katedra barcelona

Katedra w Barcelonie

Katedra w Barcelonie to jeden z kilku wyjątkowych kościołów w tym mieście. Położona w sercu dzielnicy gotyckiej Katedra św. Eulalii zasługuje na szczególną uwagę. Zobacz, czego nie można przegapić zwiedzając katedrę.

Katedra w Barcelonie

Pierwszy kościół stał w miejscu obecnej katedry już w 4 wieku n.e. Przez kolejne wieki zastępowały go inne budowle. Katedrę, którą możemy podziwiać dzisiaj rozpoczęto budować w XIII wieku na ruinach poprzednich świątyń. Budowa trwała ponad 150 lat, a w 1500 roku dobudowano dzwonnicę. Zaś słynna, piękna fasadę w stylu neogotyckim pojawiła się dopiero w XIX wieku. Obecnie katedra w Barcelonie to jeden z najpiękniejszych gotyckich budynków w Hiszpanii. Jej imponująca fasada została kilka lat temu odnowiona, więc w pełni można podziwiać teraz jej urok. 

katedra w barcelonie

 

Katedra św. Eulalii

Katedra poświęcona jest św. Eulalii, która w wieku 13 lat zginęła śmiercią męczeńską podczas prześladowań chrześcijan. Eulalia wywodziła się z bogatej rodziny mieszkającej w okolicach Barcelony. Za to, że nie wyrzekła się Chrystusa była torturowana i poniosła śmierć około 304 roku naszej ery, prawdopodobnie poprzez spalenie lub ukrzyżowanie. Jak głosi legenda w momencie śmierci jej dusza uleciała w postaci białej gołębicy.

Św. Eulalia to patronka zarówno katedry, jak i całej Barcelony. Jej święto obchodzone jest w Hiszpanii 12 lutego. Jej atrybutem jest biała gołębica, a niekiedy prezentowana jest z białą lilią. 

Szczątki świętej pochowane są w katedrze, w nagrobku bardzo bogato zdobionym rzeźbami. Do historii św. Eulali nawiązuje 13 białych gęsi, które mieszkają w małym stawie w krużgankach katedry. Liczba ich nie jest przypadkowa – symbolizuje bowiem liczbę lat, które przeżyła Eulalia. Ten zakątek to jeden z najpiękniejszych miejsc w kościele. Porośnięte wysokimi palmami, z uroczymi fontannami i gęgającymi gęsiami. Cały urok psują tylko wielkie, gęsie kupy 😉 

Punkt widokowy na dachu katedry

Jedną ze sporych atrakcji zwiedzania katedry jest możliwość wejścia na dach kościoła. Znajduje się tu genialny punkt widokowy, z którego widać Barcelonę i morze. Na dach wjeżdża się windą, a zwiedzanie tarasu jest dodatkowo płatne. Warto poświęcić tu chwilę i poszukać znanych budynków, poprzyglądać się toczącemu w Barcelonie życiu i spojrzeć na miasto ponad dachami domów.

punkt widokowy

Bilety wstępu do katedry

Wejście do kościoła jest bezpłatne, ale musicie pamietać by być odpowiednio ubranym. Nie zostaniecie wpuszczeni w krótkich spodenkach i koszulkach odsłaniających ramiona. Ubiór jest restrykcyjnie sprawdzany przy wejściu do kościoła. Dodatkowe atrakcje tj. taras widokowy, klasztor, chór są płatne. Bilet kosztuje 7 euro.

katedra w barcelonie

Katedra w Barcelonie – książka

Wielu czytelników kojarzy katedrę z książką “Katedra w Barcelonie” hiszpańskiego pisarza Ildefonsa Falconesa, której akcja rozgrywa się w XV wiecznej Barcelonie. Jednak to nie o Katedrze św. Eulalii jest ta powieść, a o innym, znanym, barcelońskim kościele Santa Maria del Mar, która znajduje się w dzielnicy La Ribera

 

Katedra w Barcelonie znajduje się w sercu gotyckiej dzielnicy zwanej Barri Gotic, blisko gwarnej, tętniącej życiem głównej ulicy miasta La Rambli. Zobacz:

La Rambla w Barcelonie

Post Author: Ola

5 thoughts on “Katedra w Barcelonie

  Zuza

  (19 lutego 2019 - 09:14)

  Jest piękna. W tym roku będziemy w Barcelonie na wakacjach, to z chęcią ją zwiedzimy 🙂

   Ola

   (20 lutego 2019 - 08:44)

   Polecamy. Szczególnie krużganki i taras na dachu 🙂

  Sylwia

  (1 marca 2019 - 06:35)

  Byliśmy kiedyś i gorąco polecamy. Wywarła na nas duże wrażenie 🙂

   Ola

   (4 marca 2019 - 21:16)

   My bardzo lubimy to miejsce. Jeden z najbardziej oryginalnych kościołów w Europie 🙂

  Marysia

  (23 grudnia 2019 - 15:36)

  Barcelona jest przepiękna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *