Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Kraków > Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa w Krakowie

Swoją przygodę z Krakowem warto zacząć od Starego Miasta. To właśnie tutaj, w jego centralnej części, znajduje się znany wszystkim Rynek Główny. Kto z nas nie zachwycał się kamienicami wybudowanymi wiele, wiele lat temu, które dziś są już zaliczane do zabytków? To właśnie na krakowskim Rynku Głównym , wśród wielu innych ciekawych budowli znajduje się Wieża Ratuszowa, w pobliżu Sukiennic, której nie sposób nie zauważyć.

Ratusz w Krakowie – historia

Wieża Ratuszowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pozostałością po miejskim ratuszu, który powstał już w 1300 roku! Budowla była majestatyczna i ukazywała potęgę ówczesnego miasta. W ratuszu urzędował burmistrz, mieścił się tu sąd ławniczy, kancelaria, a także archiwum. W podziemiach ratusza i wieży działała Piwnica Świdnicka, w której były przechowywane oraz serwowane przeróżne gatunki trunków –  zarówno wina, jak i piwa. Ciekawostką jest to, że piwnica swoją nazwę zawdzięcza śląskiemu piwu, który był sprowadzany aż ze Świdnicy! Poza Piwnicą Świdnicką znajdowało się tutaj również… więzienie połączone z izbą tortur i lochami. Niestety ratusz zburzono w roku 1820. Pozostała po nim jedynie Wieża Ratuszowa, wybudowana w stylu gotyckim,  w której znajdował się skarbiec miejski.

Wieża Ratuszowa w Krakowie

Wieża Ratuszowa nie zawsze wyglądała tak jak dzisiaj. Cudem ocalała po decyzji radnych o wyburzeniu ratusza, dzięki czemu możemy ją podziwiać do dziś. Przez stulecia nękały ją pożary spowodowane uderzeniami piorunów oraz grożące katastrofami budowlanymi prowizoryczne remonty. Po wielu próbach odbudowy dawnej Wieży, dopiero w efekcie odbudowy w latach 1962-1966 uzyskała swój ostateczny kształt. W wyniku prac budowlanych odgruzowano podziemia Wieży i utworzono w nich kawiarnię. 20 lat później w piwnicy rozpoczął działalność teatr Maszkaron, który stworzył tu scenę. Obecnie wystawiane są na niej przedstawienia Teatru Ludowego.

Na fasadzie Wieży Ratuszowej znajduje się kilka tablic pamiątkowych. Między innymi tablica upamiętniająca 70-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także upamiętniająca polskiego papieża Jana Pawła II, który od połowy lat 60 aż do końca lat 70-tych pełnił funkcję biskupa krakowskiego.  Wejścia do Wieży pilnują dwa kamienne, XIX-wieczne lwy. 

Punkt widokowy na Rynku Głównym

Obecnie Wieża Ratuszowa jest jednym z oddziałów Muzeum Krakowa i stanowi niezwykły punkt widokowy, z którego Stare Miasto widać jak na dłoni! Jednak najpierw trzeba pokonać 110 kamiennych schodów… Wieża ma ponad 70 metrów, a wędrując na jej szczyt macie okazję zajrzeć do dawnego, wspomnianego wcześniej skarbca miejskiego, który znajdował się w sali z pięknym, gotyckim sklepieniem. Na III pietrze znajduje się sala, z okien których rozpościera się widok na Rynek. Można wejść jeszcze wyżej, gdyż IV kondygnacji znajduje się stary mechanizm zegara ratuszowego.

Bilet dla osób dorosłych kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny. Wieża otwarta jest w godzinach 11.00 -18.00 od wtorku do niedzieli, w poniedziałki krócej – do 15.00.

Kraków z dziećmi

Wybieracie się na rodzinną wycieczkę do Krakowa? Obawiacie się, że znudzone dzieci, przytłoczone ilością zabytków i historii będą marudzić? To koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania Krakowa! Przybyliśmy bowiem do miasta, by pomóc Smokowi Wawelskiemu przegonić Czorta z miasta  Diabeł, zwany Czortem, bohater wielu krakowskich legend postanowił zostać symbolem miasta. Istnieje tylko jeden sposób, by Czort powrócił do piekielnych czeluści. Jest to Tajemnicze Zaklęcie, które zna Drużyna Smoka – najznamienitsze postacie z historii miasta. Zadaniem dzieci i rodziców jest odnaleźć wskazówki, rozszyfrować hasła i stworzyć Tajemnicze Zaklęcie!

zarezerwuj nocleg w krakowie przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Drużyna Smoka" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Krakowie!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com