Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Poznań > Fontanny na Rynku

Fontanny na Starym Rynku w Poznaniu

Cztery studnie w czterech rogach Starego Rynku w Poznaniu to najpopularniejsze fontanny w mieście. Podpowiadamy dlaczego warto im się bliżej przyjrzeć.

Fontanny na Starym Rynku w Poznaniu – historia

Cztery studnie znajdujące się w czterech rogach Rynku pojawiły się w mieście w XV wieku, a korzystali z nich zarówno mieszkańcy jak i ich zwierzęta.  Z biegiem lat zwykłe studnie stały się fontannami, a pierwsze rzeźby pojawiły się w XVI wieku.

Nie wiadomo niestety jakie rzeźby zdobiły dwie pierwsze fontanny, jednak wiedząc, że kolejne dwie przedstawiały lwa i jelenia, można domniemywać, że wszystkie symbolizowały zwierzęta.

W XVII wieku zwierzęta ustąpiły miejsca starożytnym bogom. Na fontannach pojawiły się rzeźby Saturna, Neptuna, Apolla i Jowisza, które nawiązywały do czterech żywiołów. Naprawdopodobniej w XIX wieku fontanny zostały zlikwidowane ze względu na rozbudowę miejskiego wodociągu.

Fontanny czterech żywiołów w Poznaniu

Do pomysłu odtworzenia fontann powrócono w XX wieku, które ostatecznie wróciły na rynek na początku XXI wieku. Ponownie przedstawiają antyczne bóstwa, ale w innym składzie niż pierwotnie.

Fontanna Prozerpiny

Najstarsza zachowana fontanna to Fontanna Prozerpiny, którą znajdziecie przed wejściem do ratusza. Dawniej w tym miejscu studnię rzeźbiła figura Jowisza. Figury na fontannie to Prozerpina, córka Ceres, porywana przez władcę podziemi – Plutona. Warto przyjrzeć się zdobieniom fontanny. Znajdują się tu bowiem cztery putta – nadzy chłopcy przedstawiający cztery żywioły.

Miejska legenda mówi o tym, że fontannę Prozerpiny ufundował niewierny mąż przyłapany przez żonę w sytuacji niezostawiającej wątpliwości iż dopuścił się cudzołóstwa. Ponieważ groziła mu sroga kara, uprosił on magistrat, by w ramach kary zafundować miejską studnię.

Fontanna Apolla

W innym rogu Rynku natkniecie się na Fontannę Apolla, boga piękna, tańca, muzyki i poezji. Na głowie wieniec laurowy, którym ozdabiano głowy zwycięzców na starożytnych igrzyskach w Grecji i Rzymie. To też symbol wybitnych osiągnięć w różnych dziedzinach życia. W dłoniach trzyma lirę. Apollo symbolizuje żywioł powietrza.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna, symbol wody, stoi w miejscu dawnego targu rybnego. Warto wiedzieć, że w XVIII wieku Neptun był popularnym symbolem mórz i rzek w Polsce i bardzo często jego wizerunek pojawiał się na fontannach czy studniach. Zdobił fontanny w wielu miastach Polski np. w Gdańsku, Wrocławiu czy Świdnicy.

Na rzeźbie wypatrzycie starożytnego boga mórz z wyłaniającą się z wody żoną Amfitrytą i synem Trytonem. Miejska plotka głosi, że u rzeźbiarza zamówiono wyłącznie pomnik z postacią Neptuna, jednak artysta stworzył dzieło trzech postaci, a Trytonowi nadał własne rysy twarzy.

Fontanna Marsa

Żywioł ognia symbolizuje Fontanna Marsa, boga wojny. To była ostatnia fontanna, która powróciła na poznański rynek. W XVII wieku w tym miejscu stała fontanna Saturna, boga urodzaju i rolnictwa. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż w tym miejscu handlowano płodami rolnymi.

Spacerując po poznańskim Starym Rynku warto zwrócić uwagę na fontanny, które mogą zginąć wśród innych atrakcji Rynku, o których pisaliśmy tutaj:

zarezerwuj nocleg w poznaniu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Magiczny Przepis na Rogale" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Poznaniu!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com