lizbona co zobaczyć

Zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem

Żółty tramwaj to niewątpliwie najsławniejszy symbol Lizbony. Poza tym, że to spora atrakcja turystyczna, to też normalny środek transportu, który można wykorzystać Dziś pokażemy jak może wyglądać zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem.

Zwiedzanie Lizbony

Zacznijmy od biletów. W poprzednim wpisie o Lizbonie opisaliśmy kartę Viva Viagem. To karta magnetyczna, która  kosztuje 0,50 euro. Potem należy ją doładować. My korzystaliśmy z biletów 24-godzinnych – cena ok. 7 euro. Karta upoważnia do przejazdu metrem, autobusami, tramwajami, windami i kolejkami. Mając taką kartę możecie niezliczoną ilość razy wsiadać i wysiadać ze środków komunikacji miejskiej. Taka tańsza opcja hop-on, hop-off 😉 

tramwaj lizbona

Tramwaj lini 28 w Lizbonie

Mając już bilet udajcie na przystanek tramwaju linii 28. To linia turystyczna, której trasa poprowadzona jest przy najważniejszych lizbońskich zabytkach. I tutaj właśnie kursują historyczne, żółte tramwaje o nazwie Remodelado. Linia niestety jest bardzo mocno oblegana przez turystów. W szczycie sezonu, aby wsiąść do tramwaju w centrum trzeba mieć dużo szczęścia, gdyż wagony są tak zapchane, że motorniczowie nie zabierają kolejnych turystów. Dlatego polecamy Wam udać na przystanek początkowy na trasie. Mu wsiedliśmy na pętli znajdującej się na Campo Ourique. Dzięki temu mieliśmy miejsca przy oknie i mogliśmy nacieszyć się widokami na miasto 🙂 

lizbona tramwaje

Cała trasa tramwaju wygląda tak:

zwiedzanie lizbony tramwajem
Rozkład ze strony www.carris.pt

O placu de Comercio, katedrze Se czy Rue Augusta, które tramwaj mija po drodze pisaliśmy tutaj: Lizbona – co warto zobaczyć.  Jeśli nie zwiedziliście ich wcześniej, koniecznie wysiądźcie z tramwaju i zobaczcie te miejsca.

Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony

My wysiedliśmy na przystanku Lg. Portas Sol i ruszyliśmy w stronę Alfamy, najstarszej i chyba najbardziej klimatycznej dzielnicy Lizbony. Zapuście się w wąskie, strome i brukowane uliczki. Z mijanych barów dobiegnie Was portugalska muzyka fado, która właśnie tu się narodziła.  Najlepszy punkt widokowy na miasto znajduje się na Miraduro das Portas do Sol. 

lizbona tramwaje

Zamek Św. Jerzego w Lizbonie

Zamek góruje nad stolicą Portugalii. Pierwsze fortyfikacje powstały w tym miejscu jeszcze za czasów rzymskich. Dzisiejsza budowla powstała w X wieku. Zamek przez wieki był w rękach Maurów,  póżniej był siedzibą królów.  Częściowo zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, odbudowany został dopiero 200 lat później. Położony w dzielnicy Alfama zapewnia fantastyczny widok na miasto. 

zamek lizbona

Miradouro de Santa Luzia

Innym fajnym punktem widokowym jest  Miradouro de Santa Luzia. Poza fajnym widokiem, możecie podziwiać tu sporych rozmiarów azulejos.

punkt widokowy lizbona

Kafelki czyli płytki azulejos

Azulejos to kolejny symbol Lizbony. Płytki ceramiczne są obecne w mieście na prawie każdym kroku! Można je zobaczyć w kościołach, na elewacjach budynków czy podłodze. Tworzą przepiękne kompozycje, ozdabiają i kolorują miasto. Sami możecie zakupić je również w sklepach z pamiątkami. Nam ogromną frajdę sprawiało wyszukiwanie nowych wzorów 🙂

Elevador Santa Justa

 

Lizbona to świetne miasto, idealne na kilkudniowy wypad lub wakacyjny urlop. Tętni życiem, jest głośna, wesoła i gwarantuje niesamowite widoki. Polecamy Wam bardzo i do zobaczenia w Lizbonie 🙂 A na koniec trochę fotek ze stolicy Portugalii:

Lizbona noclegi

My dotarliśmy do Lizbony w czasie naszej podróży po Portugalii. Naszym domem były campingi sieci Orbitur. Campingu Costa de Caparica, położony jest zaledwie 15 kilometrów od centrum Lizbony i świetnie nadaje się na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. 

Camping Costa de Caparica – idealna miejscówka do zwiedzania Lizbony

Post Author: Ola

3 thoughts on “Zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem

  Dagmarka

  (14 czerwca 2019 - 17:28)

  zawsze chciałam się nim przejechać, ten tramwaj ma swój urok 😀

  Kasia

  (17 czerwca 2019 - 08:52)

  Nam sie udało raz przejechać, c prawda w tłoku innych turystów, ale zawsze to jakaś fajna atrakcja 🙂

  Igor

  (21 czerwca 2019 - 07:21)

  dla mnie właśnie było trochę za dużo ludzi jak jechałam. Myślę, że w okresie kiedy nie ma takiego letniego sezonu jest znacznie lepiej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *