lizbona co zobaczyć

Lizbona. Co warto zobaczyć?

Lizbona to jedna z najbardziej uroczych europejskich stolic, pełna zabytków, wzniesień i punktów widokowych. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji miejsc, które polecamy zwiedzić będąc na wycieczce. Podzieliliśmy je na takie, które możecie zwiedzać spacerując po centrum oraz te, do których warto podjechać żółtym tramwajem. W tym artykule pokażemy Wam miejsca, do których dotrzecie pieszo, położone w zabytkowym centrum miasta. Zobaczcie co warto zobaczyć w Lizbonie. 

Lizbona. Parkingi i metro.

Do Lizbony dojechaliśmy własnym autem. Zaparkowaliśmy na parkingu podziemnym na Praca Marques de Pombal. Tuż obok parkingu znajduje się stacja metra. Metro w Lizbonie ma 4 linie – niebieską, żółtą, zieloną i czerwoną. Nazwy kolorów używa się do oznaczenia linii. Dodatkowo każda ma oznaczenie graficzne np. mewy czy słoneczniki, co zapewne spodoba się dzieciom.

Do poruszania się po mieście używaliśmy kart Viva Viagem. To karty magnetyczne, których zakup kosztuje 0,50 euro. Potem należy ją doładować. My korzystaliśmy z biletów 24-godzinnych – cena w 2018 roku to 6,30 euro. Karta upoważnia do przejazdu metrem, autobusami, tramwajami, windami i kolejkami.

 

mapa metra lizbona
Mama ze strony metrolisboa.pt

Zabytki w centrum Lizbony

Niebieską linią dojechaliśmy na stację Terreiro do Paco i ruszyliśmy na spacer po centrum. Lizbona to świetne miasto do zwiedzania pieszo – duża liczba atrakcji leży w odległości kilkuminutowego spaceru. Po drodze warto zobaczyć m.in. kościół Nossa Senhora da Conceicao Velha, który ma przepiękny portal. Niedaleko znajduje się Casa dos Bicos. To dom, którego fasada wygląda jak zbudowana z małych piramidek. Później ruszyliśmy w stronę katedry.

Katedra Se de Lisboa

Se to Katedra Najświętszej Maryi Panny, najstarszy kościół w Lizbonie. Charakterystyczna katedra z dwoma wieżami, w stylu późnoromańskim wybudowana została przez Alfonsa I, pierwszego króla Portugalii. Jednak nie zachowała swojego oryginalnego wyglądu. Przez katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi w 1755 roku uległa zniszczeniu. Obecny wygląd uzyskała w XX wieku. Wejście do wnętrza kościoła jest bezpłatne, płaci się jedynie za zwiedzanie krużganków i skarbca. Koszt biletu to około 2 euro.

Praca do Comercio

Następnie skierowaliśmy się na jeden z głównych placów Lizbony. Położony jest nad brzegiem rzeki Tag. To miejsce, gdzie mieszkańcy Lizbony witali powracających z wypraw podróżników.  Przed trzęsieniem ziemi w XVIII wieku stał tu Pałac Królewski. Obecnie na wielkim placu znajduje się pomnik Józefa I oraz Łuk Triumfalny – Łuk Rua AugustaOgromny plac tętni życiem i jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów.

lizbona

Mercado da Ribeira

Największy, zadaszony targ Lizbony kusi smakami i zapachami! Koniecznie wpadnijcie tu coś przekąsić. Sporo barów i kawiarnii znajduje się tuż obok targu, gdzie codziennie się zaopatrują. Dlatego możecie mieć pewność, że to co Wam zaserwują jest pierwszej świeżości 🙂 Będąc w pobliżu targu zerknijcie na Praca do Municipio – plac z Ratuszem i XVIII wiecznym pręgierzem.

Elevador da Bica

Jedna z najbardziej uroczych wind w Lizbonie. Wygląda jak mały, żółty tramwaj. Łączy ona dzielnicę Bairro Alto, imprezowe centrum Lizbony z dzielnicą Ribeira. Powoli pnie się w górę po Rua da Bica. Przejażdżka windą to super sprawa 🙂

Rue Augusta

Rua Augusta ciągnie się od Łuku Triumfalnego Rua Augusta do Placu Rossio. To największy deptak w mieście, całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego.  Sporo tu sklepów, restauracji, barów, ulicznych artystów i oczywiście turystów. 

Elevador Santa Justa

Winda Santa Justa to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budowli Lizbony. To też jeden z najpopularniejszych zabytków, tłumnie obleganych przez zwiedzających. Łatwo dojdziecie do windy, gdyż znajduje się kilka kroków od Rue Augusta. Z tarasu widokowego rozciąga się fantastyczny widok na miasto.

Elevador Santa Justa

Kościół św. Rocha

Niedaleko Rue Augusta znajduje się kościół Św. Rocha. To obiekt sakralny, który warto zwiedzić. Jego wnętrze to połączenie kilku stylów takich jak barok, rokoko czy manieryzm, chociaż z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym, więc zapewne z tego powodu jest pomijany przez turystów. Jednak skrywa piękne wnętrze.

Elevador Santa Justa

Lizbona na jeden dzień spaceru w zupełności wystarczy 🙂 To najważniejsze obiekty, które warto zobaczyć w centrum Lizbony. Kolejny dzień spędziliśmy w mieście poruszając się tramwajem – symbolem tego miasta. O tym piszemy tu: Zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem 🙂  My zwiedzaliśmy Lizbonę jako detektywi! Chcecie przeżyć ze swoimi dziećmi super przygodę i dokładnie zwiedzić miasto bez marudzenia? Zobacz: Fajne Zwiedzanie. Złodziej Złotej Piłki w Lizbonie. A teraz zerknijcie na kilka kadrów z Lizbony. Czyż nie cudnie tu jest? 

Lizbona noclegi

My dotarliśmy do Lizbony w czasie naszej podróży po Portugalii. Naszym domem były campingi sieci Orbitur. Campingu Costa de Caparica, położony jest zaledwie 15 kilometrów od centrum Lizbony i świetnie nadaje się na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. 

Camping Costa de Caparica – idealna miejscówka do zwiedzania Lizbony

Post Author: Ola

5 thoughts on “Lizbona. Co warto zobaczyć?

  Paula

  (13 czerwca 2019 - 07:12)

  Jak tam pięknie 🙂

   Ola

   (13 czerwca 2019 - 08:26)

   To prawda 🙂

  Maria

  (17 czerwca 2019 - 08:56)

  Byliśmy w Lizbonie parę lat temu, bardzo miło i ciepło wspominam to miejsce.

  Bartek

  (18 czerwca 2019 - 17:25)

  Przydatne i ciekawe informacje, postaram się je wykorzystać podczas mojej wycieczki 😉

   Ola

   (19 czerwca 2019 - 18:48)

   Cieszymy się, że nasz wpis się przyda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *