Piknik w Pizie

Dzisiaj proponuję rodzinny piknik pod Krzywą Wieżą. Piza jest toskańskim miastem leżącym nad rzeką Arno. Słynna na cały świat ze względu na Krzywą Wieżę jest miastem obleganym przez turystów. Na pobyt w Pizie wystarczy przeznaczyć kilka godzin, gdyż że największe jej atrakcje znajdują się obok siebie.Piza jest miastem uniwersyteckim, a chlubą miasta jest uczelnia założona w 1343 roku, zaliczana do najstarszych uniwersytetów na świecie. Wielu studentów wypoczywa na trawie w cieniu największych zabytków, a ja zachęcam do dołączenia do nich wraz z koszem piknikowym pełnym łakoci. Przydadzą się też bańki mydlane, balonik, autko do przewożenia winogron od mamy do taty 😉 i co jeszcze uważacie za przydatne na pikniku dla najmłodszego uczestnika wycieczki.

Plac Cudów 

Campo dei Miracoli to duży plac w centrum miasta otoczony murem.

Na placu znajdują się cztery najważniejsze zabytki Pizy. Wokół nich jest mnóstwo trawników na których można przysiąść i cieszyć się widokiem średniowiecznych budowli.

Katedra
Duomo Santa Maria Assunta została wybudowana w XI wieku. Katedra została wybudowana w stylu romańskim. Marmurowe elementy katedry wykonano z różnych odcieni tego kamienia  co daje fantastyczny efekt. W XVI wieku w katedrze wybuchł pożar i strawił część wnętrza, dlatego część elementów wykończenia pochodzi z XVI wieku. Fachowe oko wypatrzy we wnętrzu wpływy
bizantyjskie i muzułmańskie.

 


Baptysterium 

Okrągłe baptysterium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela jest największą tego typu budowlą we Włoszech. Wnętrze budowli jest proste i pozbawione dekoracji. Niesamowita w tym miejscu jest akustyka – echo jakie roznosi się po budynku jest niespotykane.

 

Cmentarz Campo Santo
Cmentarz zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych na świecie. Powstał w XIII – XV wieku, podobno na ziemi przywiezionej z Golgoty. Cmentarz uległ częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale został pieczołowicie odrestaurowany.


Torre Pendente

Krzywa Wieża jest dzwonnicą katedralną i stała się krzywa już w momencie budowy. Jednak nie zaprzestano projektu, pomimo znacznego odchylenia od pionu. Budowa wieży trwała blisko dwa wieki i zakończyła się w połowie XIV wieku.

Odchylenie od pionu wynosi 5 metrów i stale się powiększa. W pewnym czasie, ze względów bezpieczeństwa zabroniono wchodzenia na wieżę. Obecnie wieża otwarta jest dla zwiedzających, jednak zwiedzanie odbywa się w max. 30 osobowych grupach. I tutaj uwaga – ze względów bezpieczeństwa dzieci do lat 8 nie mają wstępu do obiektu, natomiast dzieci w wieku 8-12 lat mają
wstęp na wieżę tylko pod opieką dorosłego opiekuna, który będzie je trzymał za rękę przez cały pobyt na wieży.

Piknikowa zabawa
Jeśli podróżujecie w większej grupie to proponuję zabawę w “kosz piknikowy”. Wszyscy siadają w kółku. Każdy w myślach wybiera jeden przysmak, który może znaleźć się w koszu piknikowym np. truskawki, kanapka, banan, ciastko.  Jedna osoba jest narratorem opowieści. Wymienia co może się znaleźć w koszu. Jeśli poda przysmak któregoś z uczestników, osoba ta wstaje, obiega całą grupę i wraca na swoje miejsce.

Zatem kosze w dłoń i do Pizy 🙂

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Post Author: Ola

2 thoughts on “Piknik w Pizie

  Ula

  (17 października 2013 - 20:55)

  Na Twoje pytanie odpowiedziałam u siebie, ale pomyślałam, że wpadnę mimo wszystko! Dziękuję za miłe słowa i życzę powodzenia w dalszy zwiedzaniu świata i prowadzeniu bloga. Widzę, że zdjęcia robicie bardzo ładne, dlatego dobrze byłoby pomyśleć o dodawaniu ich w większym rozmiarze. W razie problemów mogę podpowiedzieć co i jak 😉

   Mama Globtroterka

   (17 października 2013 - 21:41)

   Ula Mistrzu 🙂 Pewnie uderzę z pytaniem, bo jak daję większe to mi się rozjeżdżają w wersji mobilnej 🙁 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *