Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Słowenia > Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna - cud Słowenii

Jaskinia Postojna to miejsce, które warto odwiedzić . Na nas wywarła olbrzymie wrażenie i Wam również się powinna się spodobać 🙂 

Jaskinia Postojna - dojazd i parking

Jaskinia Postojna leży na obrzeżach miasta Postojna, 9 km od Zamku Predjama i 55 km od Lublany. Słoweńska nazwa to Postojnska jama. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń w Europie. Zjazd z autostrady i dojazd do jaskini jest bardzo dobrze oznaczony. Na miejscu dostępne są ogromne parkingi, płatne 5 euro za cały dzień.

Jaskinia Postojna – zwiedzanie i praktyczne wskazówki

Jaskinia ma około 24 km długości, ale turystom udostępniona jest trasa obejmująca tylko 5 km korytarzy. Nie przerażajcie się jednak, znaczną część trasy – około 3,5 kilometra pokonuje się podziemnym pociągiem. To pociąg z dwuosobowymi ławkami, który dość szybko zasuwa przez jaskiniowe tunele.

Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Przed wejściem do jaskini przewodnicy dzielą turystów  na grupy językowe. Niestety nie ma przewodników, którzy mówią po polsku, ale za to jest audioguide w naszym języku. Gdy będziecie wchodzić do jaskini będą Wam robione zdjęcia, które później możecie zakupić wychodząc z jaskini. Ot taka pamiątka. Jak Wam zależy to uśmiechnijcie do fotografa przy wejściu 🙂

Do jaskini radzimy się ciepło ubrać, ponieważ jest tam około 8 stopni C,  a zwiedzanie trwa około półtorej godziny. Jeśli zapomnicie zabrać bluz czy kurtek, to przy wejściu możecie pożyczyć płaszcze. 

Podczas przejażdżki kolejką na pewno zobaczycie salę z wielkim i pięknym żyrandolem. Jest to jedna z wielu atrakcji tego miejsca. Podczas jazdy będziecie mogli podziwiać oświetlone i ciekawe formacje w jaskini. Trzeba uważać na głowę, bo w niektórych miejscach jest naprawdę nisko. Gdy już zejdziecie z kolejki będziecie oprowadzani przez przewodnika pojaskiniowych komnatach. Komnaty są bardzo długie, jednak rozpoznacie je po zmieniających się kolorach.

Odwiedzicie komnatę szarą gdzie występuje magnez, pomarańczową z miedzi z domieszką żelaza czy białą z kalcytu. Tu też jest wisienka na torcie, czyli najpiękniejszy stalagmit będący jednym z symboli jaskini Postojnej. Nazwano go “Brillant” i na tą nazwę zasługuje. Jest idealnie biały i ma piękną formę.

Odmieniec jaskiniowy w Postojnej

Gdy wyjdziecie z ostatniej komnaty dojdziecie do miejsca gdzie spotkacie drugi symbol jaskini. Jest to Odmieniec Jaskiniowy, czyli ślepy płaz, który ma spowolniony metabolizm i je raz na 10 lat! Ciekawie też wygląda. Jak łysy, ślepy szczurek  Przed jaskinią można sobie zakupić takiego odmieńca w formie magnesu lub pluszaka.

Gdy już zobaczycie słynnego mieszkańca Postojnej Jamy oznaczać to będzie koniec wycieczki. Wsiadacie znów do wagoników, które będą na Was czekać w widocznym miejscu, przy toaletach. Zabiorą Was jw drogę powrotną inną trasą, ale nadal będziecie mogli podziwiać piękno jaskini i komnatę z żyrandolem. 

Uwaga dla fotografów. Nie ma sensu zabierać statywu, chyba, że takiego na 1 nodze. Przewodnik tak szybko prowadzi grupę, że nie ma czasu na rozkładanie sprzętu.

Historia Jaskini

Jaskinię udostępniono dla zwiedzających w XIX wieku. Początkowo jaskinia była oświetlana przez świece i pochodnie, a zwiedzanie jej odbywało się pieszo.  W 1818 roku jaskinię zwiedzał cesarz Austrii Franciszek II wraz z żoną Karoliną Augustą.  Do wizyty tej przygotowano oświetlenie jaskini na długości ok. 300 metrów.  W 1872 roku położono tory na których znajdowały się dwuosobowe wózki. Przewodnik pchał wózek z turystami dwa kilometry przez jaskinię. Później rozbudowywano tory oraz zakupiono lokomotywy, które ciągnęły wagony. W 1884 r. po raz pierwszy w jaskini zaświeciły światła elektryczne. W ten sposób Jaskinia Postojna stała się jednym z pionierów elektryki. Światła świeciły tam 6 lat szybciej niż zamontowane oświetlenie na ulicach Lublany i wielu innych europejskich stolic. Do 1957 roku lokomotywy były benzynowe, co powodowało, że spaliny znacznie ograniczały widoczność w jaskini. Później lokomotywy spalinowe zastąpiono elektrycznymi. W 1964 roku otwarto dwutorową linię kolejową, która do dziś pozwala na ciągły transport dużej ilości turystów.

Jaskinia Postojna – bilety wstępu

Bilety możecie zakupić on-line. Podaje się konkretną datę i godzinę. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że kupując bilet on-line i tak musicie swoje odstać w kolejce po bilet papierowy! My się najedliśmy sporo nerwów, bo przybyliśmy do jaskini 15 minut przed wykupioną godziną, a w kolejce staliśmy pół godziny! Na szczęście nie było problemów z otrzymaniem biletów na późniejszą godzinę. Więc jeśli kupicie bilety to od razu po przyjechaniu na miejsce udajcie się do punktu biletowego. Możecie spróbować dostać się do okienka dedykowanego biletom on-line, chociaż podczas naszej wizyty było nieczynne. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 27,90 euro, dla dzieci 6-15 lat 16 euro, a maluchy do 5 lat wchodzą za 1 euro. Warto kupić bilety łączone z Zamkiem Predjama. Koniecznie zobaczcie dlaczego warto wstąpić do zamku:

Jaskinia Postojna – noclegi

My zwiedzaliśmy Jaskinię, wypoczywając na campingu Adria, położonym na wybrzeżu, około godziny jazdy od Jaskini. To świetna baza wypadowa do zwiedzania Słowenii i jednocześnie genialna miejscówka na wakacje. Możecie wynająć tu domek wakacyjny lub parcelę pod przyczepę, kampera lub namiot. Na campingu Adria jest sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych – baseny, świetna plaża, boiska, park dmuchańców, place zabaw, mini golf czy kręgielnia. 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

2 odpowiedzi na “Jaskinia Postojna w Słowenii”

Na zwiedzanie jaskini trzeba przeznaczyć około 1,5 – 2 godzin. Zależy od tego jak szybko przewodnik prowadzi grupę i jakich ma maruderów 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.