balatonfured balaton

Balatonfured nad Balatonem. Idealne miejsce na wakacje.

Jeśli chcecie spędzić wakacje nad pięknym i ciepłym jeziorem, nie martwić się o nic i po prostu cieszyć się słońcem, to Balatonfured nad Balatonem jest dla Was idealną miejscówką. Zobaczcie sami 🙂

Balatonfured – położenie, dojazd i parkingi

Balatonfured leży na północnym wybrzeżu Balatonu, blisko półwyspu Tihany. Dotrzeć tu można drogą lądową jak i promami kursującymi po całym jeziorze. Auto warto zostawić na jednym z kilku parkingów dostępnych w kurorcie. Jeden z nich to parking piętrowy. Znajdziecie go pod adresem: Zákonyi Ferenc 12. Drugi, również płatny parking znajduje się bliżej brzegu jeziora, na ulicy Huray 3.

Jeśli jesteście zainteresowani promami, wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na stronie przewoźnika TUTAJ.

W Balatonfured znajduje się również dworzec kolejowy. Pociągi często i regularnie kursują m.in. do Budapesztu.

Balatonfured Węgry – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Balatonfured to najstarszy i największy kurort nad Balatonem. Wszystko zaczęło się od wód termalnych. W XVIII wieku powstało tu uzdrowisko, wykorzystujące bogate w kwas węglowy wody, które posiadają dobroczynny wpływ na wszelkiego rodzaju dolegliwości sercowe oraz problemy związane z układem krążenia.  

Teraz w Balatonfured znajdziecie wszystko co kojarzy się z typowymi miejscowościami wakacyjnymi. Sporo tu hoteli, pensjonatów, restauracji, kawiarni, barów, lodziarni, sklepów z pamiątkami, ubraniami i czym jeszcze dusza zapragnie, tudzież chińska fabryka wyprodukuje 😉

Przy brzegu jeziora znajduje się przystań dla łodzi i statków. To port w Balatonfured, skąd odpływają promy do innych miejscowości nad Balatonem. Tutaj też możecie wykupić komercyjne rejsy statkami piratów.

balatonfured

Przy porcie jest molo, po którym warto pospacerować i nacieszyć się widokiem na jezioro lub nakarmić kaczki i łabędzie, których całkiem tu sporo. Obok jest fontanna, przy której w gorące dni biegają uśmiechnięte i ochlapane wodą maluchy. Dalej rozciąga się promenada, z wielkimi platanami oraz skwerki z pachnącymi różami. Jest tu naprawdę ślicznie, wszystko zadbane i kolorowe. Przy przystani i promenadzie znajdują się również ciekawe rzeźby, idealnie nadające się do selfie 🙂 Można tu odpocząć patrząc na jezioro lub pójść dalej w głąb parku, by nacieszyć się odrobiną cienia w upalny dzień.

balaton

Gdy odejdziemy od promenady i pójdziemy w głąb, Balatonfured staje się nieco inny. Pełno jest węgierskich willi i dworków, domów z czerwonymi dachami, uroczych uliczek oraz spokoju, którego nie zaznacie przy brzegu. Balatonfured kojarzony jest również z kościółkiem z czerwonego piaskowca. Warto go zobaczyć będąc w balatońskim kurorcie.

balatonfured

Balatonfured plaża

Niestety plaże tutaj są dwie i obie płatne. Pierwsza z nich to Kisfaludy, druga to Esterhazy. Wstęp na pierwszą z nich to koszt 850 forintów za dzień (dzieci – 600 forintów). Druga jest droższa – dzieny bilet dla osoby dorosłej to 1250 HUF, a ulgowy (dzieci 2-14 lat) 600 HUF. Ceny z 2018 roku. Można wykupić wstęp na dwie godziny lub po 17, wtedy jest taniej. My nie korzystaliśmy z płatnych plaż.  Mieliśmy plażę kempingową. Natomiast poza miastem, w stronę Tihany sporo jest bezpłatnych plaż, przy których znajdują się płatne parkingi. 

Z innych wodnych atrakcji polecamy Wam popływanie elektrycznym rowerkiem wodnym 🙂 Pierwszy raz pływaliśmy czymś takim 😀 Półgodzinna przyjemność to koszt 2000 forintów. 

balatonfured

Okolica Balatonfured

Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę na półwysep Tihany! To cudne miejsce, pełne smaków, zapachów, zabytków i pięknych widoków. Zobacz wskazówki jak dojechać, co zobaczyć i gdzie zjeść w Tihany.

Tihany – piękne miasteczko nad Balatonem

tikany

Balatonfured Węgry – Czy warto się tam wybrać?

Spokojnie możemy polecić Balatonfured jako miejscowość do błogiego wypoczynku i nic nie robienia 😀  Przejdźcie się platanową promenadą, spróbujcie lodów lawendowych, przepłyńcie się statkiem i zróbcie sobie rodzinne zdjęcie przy jednej z kilku rzeźb. To świetne miejsce na wakacje 🙂

Post Author: Ola

7 thoughts on “Balatonfured nad Balatonem. Idealne miejsce na wakacje.

  Asia

  (11 marca 2019 - 13:13)

  Dzień dobry Mam pytanie czy w Balatonfured dno jeziora szybko robi się głębokie jak piszą o północnej części jeziora? Chciałabym z małymi dziećmi się tam wybrać.

   Ola

   (11 marca 2019 - 13:37)

   My korzystaliśmy z plaży kempingowej, na kempingu Fured w Balatonfured. Było tu łagodne wejście do wody wraz z plażą usypaną z piasku, specjalnie dla dzieci. Nie korzystaliśmy z plaż publicznych w Balatonfured, więc cieżko nam stwierdzić czy tutaj szybko robi się głęboko.

  Emilia

  (19 maja 2019 - 22:57)

  Dzień dobry,
  wybieramy się nad Balaton i myślimy właśnie o wynajęciu domku na kempingu w Balatonfured. Ze zdjęć wynika,że warunki są tam niezbyt komfortowe. Czy korzystaliście z domków, możecie przybliżyć nam kwestie mieszkalne, organizacyjne itp.
  Emila

   Ola

   (20 maja 2019 - 13:10)

   My mieszkaliśmy na campingu Pelso, w domkach wakacyjnych oraz na campingu Fured w namiocie willowym. Domki i namioty są świetne – czyste, zadbane, w pełni wyposażone. Sporo zdjęć z kempingu wrzuciłam na naszą grupę Facebookową “CAMPINGI W EUROPIE”. Zapraszam – można je tam podejrzeć 🙂

  Gabi

  (20 lutego 2021 - 00:12)

  Witam serdecznie. Zastanawiamy się na wakacjami na campingu Fured. Przeraziły nas nieco opis nie w internecie o hałasie, brudzie, wężach. Czy może nam Pani powiedzieć cis więcej. Warto? Czy są tam jakieś place zabaw dla dzieci?

   Ola

   (20 lutego 2021 - 16:25)

   Cześć, odpisałam Ci na grupie 🙂

  Magdalena

  (21 czerwca 2022 - 22:01)

  Właśnie jesteśmy w Balatonfüred. W którym miejscu jest ten napis z #?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *