zamek predjama

Zamek Predjama

Zamek Predjama to niesamowita budowla wkomponowana w skałę. Ściąga turystów z całego świata. Warto tu zajrzeć podczas wakacji w Słowenii. Zobaczcie!

Zamek Predjama – położenie i parking

Zamek Predjama znajduje się w miejscowości Predjama, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Lublaną a Koprem, na skalistym terenie Krasu. Jadąc drogą E61 zobaczycie sporo drogowskazów kierujących na Zamek Predjama i znajdującą się 10 km od zamku Jaskinię Postojną. Przy zamku znajdują się parkingi, ale nie są duże. My sporo musieliśmy się nakręcić i wciskać pomiędzy innymi autami, aż w końcu udało nam się zaparkować na skrawku asfaltu.

Inną opcją dojazdu, którą warto rozważyć jest wykupienie biletu łączonego do Zamku i Jaskini Postojnej. Wtedy w cenie biletu macie dojazd pod zamek autobusem. To lepsze rozwiązanie, bo auto zostawiacie na ogromnym parkingu przy Jaskini i potem nie musicie go ruszać, by dostać się do zamku i tu się męczyć ze znalezieniem miejsca parkingowego.

zamek predjama

Jaskiniowy Zamek Predjama

Predjama jest to największy jaskiniowy zamek na świecie. Pod takim tytułem widnieje w Księdze Rekordów Guinessa. Zamek wznosi się na 123 metrowej skale. Wybudowano go w XII wieku, przez wiele wieków przechodził z rąk do rąk, ale jego najsławniejszym właścicielem był Erazm Lueger, zwany królem złodziei. Dlaczego tak go nazywano? Bo to piętnastowieczny słoweński Robin Hood. Rabował bogate karawany, a następnie sam ze swoim łupem chował się na zamku, który był nie do zdobycia z zewnątrz. Później rozdawał rzeczy z grabieży ubogim. Jak więc dostawał się Erazm do środka skoro zamek był nie do zdobycia? Otóż do zamku wiodło tajemnicze przejście, prowadzące przez jaskinię.  Zamek zdobyto dopiero wtedy, gdy jeden ze sług zdradził swego pana i pokazał gdzie znajdują się tajemne przejścia. 

Zamek Predjama oprócz ciekawej historii posiada również niezwykłą architekturę. Jak już wcześniej wspominaliśmy zawieszony jest na górze, a część jego komnat wyżłobiona jest w skale. Turystom udostępniono do zwiedzania część komnat w grocie, zbrojownię oraz tajemnicze przejście króla złodziei.  Jeśli chcecie zwiedzać tajemnicze przejście musicie zarezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem, ponieważ chodzi się tam z liną i uprzężą. W cenie biletu dostępne są audioprzewodniki, również w naszym ojczystym języku 😉 Przed zamkiem jest kilka punktów widokowych skąd widać zamek jak na dłoni.

Bilety wstępu do zamku Predjama

Bilet wstępu w sezonie (czerwiec- wrzesień) kosztuje 14,90 euro dla osoby dorosłej i 8,90 dla dzieci w wieku 6-15 lat.  Poza sezonem jest taniej o kilka eurocentów. Młodsze dzieci zawsze wchodzą za 1 euro. Możecie też kupić bilet łączony do Zamku i Jaskini Postojnej. Wtedy korzystacie z autobusu kursującego pomiędzy obiema atrakcjami. Bilet łączony to koszt 35,70 euro dla osoby dorosłej i 21,40 euro dla dzieci w wieku 5-15 lat. Maluchy płacą 2 euro. Wizyta w Jaskini Postojnej to obowiązkowy punkt wycieczki!

Zamek Predjama – noclegi

My zwiedzaliśmy zamek, wypoczywając na campingu Adria, położonym na wybrzeżu, około godziny jazdy od Predjamy. To świetna baza wypadowa do zwiedzania Słowenii i jednocześnie genialna miejscówka na wakacje. Możecie wynająć tu domek wakacyjny lub parcelę pod przyczepę, kampera lub namiot. Na campingu Adria jest sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych – baseny, świetna plaża, boiska, park dmuchańców, place zabaw, mini golf czy kręgielnia. Zobacz naszą recenzję campingu Adria:

Camping Adria Ankaran – opinie, zdjęcia, filmy

 

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *