Gibraltar – małpy, lotnisko, zwiedzanie

Gibraltar to skrawek Wielkiej Brytanii na gorącym hiszpańskim wybrzeżu. Piętrowe autobusy, angielskie budki telefoniczne i powiewające flagi Wielkiej Brytanii. Świetnie miejsce na jednodniową wycieczkę z kilkulatkiem ze względu na małe odległości do pokonania i fantastyczne atrakcje jakie czekają na dzieci.

Gibraltar mapa i parking

Polecam zostawić auto w Hiszpanii, gdyż bardzo często na granicy z Gibraltarem tworzą się spore kolejki. My korzystaliśmy z parkingu podziemnego w La Linea de Concepcion przy Avenida 20 de Abril. Stamtąd do granicy pieszo – jakieś 200-300 metrów. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą paszportów, gdyż przy przekroczeniu granicy odbywa się odprawa paszportowa. Po przekroczeniu granicy znajduje się przystanek autobusowy. Najlepsza opcją jest dzienny bilet Hopper Ticket za 4,50 euro (dorośli) i 3 euro dzieci.

Gibraltar mapa
Zdjęcie znalezione w internecie

 

Gibraltar lotnisko

Jeśli będziecie mieć szczęście to uda się Wam zobaczyć czerwone światło i opuszczone szlabany przy pasie startowym lotniska , a co za tym idzie lądowanie lub start samolotu. Lotnisko na Gibraltarze jest jednym z najniebezpieczniejszych portów lotniczych na świecie, a ruch kołowy przecina pas startowy.

 

Gibraltar wakacje

The Top of the Rock i kolejka linowa Gibraltar

Autobus dowiezie Was na Market Place – główny plac miasta. Stamtąd polecam spacerek Main Street – głównym pasażem handlowym miasta z licznymi sklepami wolnocłowymi. Przy jego końcu znajduje się stacja kolejki linowej, która wwozi turystów na wierzchołek Skały Gibraltarskiej, czyli The Top of the Rock. Po drodze zostaniecie wielokrotnie zaczepieni przez kierowców busów, którzy będą proponować usługi turystyczne polegające na wjechaniu na skałę i objazd wszystkich atrakcji tam się znajdujących. My podziękowaliśmy za taką opcję, gdyż dla nas większą frajdą jest wjazd kolejką. Ale jeśli jesteście zainteresowani pokonaniem drogi na szczyt samochodem to nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem chętnych, którzy Was tam zabiorą.

Kolejka linowa zabierze Was na sam szczyt skały. Na górze w różnych językach, można wypożyczyć słuchawki do odsłuchania historii i atrakcji w Gibraltarze. Kolejka linowa została wybudowana w kwietniu 1966 i była przebudowana w roku 1986. Długość pomiędzy stacjami wynosi 673 m, kolejka ma ma 3 wieże, 2 kabiny, a każda kabina zabiera do 30 osób + przewoźnika, szybkość kolejki to 5m/sec. Ze szczytu rozciąga się fantastyczny widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas.

The Top of the Rock
Gibraltar kolejka

Gibraltar małpy

Największą atrakcją na szczycie są Barbary Apes – małpy, na wpół oswojone, na wpół dzikie, czatujące na turystów i ich kanapki. Sławne gibraltarskie małpy, to bezogonowy gatunek małp z rodziny makaków. To jedyny gatunek małpy, żyjący na kontynencie europejskim. Na wolności żyją w Maroko i Algierii. W Gibraltarze jest ich 160 sztuk, aczkolwiek na szczycie jest ich około 20, reszta żyje na skałach. Każde narodzenie małpy w Gibraltarze jest skrupulatnie zapisywane przez kierownictwo, a każdej małpie nadaje się imię. Małpy utrzymuje armia angielska. Uważajcie na te małpiszonki! Rzucają się na jedzenie, aparaty i telefony. Już nie jeden turysta pożegnał się ze swoim sprzętem wyrwanym przez mapy i zrzuconym ze skały. Szczególnie zwracajcie uwagę na dzieci – w naszym przypadku jedna z małpek radośnie skoczyła na Michała, który nie był zachwycony tym spotkaniem.

Gibraltar małpy
małpki w Giblartarze

Możecie wybrać jedną z dwóch opcji jeśli chodzi o zakup biletów na kolejkę:

1. Wjazd i zjazd w dół kolejką – koszt dorośli 15,5 funta, dzieci 5, 5 funtów (ceny z 2018 roku)

2. Wjazd i zejście z góry ze zwiedzaniem po drodze następujących atrakcji:

Saint Michael’s Cave i Ape’s Den

Jaskinia św. Michała o której wierzono, przez długi czas, iż nie posiada dna. Wierzono także, że z jaskini prowadzi podziemny tunel z Gibraltaru, przez Cieśninę Gibraltarska aż do Afryki. Podczas II wojny światowej jaskinia St. Michael miała pełnić rolę szpitala, ale nigdy nie została w tym celu wykorzystana. Po wysadzeniu części ścian w jaskini, odkryto dalsze tunele i komnaty wykute w skale, a na końcu znaleziono małe jeziorko, nazwane niższą jaskinią St. Michael. Jaskinia jest otwarta dla zwiedzających, odbywają się tu koncerty i wszelkiego rodzaju prezentacje kulturalne.

W pobliżu znajduje się Ape’s Den, czyli miejsce w którym najczęściej przebywają małpiszony. 

Saint Michael's Cave

Dodatkowo w cenie tego biletu możecie zwiedzić:

Great Siege Tunnels – labirynt tuneli w środku skały Gibraltaru,które powstały w XVIII wieku. Podczas II wojny światowej Anglicy wraz z kontyngentem kanadyjskim dobudowali ponad 40 km dodatkowych tuneli. Dzisiaj tunele są udostępnione do zwiedzania i odbywają się w niektórych salach wystawy i przedstawienia

100 Ton Gun czyli 100 tonowe działo w Gibraltarze, które znajduje się w Napier Battery przy Magdalena Bay. Działo zostało wyprodukowane przez w roku 1870. Osiem sztuk tych armat było wybudowanych dla włoskiej marynarki wojennej, 2 zostały wysłane na Maltę i 2 do Gibraltaru. Działo w Gibraltarze jest najlepiej zachowane ze wszystkich. Działo jest zdolne do wystrzału na odległość 8 mil, a do jego obsługi potrzeba było aż 35 mężczyzn.

100 Ton Gun

 

Europa Point Gibraltar

Po zejściu ze skały wsiadamy w autobus  i zmierzamy do końcowego przystanku – Europa Point. Jest to najbardziej wysunięty punkt w Gibraltarze z latarnią morską, wysoką na 49 metrów i widoczną z odległości 27 kilometrów. Koło latarni morskiej znajduje się “wypasiony” plac zabaw – Europa Point Playground. Zabawa na najdalej wysuniętym punkcie Europy jest niezłą frajdą dla maluchów. Rodzice w tym czasie mogą wypatrzyć szczyty gór Atlas znajdujących się na afrykańskim kontynencie.

Europa Point
Gibraltar plac zabaw
Będąc w tej części nie Europy nie można pominąć wizyty w Sewilli, Rondzie czy Grenadzie 🙂 Zobaczcie co fajnego można zwiedzić w Andaluzji.

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *