Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Toruń > Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mikołaj Kopernik to zdecydowanie najsłynniejszy mieszkaniec Torunia w całej historii miasta. Wybitny astronom, który sporo namieszał w ówczesnych czasach publikując dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Obalenie funkcjonującej od wieków teorii rozsławiło Mikołaja Kopernika w świecie i zapisało go na kartach historii. Toruń zaś, dumny ze swojego mieszkańca, postawił pomnik przedstawiający Mikołaja Kopernika, którego historię chcemy Wam dziś przybliżyć.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zacznijmy od tego, że pomnik Mikołaja Kopernika stoi na toruńskim Rynku, w cieniu  gotyckiego Ratusza Staromiejskiego.  To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście, a także punkt spotkań mieszkańców i turystów. Mikołaj Kopernik ubrany  jest w togę profesorską. W swojej prawej ręce trzyma tzw. sferę armilarną. Jest to przyrząd, który wyglądem przypomina sferę niebieską, a służy do wyznaczania współrzędnych równikowych i eliptycznych. Palcem lewej dłoni wskazuje na obiekt swoich zainteresowań czyli niebo. Aby nikt nie miał wątpliwości, napis na pomniku głosi, że to Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator czyli Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał słońce i niebo.

Mikołaj Kopernik, patrzący z góry na to co dzieje się na toruńskim rynku, już nie raz był świadkiem i bohaterem ciekawych wydarzeń. To w tym miejscu władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oddają cześć i szacunek swojemu patronowi w każdą rocznicę jego urodzin, a dzieje się to 19 lutego. Przy pomniku prezydent Torunia spotyka się z uczniami, które osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Natomiast podczas studenckich juwenaliów posąg również świętuje ze studentami w nowych ubraniach, które są mu z tej okazji zakładane.W okresie Świąt Bożego Narodzenia pomnik ma czapkę Świętego Mikołaja i jest w centrum uwagi ze względu na stojącą obok świecącą i ozdobioną choinkę. 

Wokół pomnika są ławki na których warto usiąść i zadrzeć głowę do góry, by mieć fajny widok na wielkiego astronoma. My zwiedzaliśmy Toruń w maju 2020 roku, kiedy to nawet Mikołaj Kopernik odziany był w maseczkę.

Zdecydowanie warto bliżej poznać postać słynnego astronoma i zajrzeć do Domu Mikołaja Kopernika, mieszczącego się kilka minut spacerem od Rynku. Zobacz:

Historia pomnika Mikołaja Kopernika

Pierwsza myśl o upamiętnieniu Mikołaja Kopernika w Toruniu narodziła się w 1765 roku, czyli ponad 200 lat po śmierci astronoma. Na ten pomysł wpadł książę Józef Aleksander Jabłonowski. Dzięki niemu powstało popiersie, którego wykonanie zlecił rzeźbiarzowi Wojciechowi Rojowskiemu. Jednak wtedy nie przypadło ono do gustu Radzie Miasta Torunia i dlatego też zostało umieszczone w kościele św. Janów

Za jakiś czas z ponowną inicjatywą postawienia pomnika astronomowi wyszedł Stanisław Staszic. Stawianie pomnika rozpoczęło się w 1809 roku. Pod budowę pomnika został wmurowany kamień węgielny i wtedy też rozpoczęła się zbiórka funduszy, która miała pokryć wszystkie wydatki z tym związane. Jednak gdy 1815 roku Toruń trafił pod panowanie Prus, ówczesna sytuacja polityczna w kraju i nie pozwalała doprowadzić prac do końca i odsłonić toruńskiego pomnika. 

Kolejna inicjatywa została wysunięta w 1839 roku  przez  stowarzyszenie Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst. Rok później na czele tego stowarzyszenia stanął następca tronu, a w późniejszych latach król Prus, czyli Fryderyk Wilhelm IV. Jednak pomimo tego nie tak łatwo było uzbierać całą kwotę, która miała być przekazana na budowę pomnika, pomimo że była ona zbierana także poza granicami kraju. Ostatecznie, pomimo trudów, udało się osiągnąć cel i pomnik przedstawiający Mikołaja Kopernika zaprojektował niemiecki rzeźbiarz Christian Friedrich Tieck. Pomnik został odsłonięty w 1853 roku. 

Obecnie nie wyobrażamy sobie Torunia bez tego pomnika, który zdecydowanie jest jednym z symboli miasta. I choć  stoi dopiero od blisko 170 lat, jednak wielu z nas ma wrażenie, że stoi tam od zawsze.

Pomysł na zwiedzanie Torunia z dzieckiem

Toruń, choć to piękne miasto, ilość historycznych i architektonicznych detali może znudzić najwytrwalszego małego podróżnika. Dlatego gorąco polecamy nasz sposób na zwiedzanie Torunia, który zamieni nudny spacer w rodzinną superprzygodę  My w Toruniu walczyliśmy z Pożeraczami Pierników, którzy chcieli wykurzyć z herbu miasta Anioła. Mikołaj Kopernik bardzo nam pomógł w Tajnej Misji, podrzucając wskazówki i klucze do szyfru. Zobaczcie co się tam działo!

zarezerwuj nocleg w toruniu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Pożeracze Pierników" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Toruniu!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com