most westchnień w wenecji

Most Westchnień w Wenecji

Most Westchnień czyli Ponte dei Sospiri to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Co roku miliony turystów uwieczniają go na zdjęciach, a zakochani całują się przy nim licząc na wieczną miłość. Zerknijcie co warto wiedzieć o Moście Westchnień.

Most Westchnień w Wenecji

Ponte dei Sospiri, bo tak brzmi nazwa Mostu Westchnień po włosku wybudowany został w 1614 roku z projektu Antonio Contino. Wykonany z białego wapna, ma 11 metrów długości, zawieszony nad Kanałem Pałacowym. Łączy budynek Pałacu Dożów z nowym więzieniem czyli Prigioni Nuove. Posiada niewielkie okna i liczne zdobienia, jest elementem wpisanym stale w wizerunek Wenecji.

most westchnień

 We wnętrzu znajdują się dwa oddzielne korytarze. Na początku swego istnienia most służył do przemieszczania więźniów z miejsca obrad sądu znajdującego się w Pałacu Dożów do więzienia i nie nosił jeszcze swojej obecnej nazwy. Most bywał także ostatnią drogą dla tych skazanych na karę śmierci. Stanowił inspirację dla wielu pisarzy okresu romantyzmu, którzy opisywali więźniów, przechodzących przez most i patrzących przez jego małe okienka zza krat, na ludzi będących na wolności, wiedząc, że oglądają swoje miasto po raz ostatni przed długi latami odbywania wyroku, albo i zupełnie po raz ostatni w życiu…A może i wzdychali też do swoich żon czy ukochanych. W każdym razie po latach nadano konstrukcji nazwę „Most Westchnień”. 

most westchnień

Zwiedzanie Mostu Westchnień

Most jest udostępniany osobom zwiedzającym Pałac Dożów, można się bezpośrednio stamtąd przedostać do jego wnętrza. Po drugiej stronie zobaczymy dawne cele więzienne. Przez zakratowane okna dziś turyści mogą zobaczyć co widzieli w dawnych czasach skazańcy idący w swą ostatnią drogę. 

maska wenecka

Zakochani pod Mostem Westchnień

I choć historia mostu daleka jest od romantyczności, to według miejskiej legendy pocałunek pary przepływającej gondolą pod Mostem Westchnień wróży szybki ślub i nierozerwalną miłość przez całe życie. Więc będąc w Wenecji ze swoją drugą połówką warto zdecydować się na ten krok.

gondole most westchnień

Wenecja z dziećmi

Jeśli planujecie wizytę w Wenecji z dziećmi to koniecznie zobaczcie nasz pomysł na zwiedzanie miasta, który zamienia nudny spacer w rodzinną super przygodę! My pomagaliśmy księżniczce odnaleźć elementy maski weneckiej, które rozsypały się po całym mieście. 

Wenecja z dzieckiem – pomysł na rodzinną super przygodę i zwiedzanie bez marudzenia.

wenecja z dziećmi

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *