Skalne Miasto Czechy

Zaledwie 100 km od Wrocławia, tuż za granicą polsko-czeską znajduje się fantastyczne miejsce na jednodniowy wypad z dzieckiem. Spacer po Skalnym Mieście zachwyci każdego malucha! 

Skalne Miasto

Skalne Miasto dzieli się na dwie części –  Teplicką i Adrszpaską. Całodzienna wycieczka obejmujące przejście obu części byłaby zdecydowanie zbyt męcząca dla kilkulatka, dlatego postanowiliśmy spacerować po (wg nas)  piękniejszych skałach w Adrspach.
Samochód warto pozostawić na ogromnym parkingu, naprzeciwko wejścia do Skalnego Miasta. Jedna
uwaga – zabierzcie ze sobą walutę czeską lub polską gotówkę. Na całym terenie (parking, sklepy, bilety wstępu, restauracje) nie są przyjmowane złotówki, nie są honorowane karty płatnicze. Przyjmowane są wyłącznie korony. Na szczęście funkcjonują kantory, więc wymiana nie będzie problemem.
Tuż za kasą witają nas pierwsze formacje skalne, które prowadzą wprost do lazurowego jeziorka, byłej piaskowni zalanej wodą. Mieniącą się taflę można przeciąć kajakiem lub łódką wypożyczoną w punkcie tuż przy głównym szlaku.
Skalne Miasto
Skalne Miasto Czechy

Skalne Miasto w Czechach

Przy wejściu warto zabrać ze sobą mapkę z opisem tras i mijanych skał. Skały są również opisane na drogowskazach. Zatem mijamy Dzban, Głowę Cukru, Fotel Babci czy też Rękawicę. Przy każdym ćwiczymy wyobraźnię i sprawdzamy czy nazwa jest trafna. Wymyślamy też własne, w zależności od tego co forma skalna nam przypomina. Potem próbujemy zrobić zdjęcie, które uwieczni naszą wizję 🙂 i zajmie honorowe miejsce w albumie.
Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto czechy
Skalne Miasto
skalne miasto adrspachSkalne Miasto
Skalne Miasto trasa
Skale Miasto Czechy
Skalne MiastoSkały - Skalne Miasto

Gotycka Brama

Docieramy do Gotyckiej Bramy, która w przeszłości pełniła funkcję wejścia do Skalnego Miasta.
Gotycka BramaGotycka Brama w Skalnym Mieście
Gotycka Brama Skalne Miasto

Tutaj zaczyna się najpiękniejszy odcinek trasy – po drewnianych pomostach, między pionowymi, obrośniętymi mchem skałami docieramy do miejsca nazwanego Rynkiem Słonia.

Gotycka BramaGotycka Brama Czechy
Gotycka Brama w CzechachGotycka Brama zdjęcie
Skalne MiastoSkalne Miasto zdjęcia
Skalne Miasto foto

Wodospady

Kolejnymi punktami na trasie są dwa wodospady – Mały i Wielki.

Wodospady Skalne MiastoSkalne Miasto Wodospady
Tuż obok znajduje się kolejna kasa biletowa – dla chętnych udostępniono atrakcję przepłynięcia się po Skalnym Jeziorku. Aby się dostać do łodzi zabierającej turystów musieliśmy przejść po wielu schodach.
Skalne Miasto Wodospady spacerSkalne Miasto Wodospady widoki
Skalne Miasto Wodospady rejs tratwąSkalne Miasto Wodospady zwiedzanie
Sama przejażdżka łodzią trwa kilka minut. Po drodze można podziwiać fantazję naszych południowych sąsiadów 🙂  Na trasie przepływu łodzią poustawiano różne „dziwne” przedmioty mające uatrakcyjnić
rejs. Same w sobie są kiczowate, ale zabawne historie  z nimi związane, opowiedziane przez wioślarza w śpiewnym czeskim języku warte są tych kilku koron dodatkowej opłaty.
Skalne miasto rejs
Skalne miasto rejs po rzece
Skalne miasto rejs
Skalne miasto Krecik

Skalne miasto wspinaczka

Po opuszczeniu łodzi wspinamy się po schodach ku kilku formacjom skalnym położonym w szczytowych partiach Skalnego Miasta. Do tej pory spacer przebiegał po płaskim terenie. Teraz trzeba trochę podreptać po schodach.
Skalne miasto wspinaczkaSkalne miasto wspinaczka z dzieckiem
Skalne miasto wspinaczka

Odpoczynek przy jeziorze

Po przejściu całej trasy poszliśmy zamoczyć zmęczone stópki w kojącej, chłodnej wodzie jeziorka. Odpoczynek na plaży był jednocześnie ostatnim odwiedzonym punktem na terenie Skalnego Miasta.
Skalne Miasto jezioro
Skalne Miasto jezioro
Skalne Miasto jezioro odpoczynek
Pozostał jeszcze do zjedzenia smażony ser w pobliskiej restauracji i zakup pamiątek. W sklepie z pamiątkami serce Globtroterka skradła urocza maskotka. Dzięki temu nasza globtroterkowa rodzinka powiększyła się o kolejnego członka rodziny – żółwika Pikusia 🙂

Post Author: Ola

5 thoughts on “Skalne Miasto Czechy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *