od lokalizacji zapłacicie od 4 – 15 kn za godzinę, albo od 100 – 160 kn za bilet dzienny. Opłata nie jest pobierana w niedziele i święta, a za bilety zapłacić można nawet smsem :). Rozkład stref parkingowych wraz z cenami znajdziecie tutaj – KLIK

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *