krzywa wieża toruń

Krzywa Wieża w Toruniu

Toruń to zabytkowe miasto, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Najczęściej kojarzy się im z piernikami i z Mikołajem Kopernikiem. Jednak w Toruniu stoi pewna wieża, która zasługuje na szczególną uwagę. To Krzywa Wieża, której poświęcony będzie ten artykuł.

Krzywa Wieża w Toruniu – historia

Krzywą Wieżę wybudowano pod koniec XIII wieku. Była to baszta, która znajdowała się w systemie murów obronnych. I na początku wcale nie była krzywa. Baszta ta jest usytuowana w linii murów miejskich i podobnie do innych baszt z tego okresu posiadała jedynie 3 ściany. Pierwotnie była 3-kondygnacyjna, miała piwnicę, parter oraz pierwsze piętro z wyjściem na mury obronne. W XIV wieku dobudowano drugie, trzecie, a nawet czwarte piętro. Najprawdopodobniej na skutek niestabilnego gruntu przechyliła się ona w XV wieku. 

W wieku XVIII wieża ta przestała pełnić funkcje obronne. Zamieniono ją na więzienie, które było przeznaczone jedynie dla kobiet. Wiek później pełniła ona funkcję kuźni oraz mieszkał tutaj rusznikarz, który zajmował się wyrobem i naprawą broni. W tamtym okresie również zmieniono dach baszty z wysokiego i spadzistego na płaski. Jest on zachowany do dnia dzisiejszego. 

Od lat 60-tych XX wieku w Krzywej Wieży znajdowały się różne stowarzyszenia kulturalne. Możemy wymienić między innymi oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego czy Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalne. Mieściła się tutaj również kawiarnia oraz sklep z licznymi pamiątkami toruńskimi. 

krzywa wieża toruń

Legenda o Krzywej Wieży

Dużo bardziej romantyczną wersję przedstawia miejska legenda. Legenda ta wyjaśnia, dlaczego Krzywa Wieża ma tak niespotykany wygląd. A zatem… na toruńskim zamku mieszkało kiedyś dwunastu rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Zobacz: Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu

Jeden z nich był przystojnym młodzieńcem i przyciągał uwagę wielu kobiet. Jednak żadna z nich nie przypadła mu do gustu… do czasu aż zobaczył pewną młodą kobietę. Wydała mu się najpiękniejszą istotą, jaką widział. Połączyło ich odwzajemnione, prawdziwe uczucie, które sprawiło, że rycerz zapomniał o swoich zakonnych ślubach. 

Młodzi spotykali się często w zaułkach miasta – tam, gdzie nikt nie mógłby ich zobaczyć. Jednak pewnego dnia ktoś ich zobaczył i jak to zwykle bywa – wieść o tym zdarzeniu rozniosła się po całym mieście. Dowiedziała się o tym także Rada Miasta i inni zakonni rycerze. Uznano, że jest to zachowanie niegodne zarówno dla młodej kobiety, jak i dla rycerza zakonnego. Długo zastanawiano się nad tym, kto ponosi winę i kogo powinno się ukarać. Po jakimś czasie wszyscy doszli do wniosku, że winni są oboje. Dziewczyna otrzymała 25 batów, a rycerzowi nakazano wybudować wieżę tak krzywą, jak życie krzyżaka odbiegało od zasad życia zakonnego. Rycerz więc wybudował wieżę, która miała niemal 15 metrów wysokości i była odchylona od pionu o 1,5 metra. Wieża ta codziennie przypominała wszystkim mieszkańcom, kto ją wybudował i z jakiego powodu.  

facebook globtroterek

Od tego czasu minęło wiele stuleci, ale i teraz możecie spotkać pod Krzywą Wieżą krzyżackiego rycerza 😉

krzywa wieża toruń

Inna legenda mówi, że pochylenie wieży jest związane z odkryciami Mikołaja Kopernika, który przedstawił heliocentryczną wizję wszechświata. Niektórzy mieszkańcy Torunia upatrywali w tym kary boskiej za odkrycia, które w tamtym momencie historii były bluźniercze. Zobacz też inne toruńskie legendy:

Legendy toruńskie

Jest też sposób, żeby samemu sprawdzić swoją niewinność… Odważni muszą stanąć plecami do pochyłego muru, stopy zaś mieć oparte na podłożu, a ręce wyciągnąć do przodu. Jeśli wytrzymają dłuższą chwilę w takiej pozycji, to oznacza, że mają czyste sumienie. Gwarantujemy Wam, że przy tym teście jest sporo śmiechu, a nam niestety nie udało się dowieść, że nic na sumieniu nie mamy 😉

krzywa wieża

Krzywa Wieża i Toruń z dzieckiem

Krzywa Wieża to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Aby nie zanudzić dzieci szczegółami architektonicznymi i historią, zerknijcie na nasz sposób zwiedzania Torunia. My przybyliśmy tu na ratunek Aniołowi z herbu, którego chcieli wygryźć Pożeracze Pierników 😉 Zobacz:

Pożeracze Pierników czyli pomysł na zwiedzanie Torunia z dziećmi

toruń z dzieckiem

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *