Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Gry planszowe > Wsiąść do pociągu

Gra planszowa "Wsiąść do pociągu"

Zdecydowanie jedną z naszych ulubionych gier jest planszówka „Wsiąść do pociągu”, która zabiera nas w podróż ciuchcią po Europie początków XX wieku.

„Ticket to ride” czyli „Wsiąść do pociągu”

Gra wydana przez firmę Days of Wonder to niekwestionowany hit ostatnich lat. Produkt zdobył wiele prestiżowych nagród na całym świecie. Jeśli jeszcze nie macie tej gry w swojej kolekcji to na początku warto wiedzieć o niej kilka rzeczy.

Po pierwsze oryginalna nazwa gry to „Ticket to ride” i często jest ona używana zamiennie z polskim tytułem „Wsiąść do pociągu”. Kolejna istotna kwestia to rozróżnienie podstawowych, samodzielnych gier od dodatkowych plansz. My na początek polecamy Wam zakupić grę „Wsiąść do pociągu” Europa. To podstawowa wersja, która świetnie nadaje się dla rodzin zaczynających przygodę z planszówkami. Zasady są proste i spokojnie dzieci 7-8 letnie poradzą sobie z rozgrywką, która jednocześnie sprawi frajdę dorosłym.

Celem tej gry jest budowanie sieci połączeń kolejowych pomiędzy miastami Europy i zdobyciem jak największej ilości punków. Plansza przedstawia kontynent z początku XX wieku. Umieszczone są tutaj nazwy miast z tego okresu takie jak np. Danzing czyli Gdańsk. W zestawie otrzymacie m.in. wspomnianą planszę, pionki w kształcie wagonów, karty z pociągami oraz tickety czyli trasy, które należy ułożyć. Innymi samodzielnymi grami z tej serii są: „Wsiąść do pociągu” Dookoła świata, Kraje północy, USA i Niemcy.

wsiąść do pociągu europa

Dodatki do „Wsiąść do pociągu"

Sporo jest również dodatkowych map i innych elementów rozgrywki wprowadzanych w ramach dodatków. Najwięcej jest ich dostępnych do wersji Europa, dlatego właśnie to kolejny powód, dlaczego właśnie ją Wam rekomendujemy. Dodatkowe mapy dostępne są w wersjach Polska, Włochy, Japonia, Afryka, Azja, Indie, Szwajcaria, Francja, Dziki Zachód, Holandia, Pensylwania czy Zjednoczone Królestwo. Wykorzystują zasoby z wersji podstawowej (pionki i karty) i wnoszą nowe elementy. W Japonii dochodzą super szybkie pociągi, a we Włoszech promy. W dodatku „Francja" buduje się tory, w Afryce utrudnieniem są karty terenów, w Zjednoczonym Królestwie dochodzą karty technologii, a w Pensylwanii udziały w firmach przewozowych. Najbardziej odjechany jest Dziki Zachód, gdzie nie dość, że buduje się miasta to dodatkowo przechwytuje się kosmitę z Roswell. W podstawowej wersji Niemcy dodatkowym sposobem na zdobycie punktów jest przewóz pasażerów. Do podstawowej wersji USA jest dodatek USA 1910 z dodatkowymi kartami.

Pionki w „Ticket to ride" i „Wsiąść do pociągu" dla mniejszych dzieci

W tych wszystkich wymienionych wersjach pionkami są wagony, a zadaniem budowanie tras kolejowych. Ale w nieco uproszczonej wersji tej gry – Londyn czy Nowy Jork, nie dość, że zamiast pociągów są auta, to i trasy są łatwiejsze, dlatego te pozycje polecamy dla dzieci 5-6 lat. Podobnie „Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż" z mapą Europy i uproszczonymi zasadami, świetnie nada się na rozpoczęcie z planszówkami dla młodszych dzieci.  Musimy Wam jeszcze wspomnieć o „Wielkich jeziorach", gdzie pionkami są statki a trasami rejsy promów po jeziorach.

wsiąść do pociągu europa

Wsiąść do pociągu – Europa. Recenzja 

Pociągi to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych planszówek. Proste zasady, rozgrywki wymagające planowania i odrobiny szczęścia, trochę interakcji z innymi graczami powoduje, że 30-40 minutowa rozgrywka sprawia nam dużo radości. Dodatkowo zawsze grając w tą planszówkę wspominamy nasze przygody z miast pomiędzy którymi budujemy połączenia kolejowe tj. Pampeluna, Lizbona, Wenecja, Paryż, Barcelona czy Amsterdam. Co więcej, zrobiliśmy sobie dodatkowe zasady i w przypadku, gdy gracz buduje połączenie do miasta, które zwiedziliśmy, otrzymuje dodatkowe punkty 🙂 Zgapiliśmy też zasady z wersji niemieckiej i na dworcach ustawiamy pasażerów. Osoba, która przewiezie najwięcej osób, na koniec gry dostaje dodatkowe 20 punktów. Ludziki pożyczamy z gry Carcassonne 😉 Ustawiamy je losowo, czasem na jednym dworcu na pociąg oczekuje dwóch pasażerów, a czasem jeden. Wersja Europa to fajny sposób na naukę geografii, odrobinę historii i utrwalenie wiadomości o położeniu największych europejskich metropolii. W naszej pięciostopniowej skali oceny fajnych gier Pociągi dostają piątką z plusem!

wsiąść do pociągu europa