kolumna zygmunta warszawa

Kolumna Zygmunta w Warszawie

Kolumna Zygmunta bez dwóch zdań jest wizytówką polskiej stolicy. To obowiązkowy punkt szkolnych wycieczek czy spacerów z przewodnikiem. Spacerując warszawską starówką nietrudno się na nią natknąć. Dziś wszyscy ją podziwiają, jednak kilkaset lat temu, w momencie jej powstawania, nie cieszyła się powszechną sławą. Dlaczego?

Kolumna Zygmunta i jej burzliwa historia

Co ciekawe, pierwotna wersja rzeźby Kolumny Zygmunta powstała za czasów życia króla. W kamieniołomie na stokach Czerwonej Góry w Górach Świętokrzyskich polscy kamieniarze podjęli się tego niezwykle trudnego zadania i spróbowali sprostać oczekiwaniom władcy, wówczas jeszcze Zygmunta III Wazy. Podania głoszą, że chciał on wybudować kolumnę dla siebie, w hołdzie zwycięskiej bitwie w 1607 roku. Jednak za sprawą nieumiejętności kamieniarzy, bądź nieodpowiedniego kamienia, kolumna pękła, a król zaniechał planów postawienia jej na Placu Zamkowym. Zadania tego po prawie pół wieku podjął się dopiero jego syn.  

Fundatorem rzeźby, którą znamy jest Władysław IV Waza, syn prezentowanego Zygmunta III Wazy. Powstała w hołdzie dokonaniom poprzedniego władcy. Prace nad nią prowadzili najsłynniejsi Włoscy architekci – Augustyn Locci i Constantino Tencalli. Po niespełna roku stanęła na Placu Zamkowym, nie zrzeszając przy tym rzeszy fanów. Była to bowiem pierwsza świecka rzeźba nie tylko w Warszawie, ale w Polsce. Ludzie nie byli przekonani co do prezentowania w taki sposób osoby niekonsekrowanej, pomysł ten więc przez bardzo długi czas wzbudzał kontrowersje. Górujący nad ludźmi posąg sprawiał wówczas wrażenie zbyt monumentalnego i dominującego. Z tego też powodu, aby uchronić kolumnę przed niezadowolonymi poddanymi, przez bardzo długi czas odgradzano ją kratami. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku postanowiono pozbyć się metalowych elementów i dobudować prowadzące do kolumny schodki.

zamek królewski warszawa

Kolumna Zygmunta – ciekawostki

Rzeźba mierzy sobie zaszczytne 22 metry – licząc z figurą króla i utrzymującym ją w pionie cokołem. Sama kolumna mierzy 8,5 metra zaś posąg przedstawiający władcę w archaicznej zbroi, z krzyżem w jednej i mieczem w drugiej dłoni – 2,75 metra. Kolumna nie przetrwała wojennych zamachów, wskutek czego jej obecna forma jest odrestaurowana. Sama rzeźba została jednak zachowana. Jako ciekawostkę warto podać, że  zarówno szczątki pierwszego trzonu, jak i drugiego z granitu, znajdują się przy południowym wejściu do Zamku Królewskiego, nieopodal kas biletowych.

Kolumnę wielokrotnie odrestaurowywano. Raz nawet, w 1681 roku Jan III Sobieski nakazał rozbiórkę znajdujących się w pobliżu kolumny zabudowań. Po pierwsze dlatego, że zagrażały zawaleniem się na nią, a po drugie dlatego, że zaczynały nad nią górować, przez co ją zasłaniały. 

kolumna zygmunta

Okolica Kolumny Zygmunta

Kolumna Zygmunta, zdobiąca wiele widokówek z Warszawy znajduje się na Placu Zamkowym, przed Zamkiem Królewskim. Warto poświęcić czas na zwiedzenie znajdujących się tu zabytków. Zamek Królewski, który Wam szczególnie polecamy, kryje w sobie komnaty pełne przepychu, burzliwej historii i królewskiej atmosfery. Koniecznie zajrzyjcie do środka.

Przypomnijmy: Zamek Królewski w Warszawie

zamek królewski warszawa

Pomysł na zwiedzanie Warszawy z dzieckiem

Kolumna Zygmunta i widniejący na jej szczycie król Zygmunt III Waza był jednym z bohaterów naszego pomysłu na zwiedzanie Warszawy bez marudzenia 🙂 Przed przyjazdem do stolicy odnaleźliśmy w naszej skrzynce list od Syren z Warszawy. Syrenek jest tu kilka – na pomniku na Rynku czy przy Wiśle, ale najważniejsza jest ta na herbie miasta. I to właśnie w niej zakochał się Tryton, chłopak-syrena z mitologii greckiej. Postanowił, że Syrena zostanie jego żoną. Na nic odmowa Syrenki, która nie chciała mieć z nim nic wspólnego. Tryton pewnej nocy porwał Syrenkę, ale ta okazała się niezłą spryciulą. Po drodze wykrzywiała różne cyfry, które usłyszeli przyjaciele Syrenek. Zostaliśmy poproszeni o pomoc! Zobaczcie jak potoczyła się ta przygoda i czy udało nam się uratować Syrenkę 🙂

Gdzie jest Syrenka? Sposób na rodzinne zwiedzanie Warszawy.

warszawa z dzieckiem

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *