Spis treści
Gotycki Ratusz Staromiejski w Toruniu to zdecydowanie symbol miasta! Przez wieku pełnił rolę centrum handlu i polityki, czasowej rezydencji królewskiej i miejsce śmierci króla Jana Olbrachta. Dziś opowiemy Wam o naważniejszych wydarzeniach dotyczących tego miejsca.
Ratusz Staromiejski w Toruniu – historia
Ratusz wybudowano pod koniec XIV wieku w miejscu starych budynków handlowych, z których pozostawiono tylko wieżę, stanowiącą teraz część ratusza. W czasie budowy wieżę odrestaurowano, podwyższono, a na jej szczycie rozbłysnął blaszany hełm. Wieża służyła jako skarbiec, miejskie archiwum, a nawet więzienie. Pierwotnie budynek był jednopiętrowy i miał spory dziedziniec na którym odbywał się targ. Na parterze mieściły się bowiem kramy, ławy chlebowe i sukiennice oraz waga miejska. Istotną rolę odgrywały też piwnice, gdzie przechowywano wino i piwo.
Pierwsze piętro przeznaczone było dla rady miejskiej, która burzliwie obradowała w ratuszowych salach lub gościła przybywających do miasta królów i władców europejskich. Jeden z nich – Jan Olbracht zmarł w ratuszu podczas swojej wizyty w mieście w 1501 roku, a jego serce do dziś jest relikwią przechowywaną w katedrze dwóch Janów. W 1812 roku swoje przemówienie wygłosił tu Napoleon Bonaparte.

Na początku XVII wieku ratusz przebudowano i powiększono o jedno piętro, ale sto lat później, gdy Szwedzi zaatakowali miasto, budynek stanął w ogniu. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w historii ratusza, gdyż doszczętnie spłonął dach budynku i wnętrza. Zniszczeń uniknęły mury, dzięki czemu możliwa była odbudowa, która rozpoczęła się w XVIII wieku. Jak przyjrzycie się dokładnie wieży to możecie wypatrzyć ślady dawnego pożaru w postaci osmalonych cegieł.
W czasie II wojny światowej budynek nie ocierpiał, ale jego wnętrza, służące za szpital dla żołnierzy zostały zdewastowane. Po wojnie ratusz przeszedł w ręce Muzeum Okręgowego. W cieniu Ratusza na toruńskim Rynku stoi jeden z najsławniejszych polskich pomników. Zobacz:

Ratusz Staromiejski i wieża widokowa w Toruniu
Muzeum Okręgowe posiada bogate zbiory świadczące o historii miasta. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się dokładnie gotyckim witrażom, dawnym toruńskim monetom i biżuterii, poznacie ważniejszych przedstawicieli miasta uwiecznionych na portretach. Jednego z nich, słynnego astronoma, znają nawet najmłodsze dzieci 🙂 Na fanów malarstwa czeka ogromny zbiór dzieł polskich powstałych na przestrzeni ostatnich 300 lat. Zajrzeć będziecie mogli również do Sali Królewskiej.
Zobacz także: Rynek Staromiejski w Toruniu
Galeria sztuki – godziny otwarcia i ceny biletów
Godziny otwarcia:
maj – wrzesień 10:00 – 18:00
październik – kwiecień 10:00 – 16:00
Cena biletu: normalny – 17 zł, ulgowy – 12 zł
Wieża Ratuszowa – godziny otwarcia
Zwiedzanie ratusza obejmuje również wejście na wieżę, która jest jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście. To okazja do zobaczenia Torunia z zupełnie innej perspektywy. A dokładniej z perspektywy 40 metrów nad ziemią 😉 Z tarasu na szczycie wieży rozciąga się widok na gród kopernikowski.
O historii wieży dowiecie się podczas wspinaczki na jej szczyt – na pierwszym piętrze ratusza znajdziecie wystawę jej poświęconą. Dawniej wieża pełniła m.in. funkcje strażnicze i obserwacyjne, a na także kulturalne – często bowiem na jej szczycie urządzano koncerty. Pod koniec XIV wieku na wieży zamontowano zegar zegar, zaś dwa dzwony – godzinowy i minutowy, pochodzą z XVIII wieku.
Godziny otwarcia wieży:
styczeń – marzec i listopad – grudzień: 10:00 – 16:00
kwiecień i październik: 10:00 – 18:00
maj – wrzesień: 10:00 – 20:00

Ciekawostki o Ratuszu Staromiejskim
Ratusz jest jednym z największych ceglanych, gotyckich bududynków miejskich w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki.
Według miejskiej legendy ratusz to wielki… kalendarz! Jedyna wieża symbolizuje jeden rok, cztery bramy – cztery pory roku, dwanaście dużych sal odpowiada dwunastu miesiącom. Podobo nawet liczba okien wynosi 365! Niestety nie udało nam się tego sprawdzić, bo przy policzeniu kilkudziesięciu już nam się wszystko pomieszało 😀 Więc wierzymy legendzie, że tak faktycznie jest 😉 Podobno nawet w roku przestępnym dawni mieszkańcy Torunia „dorabiali” jedno okno, żeby wszystko sie zgadzało.
Wieża ratuszowa w Toruniu należy do najstarszych zabytków w Polsce i jest zarazem najstarszą wieżą rynkową na terenach środkowej i wschodniej Europy.
Zobacz także: Legendy toruńskie

Zwiedzanie ratusza z dziećmi
Ratusz to niewątpliwie jeden z symboli miasta, a stojący w centralnej części rynku znajduje się na trasie zwiedzania wszystkich turystów przybywających do Torunia. Warto przekazać dzieciom trochę historii tego miejsca, ale żeby ich nie zanudzić historią, koniecznie zobaczcie nasz sposób na zwiedzania miasta z dziećmi! Mi zwiedzaliśmy Toruń pomagając Aniołowi z herbu przegonić Pożeraczy Pierników 😉 Jesteście ciekawi? Zerknijcie tu: