plac solny we wrocławiu

Plac Solny we Wrocławiu

Do wrocławskiego Rynku przylega Plac Solny. Dawniej pełnił funkcję rynku pomocniczego. Wokół niego sporo jest zabytków, często pomijanych przez turystów. A szkoda. Warto zajrzeć na Plac Solny choć na chwilę. 

Plac Solny we Wrocławiu

Plac Solny przylega do Rynku od strony południowo – zachodniej, czyli tam, gdzie na rogu stoi wielki budynek BZWBK. To duży, kwadratowy plac, który wieki temu służył jako targowisko. Handlowano tu głównie solą sprowadzaną z Wieliczki. Stąd właśnie nazwa tego miejsca – Plac Solny. Dodatkowo można było zaopatrzyć się tu w miód, wosk czy wyroby ze skóry. W średniowieczu na placu spotykali się miejscowi poszukiwacze złota. Obecnie we władanie plac przejęły kwiaciarki. Kilka stoisk z kwiatami czynnych jest tu całą dobę, przez 7 dni w tygodniu! 

Budynki wokół Placu Solnego

Plac Solny otaczają kolorowe kamienice. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka z nich:

  • Plac Solny 16 – Budynek Starej Giełdy – zdecydowanie najbardziej reprezentacyjny budynek przy placu. Powstał w XIX wieku na wzór włoskich, renesansowych pałaców. Siedzibę miała tu pierwsza giełda wrocławska i miejscy kupcy. Nad wejściem możecie wypatrzyć herb Wratislavi, z literą “W”.  Jednak brakuje tu innych elementów herbu miasta. Kupcy celowo je pominęli, bo miasto kojarzyło im się z płaceniem wysokich podatków 😉 Obecnie budynek znajduje się w prywatnych rękach i wynajmowany jest na pomieszczenia biurowe.
  • Plac Solny 2/3 – budynek powstał blisko 100 lat, jako przykład nowoczesnej i awangardowej zabudowy miejskiej.  Dawnej w tym miejscu znajdowała się kamienica, w której działała Apteka pod Murzynem. W czasie wojny budynek uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach powojennych, a ostatni remont w latach 90 przywrócił mu dawny blask. Fajna historia wiąże się z rzeźbą Murzyna. Przez wieki zdobiła ona kamienicę, ale została zniszczona. Ponieważ nie zachowały się  dokładne szkice rzeźby, w 2000 roku wrocławski rzeźbiarz Stanisław Wysocki podjął się stworzenia nowej figury. Za modela posłużył mu kumpel po fachu Eugeniusz Get – Stankiewicz. Co ciekawe w całej tej historii, to po odsłonięciu rzeźby pewien lekarz zdiagnozował u Stankiewicza przepuklinę. Obecnie w budynku znajduje się tu siedziba Gazety Wyborczej. 
  • Rzeźby Murzynów chyba były dość popularne, bo na rogu ul. Ruskiej i Kiełbaśniczej znajduje się Dom pod Trzema Murzynami. Na fasadzie budynku umieszczono rzeźbę Murzynów, którzy zerkają na plac Solny.

plac solny

Schron na Placu Solnym

Pod placem Solnym znajduje się schron o powierzchni 200 m2 mogący pomieścić 300 osób. Powstał w czasie II wojny światowej. Miał toalety, umywalki, kuchnie i agregat prądotwórczy. Przez wiele lat stał niewykorzystany. Dopiero w ostatnim czasie utworzono tu Muzeum Iluzji i Strojów Filmowych z Hollywood. Wejście do bunkru znajduje się przy podziemnej toalecie damskiej.

Krasnale na Placu Solnym

Oczywiście na Placu Solnym nie mogło zabraknąć krasnali! Mieszka tu Długi i Giełduś, których znajdziecie przy wejściu do budynku Starej Giełdy. Na latarnie wdrapały się Słupniki Solne i spoglądają na Krasnalkę Demokrację. Przy wejściu do Schronu spotkacie zaś pogrążonego w rozmowie i oddającego się lenistwu i oglądaniu telewizji Dialogomira.

krasnal plac solny

Wrocław z dziećmi – gotowa trasa zwiedzania

Jeśli planujecie zwiedzać Wrocław z dziećmi to mamy dla Was gotową trasę zwiedzania i niesamowitą Tajną Misję do wykonania 🙂 Trzeba zorganizować imprezkę urodzinową dla Papy Krasnala! Zerknijcie tutaj: www.niezbedniki.com

przewodnik dla dzieci po Wrocławiu

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *