plac zamkowy w warszawie

Plac Zamkowy w Warszawie

Plac Zamkowy jest tą częścią starówki, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Dla każdego znajdzie się coś miłego. Bez względu na to, czy jest się wielbicielem historii czy nie 🙂

Plac Zamkowy w Warszawie

Obudowa architektoniczna placu jest złożona – z jednej strony jest to fasada Zamku Królewskiego, Stare Miasto z wylotem Piwnej i Świętojańskiej, Krakowskie Przedmieście i Podwale. Spacerując po Placu Zamkowym, z majaczącą gdzieś na horyzoncie Kolumną Zygmunta, nietrudno o pewną tkliwość. Ta część Warszawy prezentuje się bowiem znacznie mniej nowocześnie i awangardowo. Nie jest to jednak pierwotna wersja placu. Został on, podobnie jak większość Starego Miasta, odrestaurowana po wojnie, która odcisnęła ogromne piętno na warszawskich zabudowaniach.

zamek królewski warszawa

Zamek Królewski

Obowiązkowym punktem turystycznym Placu Zamkowego jest oczywiście sam Zamek Królewski. Budynek w stylu barokowo-klasycznym funkcjonował jako siedziba polskich władców od XVI wieku. Obecnie jest skarbnicą wiedzy i historii. Funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, równie słynna co kolumna Zygmunta. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z jego burzliwą historią. Na przestrzeni wieków zamek był bowiem wielokrotnie grabiony i niszczony, w konsekwencji czego również musiał przejść renowację. Obecnie jego wnętrza zachwycają! Nie bądźcie jak większość turystów, która tylko cyka fotkę na zewnątrz, ale zaplanujcie wizytę w zamku. Zerknijcie jak tu cudnie:

Zamek Królewski w Warszawie

zamek królewski warszawa

Kościół św. Anny

Z ważniejszych obiektów znajdujących się przy placu zamkowym, nie licząc kolumny Zygmunta, zaliczamy m.in. kościół świętej Anny. Świątynia, odrestaurowana na wzór architektury barokowej, umożliwia obejrzenie jedynego zachowanego w Warszawie sklepienia kryształowego, które, trzeba to głośno przyznać, przykuwa uwagę. 

kościół św. anny

Pałac pod Blachą

U podnóża Zamku Królewskiego znajduje się również Pałac Pod Blachą. Przez wiele lat odbywały się w nim przedstawienia teatralne, przyjęcia i bale. Współcześnie jest miejscem, do którego chętnie napływają turyści. Szczególną popularnością ciszą się wizyty w apartamentach Poniatowskich, w których zamieszkiwał jeden z bardziej słynnych polskich generałów, Józef Poniatowski. Zachowane w napoleońskim stylu pomieszczenia stanowią chrapkę dla wielbicieli estetycznego, historycznego wystroju. Ponadto w pałacu organizowane jest mnóstwo wystaw czasowych i stałych. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i znaleźć coś dla siebie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 15 złotych, zaś ulgowy 8. Warto jednak pamiętać o tym, iż w środy obowiązuje wstęp bezpłatny. Pałac Pod Blachą udostępniony jest dla zwiedzających od  wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście następuje na pół godziny przed zamknięciem. 

plac zamkowy

Plac Zamkowy i królewskie smaki

Warszawa kusi wieloma atrakcjami, mniej lub bardziej nowoczesnymi, ale przede wszystkim warto udać się na historyczną wyprawę w obrębie placu zamkowego. Poza odwiedzeniem królewskich komnat, można pozachwycać się architekturą czy zajrzeć do tamtejszych kawiarni i uraczyć się iście warszawskim przysmakiem – wuzetką lub zygmuntówka. 

Warszawa z dziećmi

Jeśli planujecie rodzinną wycieczkę do Warszawy to koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania miasta bez marudzenia. Na Warszawę padł bowiem blady strach! Tryton – chłopak syrena z mitologi greckiej porwał Syrenkę z herbu Warszawy! Pomogliśmy ją odnaleźć 😉 Zobaczcie jak potoczyła się ta historia:

Gdzie jest Syrenka? Pomysł na zwiedzanie Warszawy z dziećmi.

warszawa z dzieckiem

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *