cadaques

Cadaques – miasteczko Salvadora Dali

Z całą odpowiedzialnością możemy napisać, że Cadaques to najpiękniejsze miasteczko i najbardziej niesamowite miejsce na Costa Brava. Jeśli spędzacie wakacje na hiszpańskiem wybrzeżu, to koniecznie wybierzcie się tu na wycieczkę.

CadaquesCap de Creus – Costa Brava

Cadaques położone jest na Cap de Creus – najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Cap de Creus znajduje się niecałe 200 kilometrów od Barcelony, blisko francusko-hiszpańskiej granicy. To górzysty teren, którego część od 1998 roku jest parkiem narodowym i rezerwatem przyrody znanym pod nazwą Parc Natural de Cap de Creus. W skład parku zalicza się zarówno tereny lądowe jak i morskie, gdzie najbardziej spektakularne są klify wbijające się w morze. 

 

Cadaques na Costa Brava

Przez wieki Cadaques było małą, rybacką wioską. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku do miasteczka zaczęli docierać turyści, a wraz z nimi moda na budowę domków letniskowych przez mieszkańców Barcelony czy Girony.  W Cadaquez nie można się nie zakochać! Są tu wąskie uliczki, białe domki z niebieskimi okiennicami, kamieniste zatoczki i zapierające dech w piersiach widoki.  Nad średniowieczną starówka góruje kościół Inglesia de Santa Maria de Cadaquez. Trzeba się do niego wdrapać po brukowanych uliczkach, do budowy których użyto wygładzonych przez morze kamieni z zatoki. Koniecznie trzeba się nieśpiesznie przespacerować po okolicznych uliczkach i chłonąć atmosferę tego miejsca. Warto też przysiąść w jednej z knajpek, zamówić paellę i dzbanek owocowej Sangrii. 

Cadaques

Salvador Dali i muzeum Salvadora Dali

Najsławniejszym mieszkańcem Cadaques był zdecydowanie Salvador Dali, który już w dzieciństwie spędzał w Cadaques wakacje. Salvador Dali to kataloński malarz, jeden z najsławniejszych Hiszpanów.  Artysta powracał tu wielokrotnie, aż w końcu zamieszkał na stałe.  Tak upodobał sobie to miejsce, że w 1930 roku zakupił tu letnią rezydencję, oddaloną od centrum Cadaques o około 2 kilometry. W jego posiadłości znajduje się obecnie muzeum poświęcone twórczości Dalego.

caduques salvador dali

Rejsy z Cadaques

W porcie możecie wykupić kilkudziesięciominutową wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Będziecie mieli okazję na własne oczy zobaczyć piękne klify i wodę mieniącą się różnymi odcieniami błękitu. Zabierzcie ze sobą kąpielówki i ręcznik. Stateczki często cumują na w zatoczkach i można w czasie przerwy w  rejsie wskoczyć na chwilę do morza. 

cadaques

Dojazd i parking

Obecnie do miasteczka prowadzi kręta, asfaltowa droga lokalna GI – 614, która przecina pasmo górskie Serra de Rodes,  ale do końca XIX wieku najłatwiej było się dostać od strony morza. Duży parking znajduje się tuż przy starówce. Adres:  Saba Aparcamientos przy Passatge de la Riera de Sant Vicenc.

cadaques

Zobacz więcej zdjęć z przepięknego Cadaques

(Kliknij na zdjęcie by powiększyć)

A tu nasz film z Cadaques

Post Author: Ola

7 thoughts on “Cadaques – miasteczko Salvadora Dali

  Pola

  (24 maja 2019 - 12:39)

  jejku jak tu pięknie! 🙂

  Paweł L.

  (27 maja 2019 - 09:21)

  Świetne miejsca, z chęcią je odwiedzę na urlopie 🙂

  Mariola

  (29 maja 2019 - 14:49)

  Byłam dawno, dawno temu… i jestem do tej pory zachwycona tym miejscem. 🙂

  Patryk Zieliński

  (30 maja 2019 - 14:41)

  Nie dojechaliśmy tam a teraz widzę, że to był błąd 🙂

   Ola

   (4 czerwca 2019 - 09:17)

   Zawsze można nadrobić 😉 Przynajmniej jest pretekst, żeby wrócić 😀

  Nasze Szlaki

  (12 czerwca 2019 - 11:21)

  Cadaques jedno ze spokojniejszych i najładniejszych nadmorskich miasteczek w Hiszpanii, moim zdaniem. Idealne miejsce na kilkudniowe wyciszenie 🙂
  Pozdrawiamy!

   Ola

   (13 czerwca 2019 - 08:30)

   Cudne, bo nie tknięte przez ogromne, obrzydliwe hotele 🙂 Tu jest tak jakby się czas zatrzymał…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *