Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Co warto zobaczyć w Lublanie?

Słowenia to kraj, który często przejeżdżamy tranzytem w drodze do Włoch czy Chorwacji, narzekając na drogie winiety autostradowe  A tymczasem to kraj, który warto zwiedzić. Dziś porwiemy Was do jej stolicy – Lublany, miejsca pełnego uroku i czaru. Mimo iż jest stolicą, nie spotkacie tutaj tłumów, dlatego można spokojnie nacieszyć oko jej pięknem. Chcemy się z Wami trochę Lublana podzielić i oczywiście zachęcić, byście sami ją zobaczyli. A więc zaczynamy wycieczkę!

Lublana - stolica Słowenii

Lublana to jedna z najmniejszych stolic Europy. Położona jest nad rzeką Ljubljanicą, u stóp Alp. To świetne miejsce na przerwę w drodze np. nad słoweńskie wybrzeże czy do Włoch. My wybraliśmy się do Lublany w czasie, gdy spędzaliśmy wakacje nad jeziorem Bled. Do stolicy mieliśmy zaledwie 50 kilometrów. Dojazd jest łatwy – wokół Lublany krzyżują się autostrady prowadzące z Austrii do Chorwacji czy z Zagrzebia na słoweńskie wybrzeże Adriatyku. Parkingów w centrum jest kilka – my zaparkowaliśmy na parkingu przy ulicy Slovenska Cesta, skąd mieliśmy bardzo blisko do największych atrakcji centrum. Inny parking, który polecamy to podziemny parking na placu Kongresowym (Kongresni Trg).

Plac Kongresowy w Lublanie

To właśnie od niego warto zacząć zwiedzanie Lublany. Plac zbudowany został w 1821 roku i znajduje się przy jednej z głównych ulic starego miasta. Kongresni trg to popularne miejsce spotkań mieszkańców Lublany. I owszem, gdy tam przybyliśmy zobaczyliśmy ogromną scenę, na której śpiewały słoweńskie śpiewaczki. Plac jest ogromny, otoczony z trzech strony pięknymi kamienicami, Uniwersytetem, Filharmonią oraz barokowym Kościołem św. Trójcy. Tuż przy placu znajduje się park Zvezda.

Rzeka Ljubljanica

Tuż za placem Kongresowym kierujcie się uliczkami w stronę rzeki. Ljubljanica niewątpliwie przyczyniła się  do rozkwitu miasta. Kiedyś była głównym szlakiem handlowym, dziś jest główną atrakcją miasta. Przy Ljubljanicy znajduje się dużo sklepów, restauracji, barów i kafejek. Po rzece można również popływać statkiem (koszt około 8 euro), a stacje znajdują się na nabrzeżu. Jeśli nie statkiem to możecie też popływać kajakami, a nawet na SUPach.  Koniecznie wybierzcie się na spacer wzdłuż rzeki. Natkniecie się wtedy na ważne zabytki miasta, szczególnie mosty, z których słynie stolica Słowenii.

Potrójny most (Tromostovj) i Plac Preserena

Potrójny most to jeden z najciekawszych mostów jakie widzieliśmy. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to jeden most, a trzy, które łączą plac Preserena ze Starym Miastem i Zamkiem. Trzy mosty są oddalone od siebie o kilka metrów i schodzą się prawie w tym samym miejscu. Środkowy most jest przeznaczony dla ruchu samochodowego, ale i tak turyści na niego wchodzą 🙂 Dwa boczne mosty są nieco węższe i przeznaczone tylko dla pieszych.

Most został stworzony w 1931 roku przez lokalnego architekta Joze Plecnika. Plac Preserena zaś to jeden z głównych placów w mieście. Stoi na nim pomnik France Preserena – najsłynniejszego słoweńskiego poety.

Most Rzeźniczy (Mesarski Most) w Lublanie

Idąc dalej natkniecie się na dość dziwny most. To Most Rzeźniczy. Znajdują się na nim ciekawe rzeźby z brązu. Zaś na samym moście jest kładka w niektórych miejscach jest przeźroczysta i gdy spojrzycie w dół zobaczycie pod stopami rzekę. Na moście zawieszone są kłódki zakochanych par.

Most Szewski (Cevljarski Most)

Most Szewski to najstarszy most w mieście. Został wybudowany w  XIII wieku, ale w roku 1931 przeszedł przebudowę kierowaną przez architekta Joze Plecnik’a. Oryginalny most w XIII wieku był wykonany z drewna. Na moście znajdowały się wtedy stragany z wyrobami rzeźników, jednak smrodek tak dał w kość mieszkańcom, że stragany zostały przeniesione w inne miejsce. Zastępowały je od tego czasu budki szewców, którzy nadali mostowi nową nazwę.

Lublana – Most Smoka (Zmajski most)

Most Smoka to jeden z symboli Lublany. Na moście znajduje się blisko 30 rzeźb smoków, które rozmieszczone są po każdej ze stron mostu,. Największe z nich to 4 wielkie zielone poczwary o groźnym spojrzeniu. Legenda głosi, że smoki prostują swe skrzydła i machają ogonami, gdy mostem przechodzi dziewica. My mieliśmy pecha, bo albo żadnej dziewicy nie było w pobliżu, albo te smoki nie znają się na współczesnych kobietach 😉

Zamek w Lublanie

Zamek w Lublanie znajduje się na szczycie wzgórza i góruje nad całym miastem. Do zamku można dostać się kolejką linową startującą z placu Krekov trg, albo też zafundować sobie około 10 minutowy spacerek. Niezależnie którą formę drogi wybierzecie, widoki po drodze jak i na szczycie są wspaniałe i warto się tu wdrapać. Z zamku rozpościera się panorama na miasto i otaczające je Alpy.

Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa, kaplica zamkowa oraz muzeum Narodu Słoweńskiego. Na zamku, gdy wjedziecie kolejką, możecie sobie również zrobić odlotowe fotki ze smoczymi skrzydłami. Polecamy!

Katedra św. Mikołaja w Lublanie

Katedra to główny i największy kościół w Lublanie. Znajduje się na Starym Mieście, a jej historia sięga XIII wieku. Przez wieki była przebudowywana, a kształt, który możemy podziwiać dziś pochodzi z XVIII wieku. Ma dwie bliźniacze wieże, ogromną kopułę, elementy z różowego marmuru, freski w stylu barokowym, organy i piękny ołtarz.

Ratusz (Magistrat) i Fontanna Robba w Lublanie

Ratusz został zbudowany w 1719 roku, przy placu Mestni Trg. Dziś znajduje się tu siedziba burmistrza miasta. Do ratusza prowadzą imponujące schody. Budynek posiada również wieżę zegarową. Przed ratuszem znajduje się kamienna Fontanna Robba. Przedstawia trzech bogów rzecznych, które symbolizują główne rzeki Słowenii.

Lublana – Stare Miasto 

Gdy będziecie zwiedzać Lublanę to będziecie się głównie poruszać po Starym Mieście, ponieważ to tutaj znajdują się najważniejsze zabytki. Skuście się także na spacer po wąskich uliczkach Lublany. Niektóre ciche i spokojne, gdzie w większości napotkacie tylko mieszkańców, inne, bliżej rzeki bardziej zatłoczone, gdzie oczywiście nie brakuje sklepów, restauracji i kafejek. Wszystkie jednak piękne i urokliwe, nadają Lublanie fajny klimat. Piękne stare kamieniczki, kościółki, kostka na drodze i rudy kot w oknie. To wszystko trzeba zobaczyć na własne oczy. No i jeszcze te widoki, którymi możecie się nacieszyć wchodząc nieco wyżej, dróżkami prowadzącymi do zamku. Tutaj też warto zatrzymać się na obiad. Kafejki i restauracje znajdują się wszędzie, ale wybraliśmy jedną restauracje przy Ljubljanicy. Zjedliśmy pyszne naleśniki z widokiem na tętniącą życiem rzekę.

Smoki Lublany – pomysł na zwiedzanie miasta z dzieckiem 

Symbolem Lublany jest smok. Znajduje się na on na herbie miasta, na pamiątkach, rzeźbach, obrazach czy studzienkach kanalizacyjnych. My uzbroiliśmy się w aparaty i ruszyliśmy na poszukiwania smoków  Naszym zadaniem było upolować jak najwięcej smoków podczas zwiedzania miasta  To super zabawa, która wymaga spostrzegawczości i czujności. I do tego pozwala podszkolić umiejętności małego (i dużego) fotografa.

Lublana świetnie nadaje się też do zwiedzania na hulajnodze. Sporo tu deptaków wyłączonych z ruchu samochodowego, wiec polować na smoki możecie na hulajnogach 🙂

Polowanie na smoki to super zabawa  Ale nie musicie jechać do Lublany by tak się bawić! W każdym mieście znajdzie się coś wyjątkowego, co warto wykorzystać podczas zwiedzania z dzieckiem. My już niejednokrotnie wykorzystaliśmy aparaty do fotograficznej gry miejskiej np. do upolowania ciekawostek w Londynie.

Atrakcje wokół Lublany

Zaledwie kilkadziesiąt minut autem od Lublany znajduje się bajeczne jezioro Bled. Warto tu się wybrać na wycieczkę. Serio 🙂

Noclegi w Lublanie

My wpadamy do Lublany gdy spędzamy wakacje na kempingach nad jeziorem Bled.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

3 odpowiedzi na “Lublana w Słowenii – co zobaczyć w Lublanie?”

Nawet nie sądziłam, że Lublana to takie urocze miasto! Chyba zmienię kierunek w tym roku na wakacje i się tam wybiorę z rodzinką 😉

Wielkie dzięki za ten reportaż, wybieramy się w tym roku do Terme Catez i Lublanę też mamy w planie zwiedzić :-), na pewno skorzystamy z Waszych wskazówek!

Terme świetne 🙂 Lublana piękna, warto się wybrać! My też wpadliśmy z wizytą do Zagrzebia, z Terme Catez to kilkananście kilometrów. Też polecam! Super wakacji!

Możliwość komentowania została wyłączona.