praga z dzieckiem

Fajne zwiedzanie. Minecraftowy weekend w Pradze.

Wasze dziecko lubi Minecrafta? Nie wyobraża sobie lepszej gry niż budowanie kwadratowego świata? Zróbcie mu niespodziankę i zaplanujcie Fajne Zwiedzanie w stylu Minecrafta 🙂 Pokażemy Wam jak to zrobić na przykładzie naszej przygody w Pradze, ale to jest tak uniwersalny pomysł, że możecie go zastosować w każdym miejscu na świecie.

Weekend w Pradze

Pragę uwielbiamy! To jedno z naszych ulubionych europejskich miast. Świetnie nadaje się na weekendowy wypad z rodziną. To co warto zobaczyć w Pradze, takie turystyczne “must see” wypisaliśmy tutaj:

Praga atrakcje. Co warto zobaczyć?

My korzystamy z noclegów na kempingach zlokalizowanych na obrzeżach Pragi, które są świetnymi bazami wypadowymi do zwiedzania miasta. Przy kempingach są przystanki komunikacji miejskiej, autobusami dojeżdża się do stacji metra i potem to już cała Praga nasza. A po powrocie można odpocząć po zwiedzaniu pijąc zimne czeskie piwko na tarasie, a dzieci wytracają nadmiar energii na basenach, animacjach, boiskach i placach zabaw. Znamy zarówno camping Praha Klanovice jak i Sokol Praha i oba możemy Wam z czystym sumieniem polecić. A nasza minecraftowa przygoda zaczęła się właśnie na kempingu.

Pat i Mat z bajki Sąsiedzi

Znacie zaradnych sąsiadów z kultowej czeskiej bajki? My ich uwielbiamy 🙂 Chłopaki są najlepsi! Tym razem chcieli pograć w Minecrafta, ale jak to oni wszystko zepsuli. I dlatego napisali do Michała list w którym poprosili go o pomoc. List od sąsiadów wylądował rano przy kempingowym łóżku. A brzmiał tak:

Sąsiedzi pat i mat

Nie mogliśmy im nie pomóc 😉  Zasady były proste. Musieliśmy wykonywać polecenia ludzików z Minecrafta. Gdy je wykonaliśmy to w pobliżu pojawiał się woreczek z klockami, z których należało ułożyć ludzika z gry oraz polecenie od kolejnej postaci. Oczywiście woreczek z klockami podrzucaliśmy my, tak żeby Michał się nie kapnął gdzie go szukać 😀 Polecenia postaci z Minecrafta wyglądały mniej więcej tak:

zwiedzanie pragi

enderman minecraft

 

Teraz idź w stronę praskiego Rynku. Po drodze będziesz mijał wiele sklepików z pamiątkami. Musisz wypatrzyć na nich jak najwięcej krecików. Są tak samo czarne jak ja. Krecik to bohater czeskiej bajki. Pierwszy odcinek z Krecikiem powstał 60 lat temu. Do zobaczenia na Rynku!

 

 

atrakcje pragi

pies_minecraftMost Karola to najpopularniejszy most w Czechach. Ma ponad pół kilometra długości. To jeden z najstarszych kamiennych mostów na świecie. Na początek musisz się dowiedzieć jaka rzeka pod nim przepływa. A potem, wśród wszystkich pomników, których jest sporo na moście musisz odnaleźć rzeźbę przedstawiającą św. Jana Nepomucena. Pod nim zobaczysz złotego psa. Błyszczy się bardzo, bo wypolerowały go miliony rąk. Legenda głosi, że należy pogłaskać go na szczęście. Jak to zrobisz to i ja pojawię się na moście.

most karola

steve minecraft

 

Na terenie zamku spotkasz gwardzistów pełniących tu służbę. Mają mundury podobne do mojego. Każdego dnia w południe odbywa się uroczysta zmiana warty. Przyjrzyj się uważnie gwardzistom. Na mundurze mają naszyty herb. Są na nim trzy orły – biały – symbol Czech, w szachownicę – symbol Moraw i czarny – herb Śląska. Jak odnajdziesz orły to pojawię się w pobliżu.

 

zamek praski

 

Musisz odnaleźć zegar astronomiczny na Rynku w Pradze. Znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Skonstruowany w 1410 roku jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną. Wokół zegara jest wiele figurek. Musisz wskazać jedną, która przypomina mojego kumpla z Minecrafta. Potem poszukaj mnie na Rynku.

rynek w pradze

krowa minecraftZamek na Hradczanach to kompleks pałaców, kościołów, obwarowań, średniowiecznych wieżyczek, uliczek, katedry i dziedzińców. Do praskiego hradu należą również oszałamiające rozmachem ogrody. Gród istniał już w dziewiątym wieku jako twierdza królów i książąt czeskich. Obecnie Zamek Hradczański jest siedzibą prezydenta Czech. Na jednym z dziedzińców, niedaleko studni, znajdziesz fontannę. Musisz sprawdzić co jest na jej szczycie. Jak uda Ci się dowiedzieć, to pojawię się gdzieś w pobliżu.

hradczany

blize minecraft

 

Teraz musisz dotrzeć do jednej z najładniejszych uliczek w Pradze. Znajduje się ona na terenie Praskiego Zamku na Hradczanach.  Jej angielska nazwa to Golden Line. Przetłumacz na język polski. A potem poszukaj na tej uliczce domu z Elfem. Będę gdzieś w pobliżu. Do zobaczenia.

 

złota uliczka

złota uliczka

alex minecraft

 

Teraz kieruj się po znakach w stronę Mostu Karola – Karluv Most. Po drodze musisz namierzyć materiały potrzebne do budowy przedmiotów, zgodnie z poniższą recepturą. Czekam na Ciebie przy Malostreńskiej Wieży Mostowej, składającej się z dwóch spojonych ze sobą wież. Wieża ta ma w sobie fragment zniszczonego wcześniej mostu Judyty. Zdobią ją czeskie średniowieczne herby.praga z dzieckiem

Dzięki ludzikom z Minecrafta cały dzień zwiedzaliśmy Hrandczany i centrum Pragi – Most Karola, Rynek i okolice. Dowiedzieliśmy się sporo ciekawostek o mieście, Michał mógł poćwiczyć posługiwanie się mapą i poruszanie metrem, a przede wszystkim świetnie spędziliśmy razem czas.  Na koniec, w podziękowaniu za pomoc Michał dostał od ludzików minecraftowe balony wraz z listem  🙂 

zwiedzanie pragi

Zabawa Minecraft – jak przygotować?

Takie #Fajne Zwiedzanie w stylu Minecrafta wymagało wcześniejszego przygotowania. Po pierwsze odpowiednio wcześniej zamówiłam klocki z postaciami Minecrafta na Aliexpress – w zestawie było 16 ludzików i tyle samo zadań musiałam wymyślić. Sprawdziłam jaką trasę musimy przebyć z kempingu, by się dostać do centrum i co chcemy zwiedzić, jaką trasę przejść, na co zwrócić uwagę i czego się o mieście dowiedzieć. Gdy już to miałam, wystarczyło wymyślić 16 zadań, nawiązujących do odwiedzanych miejsc, które wymagały dotarcia do konkretnych punktów, odnalezienia wskazówek, rozwiązania zadań czy zdobycia informacji. Gdy dotarła przesyłka z Chin, każdego rozczłonkowanego ludzika wrzuciłam do osobnego woreczka, dorzucając kolejne zadanie. W momencie, gdy Michał wykonywał zadanie chowałam woreczek tak, by znalezienie go nie było łatwe. Taką minecraftową przygodę możecie przeżyć w każdym mieście. Wystarczy worek klocków, trasa i zadania, które nawiązują do danego miejsca 🙂 

Zobaczcie naszą przygodę w filmowym skrócie 🙂

Jeśli szukacie innych pomysłów na Fajne Zwiedzanie to zerknijcie na nasz pomysł na rodzinną, detektywistyczną zabawę.

Fajne Zwiedzanie. Poszukiwania złodzieja Złotej Piłki w Lizbonie.

Post Author: Ola

9 thoughts on “Fajne zwiedzanie. Minecraftowy weekend w Pradze.

  zosia

  (27 czerwca 2019 - 15:28)

  Nie wpadłabym na taką grę 😀

  Rykoszetka

  (28 czerwca 2019 - 19:59)

  Nie no, czapki z głów, super kreatywna gra miejska i przy okazji zwiedzanie, świetna sprawa 🙂

   Ola

   (28 czerwca 2019 - 22:41)

   O taka przygoda zamiast nudnego zwiedzania 😉 A my sami bawimy się przy tym jak dzieci 😀

  Skomplikowane.pl

  (9 lipca 2019 - 10:29)

  Kurczę, szkoda że nie wiedziałem wcześniej! :/ Moja córka ma bzika na punkcie Minecrafta (którego ja z kolei zupełnie nie kumam), więc z pewnością odnalazłaby się tutaj!

   Ola

   (13 lipca 2019 - 19:53)

   Nic straconego, taką zabawę można urządzić sobie w dowolnym mieście. Do czego gorąco zachęcamy 🙂

  Zbyszek

  (9 lipca 2019 - 22:19)

  Bardzo kreatywne podejście, no i Praga jest zawsze piękna. Ech, jak ode mnie do niej daleko.

   Ola

   (13 lipca 2019 - 19:52)

   Trzymamy kciuki by jednak udało się wybrać do Pragi 🙂

  Di

  (15 czerwca 2020 - 11:41)

  No i już mnie nosi, żeby opracować plan a muszę w pracy ogarniać dokumenty;))) Super!

   Ola

   (15 czerwca 2020 - 15:01)

   😀 Minecraftowa zabawa jest super 😉 Polecamy bardzo 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *