Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Czechy > Praga > Most Karola

Most Karola w Pradze

Most Karola w Pradze to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych mostów w Europie i chyba nie ma osoby, które nie kojarzyłaby kadru przedstawiającego most i górujący nad Wełtawą zamek na Hradczanach. To co warto wiedzieć o Moście Karola i czego nie można przegapić znajdziecie poniżej.

Most Judyty w Pradze

Nim przejdziemy do Mostu Karola musimy opowiedzieć Wam o mostach, które stały w tym miejscu przed obecną budowlą. Pierwsza, drewniana przeprawa uległa zniszczeniu w 1157 roku. Miasto boleśnie odczuło brak połączenia pomiędzy obecną dzielnicą Mala Strana a Starym Miastem.

W XII wieku król czeski Władysław i biskup praski Daniel podróżowali do Włoch, gdzie podpatrzyli kamienne mosty w Italii. Zainspirowani tego typu budowlami wrócili do Pragi i podzielili się przemyśleniami z królową Judytą Turyńską, która została fundatorką mostu. Budowę zlecono włoskim mistrzom, a prace rozpoczęły się w 1169 roku i trwały 3 lata. Most nazwany imieniem królowej był węższy niż znany nam Most Karola i znajdował się bliżej powierzchni wody. Budowla przetrwała 170 lat i uległa zniszczeniu w czasie powodzi w 1342 roku. Do dziś zachowała się wieża mostowa – Wieża Judyty na brzegu Wełtawy po stronie Malej Strany, która wraz z wybudowaną później wyższą wieżą tworzą wejście na obecny Most Karola.

Most Karola w Pradze

W 1357 na polecenie Karola IV przystąpiono do wznoszenia obecnej budowli. Projekt zlecono architektowi Peterowi Parlerowi, choć kilka lat temu historycy podali to w wątpliwość, sugerując że projektantem był praski kamieniarz Oto. Wg miejskiej legendy kamień węgielny pod budowę mostu Karol IV postawił 9 lipca 1357 roku o godzinie 5.31 rano. Data i godzina nie były przypadkowe, gdyż to sekwencja liczb nieparzystych: 1-3-5-7-9-7-5-3-1 co miało dobrze wróżyć całej budowli. Budowa mostu była wymagająca i kosztowna, do tego przerwana przez powódź, dlatego została ukończona dopiero na początku XV wieku. Plotka głosiła, że do zaprawy użyto kurzych jaj, jednak analiza przeprowadzona kilka lat temu, nie potwierdziła tych doniesień.

Przez wiele stuleci nazywany był Mostem Kamiennym lub Praskim Mostem. Pod obecną nazwą znany jest dopiero od XIX wieku. Koszty budowy mostu w XIV wieku były ogromne, dlatego od dnia otwarcia, a później aż do początków XIX wieku za przejście lub przejazd mostem pobierane były opłaty

To najstarszy most w Pradze, który do XVIII wieku był jedynym mostem łączącym oba brzegi Wełtawy. Jest długi na ponad pół kilometra i ma 9,5 metra szerokości. Wełtawa i powodzie nie oszczędzały mostu. Kilkukrotnie wzburzone wody rzeki uszkadzały poszczególne przęsła powodując ich zawalenie. 

Most, poza tym że był ważną przeprawą, pełnił również funkcję handlową.  Po obu stronach mostu znajdowały się sklepy i kramy handlarzy, które zostały usunięte w XIX wieku.

Z Mostu Karola, o czym nie wszyscy wiedzą, można zejść na niewielką wysepkę oddzielającą Wełtawę od Čertovki, sztucznego kanału utworzonego od strony Malej Strany. Nie ma tam co prawda nic ciekawego, ale widok na most „od dołu” wart jest zejścia na wyspę. 

Ruch na Moście Karola

Pierwszy konny tramwaj wjechał na most w 1883 roku, a blisko 20 lat później zastąpił go tramwaj elektryczny. Specjalna trakcja została tak umieszczona, by nie zepsuć wyglądu mostu. Jednak po trzech latach okazało się, że tramwaje niszczą most, więc w 1908 roku zastąpiono je autobusami. Autobusy wycofano po roku, gdyż również wpływały na stan techniczny budowli. Dopiero w 1932 roku autobusy na nowoczesnych oponach wróciły na most. Aż do 1965 roku most był otwarty dla ruchu samochodów i komunikacji publicznej. Od tego czasu na most mają wstęp wyłącznie piesi.

Rzeźby na Moście Karola 

To co wyróżnia most i czyni go niezwykłym to 30 rzeźb ustawionych po obu stronach budowli, na całej jego długości. Barokowe rzeźby pojawiły się tu pod koniec XVI wieku. Ukazują one postacie świętych i zachęcamy Was bardzo gorąco do tego, by przyjrzeć im się uważnie. Wiele osób przechodzi mostem nie zwracając szczególnej uwagi na posągi, a one warte są tego, by obejrzeć je wnikliwie. Potraktujcie je jak wystawę rzeźb w plenerze. Część pierwotnych rzeźb uległa zniszczeniu, a ich miejsce zajęły kolejne dzieła. Trzeba wiedzieć, że wiele obecnych posągów to kopie oryginałów, z których część znajduje się m.in w Muzeum Narodowym w Pradze. Około 1/3 posągów na moście to oryginały z okresu baroku. Rzeźby często są niszczone przez wandali i turystów, którzy chcą coś zabrać na pamiątkę. Dlatego most jest 24 godziny na dobę pod obstrzałem kamer, przechadzają się tędy często patrole policji. Wśród posągów znajdziecie rzeźby przedstawiające m.in. św. Iwo, św. Józefa, św. Annę, św. Jana Chrzciciela, św. Wojciecha czy św. Augustyna. Jednak najsławniejszym pomnikiem jest ten przedstawiający Jana Nepomucena.

Historia i rzeźba Jana Nepomucena

Jan Nepomucen, gdy przyjął święcenia kapłańskiej został kanonikiem przy katedrze na Hradczanach, a następnie w kolegiacie praskiej św. Idziego. Jan popadł w konflikt z panującym władcą – Wacławem IV, gdyż nie chciał mu zdradzić co wyznała jego żona – Zofia Bawarska podczas spowiedzi. Król podejrzewał małżonkę o zdradę i chciał wymusić na Janie złamanie tajemnicy spowiedzi. Gdy kapłan odmówił, został uwięziony i był torturowany. Następnie jak głosi legenda, oznajmił władcy, że zdradzi grzechy królowej jednej istocie w komnacie. I zrobił to, szeptając do ucha psu znajdującemu się na zamku. Swoim zachowaniem tylko wzmógł złość króla, który 20 marca 1393 r. nakazał zrzucić go z Mostu Karola do Wełtawy. Jego zwłoki pochowano w katedrze na Hradczanach. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku, a kanonizowany 8 lat później. Jest m.in. patronem Pragi, spowiedników, tonących i mostów. Zgodnie z tradycją ludową chronił zbiory przed powodzią, stąd do dziś można spotkać nepomuki czyli figury świętego Nepomucena przy mostach, rzekach czy polach. W Polsce również znajdziecie sporo pomników Nepomucena – m.in. na wrocławskim Ostrowie Tumskim czy na Rynku w Poznaniu.

Rzeźba Jana Nepomucena była pierwszą jaka została ustawiona na moście, obecnie jest najważniejsza i najbardziej oblegana przez turystów. Na pomniku znajduje się płaskorzeźba psa, który wg legendy przynosi szczęście, wystarczy go tylko pogłaskać. I tak robi tysiące turystów, dlatego czworonóg wyróżnia się na płaskorzeźbie. 

Muzeum Mostu Karola

Blisko mostu, od strony Starego Miasta, w budynku Zakonu Rycerskiego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą przy Křížovnické náměstí 3 znajduje się muzeum poświęcone budowie mostu i jego historii. Znajdziecie tu m.in. ogromny model przedstawiający budowę mostu, ryciny i obrazy przedstawiające most na przestrzeni wieków czy narzędzia używane do budowy. Jest tuż też barokowa kawiarnia, gdzie możecie spróbować deserów Mostu Karola i eliksirów Jana Nepomucena.

Na moście spotkacie artystów, karykaturzystów czy muzyków, którzy wybrani są przez Stowarzyszenie Artystów Mostu Karola i mają pozwolenie na ustawianie na nim swoich stanowisk.

Wieże przy Moście Karola

Przy wejściu na most znajdują się trzy wieże. Większa i mniejsza Wieża Mostowa od strony Malej Strany oraz jedna Wieża Mostowa od strony Starego Miasta.

Dwie wieże od strony Malej Strany połączone są bramą, pod którą przechodzi się wchodząc na most. Mniejsza wieża to wieża Judyty, o której już wspominaliśmy, pochodzi z połowy XII wieku i nie jest udostępniona dla zwiedzających. Wyższą wieżę wybudowano w 1464 roku, dawniej pełniła funkcje obronne i magazynowe, a obecnie pełni też funkcję puntu widokowego. 

Naprzeciwko obu wież znajduje się pojedyncza Wieża Mostu Staromiejskiego, która jest jedną z najpiękniejszych gotyckich bram na świecie.  Wybudowano ją w połowie XIV wieku. Brama prowadząca z Mostu Karola na Stare Miasto została również pomyślana jako symboliczny łuk zwycięstwa, przez który królowie czescy podążali na procesje koronacyjne. 

Z wieżą związana jest dość makabryczna historia, bowiem w 1621 roku ścięto głowy przywódcom buntu szlacheckiego i powieszono je na górnej części wieży jako ostrzeżenie dla innych chętnych do buntu. Głowy wisiały na moście ponad 10 lat! Następnie zostały potajemnie zdjęte.  Obecnie można zwiedzać wieżę, a po pokonaniu 138 stopni można stanąć na punkcie widokowym na galerii. 

Praga z dziećmi

Wybieracie się do Pragi z dziećmi? A są fanami Minecrafta? Lubią bajkę “Sąsiedzi”? To mamy dla Was pomysł na super rodzinną przygodę, która zastąpi nudne zwiedzanie  Otóż Pat i Mat, bohaterowie “Sąsiadów” zapragnęli zagrać w Minecrafta, ale jak to oni wszystko zepsuli. Postacie z Minecrafta rozbiegły się po całej Pradze i potrzebują pomocy, by je odnaleźć  Zobaczcie jak zorganizować dzieciom super zabawę w Pradze – Minecraftowe zwiedzanie Pragi 🙂

Noclegi w Pradze

W Pradze i w okolicach sporo jest świetnych kempingów np. Praha Klanovice, Sokol Praha czy Ostra 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu – zerknijcie na promocję na Booking.com

Booking.com