Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Hel - atrakcje, pogoda i tramwaj wodny.

Hel jest piękny o każdej porze roku. Latem, gdy tłumy wczasowiczów przyjeżdżają na zasłużony odpoczynek, gdy w powietrzu unosi się zapach smażonej ryby, śmiech i zabawa. Jesienią czy wiosną, gdy nieliczni turyści spacerują wzdłuż plaż, obserwując łodzie na wzburzonym Bałtyku. I zimą, kiedy to płatki śniegu wirują wokół opuszczonych domków letniskowych i przykrywają białą kołderką rybackie kutry w porcie. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają tu na Was, niezależnie od pory roku.

Pogoda na Helu

W lecie średnie temperatury na Helu wynoszą około 20 stopni, a max. około 23 stopni (w cieniu ;)). Zimą średnia temperatura spada nieznacznie poniżej zera. Najwięcej opadów odnotowuje się od czerwca do września. Jeśli macie ochotę lub potrzebę nawdychać się jodu, to wybierzcie się nad Bałtyk w zimie. Bowiem od listopada do marca, stężenie jodu w bryzie morskiej jest największe. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw naturalnej inhalacji, musicie spacerować bardzo blisko linii brzegowej.

Hel atrakcje

Położony na samym końcu Mierzei Helskiej, oblewany przez wody Bałtyku, Hel jest miastem turystycznym i popularnym, nadmorskim kąpieliskiem. Kryje w sobie kilka atrakcji wartych zobaczenia.

Fokarium na Helu

Fokarium to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można obserwować foki szare. Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. To co istotne, nie jest to projekt mający na celu stworzenie miejsca, gdzie foki uczone będą cyrkowych pokazów, oklaskiwanych przez spragnionych wrażeń turystów. Fokarium to miejsce, które zapewnia zwiększenie populacji foki szarej w Bałtyku. Część podopiecznych wypuszczana jest na wolność, a ich obecność w Bałtyku jest stale monitorowana. Zwierzęta można obserwować w trzech basenach hodowlanych. Dodatkowe, małe baseny przeznaczone są dla fok będących w trakcie leczenia lub rehabilitacji. Fokarium otwarte jest codziennie, przez cały rok. O godzinie 11 i 14 prowadzone są prelekcje połączone z karmieniem fok. Wstęp kosztuje 5 zł. 

Dom Morświna

Innym ciekawym zwierzęciem, o którym możecie się dowiedzieć więcej będąc na Helu jest morświn. Morświn to ssak z rodziny waleni, którego populacja jest zagrożona. W niewielkim budynku zwanym Domem Morświna możecie dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych sympatycznych zwierzętach.

Muzea na Helu

Jak na niewielką miejscowość, jaką jest Hel, sporo tu ciekawych muzeów. Możecie wybrać się do Muzeum Helu, gdzie dowiecie się o historii miasta, Bałtyku oraz tradycjach rybaków. Jest jeszcze Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Muzeum Kolei Helskiej. Muzeum Rybołówstwa, poza trzema kondygnacjami wystaw, zaprasza też na wieżę widokową.

Latarnia morska na Helu

Historia latarni morskiej zaczyna się w 1826 roku, kiedy zaczęto budowę pierwszej latarni na Helu. Przez wiele lat była ulepszana i modernizowana, wraz z rozwojem techniki. W 1939 roku polscy saperzy wysadzili latarnię, by utrudnić niemieckim wojskom ostrzał miasta. Podczas okupacji, w 1942 roku, Niemcy postawili nową latarnię, kilka metrów obok fundamentów poprzedniczki. Latarnia przeszła gruntowny remont na początku XXI wieku. Ma ponad 40 metrów wysokości, zbudowana jest z czerwonej cegły i rzuca światło widoczne na 30 kilometrów.

Plaże na Helu

Urok helskich plaż polega na tym, że możecie sobie wybrać, czy chcecie iść na plażę od strony morza, czy od strony zatoki. Ta pierwsza, nazywana Dużą Plażą, znajduje się w pobliżu latarni morskiej. Jest większa i mniej oblegana niż Mała Plaża, którą znajdziecie w pobliżu fokarium, pomiędzy portem morskim a wojennym. Warto też udać się na spacer do Parku Wydmowego, gdyż helskie wydmy to jedna z atrakcji regionu.

Port w Helu

Port powstał pod koniec XIX wieku i służył jako przystań dla kutrów i łodzi rybackich. Obecnie to też przystań skąd możecie wyruszyć w rejs statkiem wycieczkowym czy wodolotem. Jest tu też przystań jachtowa oraz miejsce dla statków ratowniczych. Stąd też możecie popłynąć tramwajem wodnym do Trójmiasta. To świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z dziećmi do Gdańska!

Ścieżka rowerowa na Helu

Zachęcamy Was również do porzucenia samochodu na rzecz rowerów. Wzdłuż całej Mierzei Helskiej poprowadzono ścieżkę rowerową. Możecie się nią wybrać do Jastarni, Juraty, a nawet do Władysławowa.  

Gdzie spać będąc na Helu?

Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂 

Booking.com

4 odpowiedzi na “Hel – atrakcje, pogoda i tramwaj wodny”

Nigdy nie słyszeliśmy o tramwaju wodnym. Fajna atrakcja, trzeba będzie się wybrać kiedyś 😉

Polecamy 🙂 Tramwaje wypływają rano, a powrotny jest pod wieczór. Fajny pomysł na wycieczkę 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.