plac solny we wrocławiu

Plac Solny we Wrocławiu

Do wrocławskiego Rynku przylega Plac Solny. Dawniej pełnił funkcję rynku pomocniczego. Wokół niego sporo jest zabytków, często pomijanych przez turystów. A szkoda. Warto zajrzeć na Plac Solny choć na chwilę. 

Plac Solny we Wrocławiu

Plac Solny przylega do Rynku od strony południowo – zachodniej, czyli tam, gdzie na rogu stoi wielki budynek BZWBK. To duży, kwadratowy plac, który wieki temu służył jako targowisko. Handlowano tu głównie solą sprowadzaną z Wieliczki. Stąd właśnie nazwa tego miejsca – Plac Solny. Dodatkowo można było zaopatrzyć się tu w miód, wosk czy wyroby ze skóry. W średniowieczu na placu spotykali się miejscowi poszukiwacze złota. Obecnie we władanie plac przejęły kwiaciarki. Kilka stoisk z kwiatami czynnych jest tu całą dobę, przez 7 dni w tygodniu! 

Budynki wokół Placu Solnego

Plac Solny otaczają kolorowe kamienice. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka z nich:

  • Plac Solny 16 – Budynek Starej Giełdy – zdecydowanie najbardziej reprezentacyjny budynek przy placu. Powstał w XIX wieku na wzór włoskich, renesansowych pałaców. Siedzibę miała tu pierwsza giełda wrocławska i miejscy kupcy. Nad wejściem możecie wypatrzyć herb Wratislavi, z literą “W”.  Jednak brakuje tu innych elementów herbu miasta. Kupcy celowo je pominęli, bo miasto kojarzyło im się z płaceniem wysokich podatków 😉 Obecnie budynek znajduje się w prywatnych rękach i wynajmowany jest na pomieszczenia biurowe.
  • Plac Solny 2/3 – budynek powstał blisko 100 lat, jako przykład nowoczesnej i awangardowej zabudowy miejskiej.  Dawnej w tym miejscu znajdowała się kamienica, w której działała Apteka pod Murzynem. W czasie wojny budynek uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach powojennych, a ostatni remont w latach 90 przywrócił mu dawny blask. Fajna historia wiąże się z rzeźbą Murzyna. Przez wieki zdobiła ona kamienicę, ale została zniszczona. Ponieważ nie zachowały się  dokładne szkice rzeźby, w 2000 roku wrocławski rzeźbiarz Stanisław Wysocki podjął się stworzenia nowej figury. Za modela posłużył mu kumpel po fachu Eugeniusz Get – Stankiewicz. Co ciekawe w całej tej historii, to po odsłonięciu rzeźby pewien lekarz zdiagnozował u Stankiewicza przepuklinę. Obecnie w budynku znajduje się tu siedziba Gazety Wyborczej. 
  • Rzeźby Murzynów chyba były dość popularne, bo na rogu ul. Ruskiej i Kiełbaśniczej znajduje się Dom pod Trzema Murzynami. Na fasadzie budynku umieszczono rzeźbę Murzynów, którzy zerkają na plac Solny.

Schron na Placu Solnym

Pod placem Solnym znajduje się schron o powierzchni 200 m2 mogący pomieścić 300 osób. Powstał w czasie II wojny światowej. Miał toalety, umywalki, kuchnie i agregat prądotwórczy. Przez wiele lat stał niewykorzystany. Dopiero w ostatnim czasie utworzono tu Muzeum Iluzji i Strojów Filmowych z Hollywood. Wejście do bunkru znajduje się przy podziemnej toalecie damskiej.

Krasnale na Placu Solnym

Oczywiście na Placu Solnym nie mogło zabraknąć krasnali! Mieszka tu Długi i Giełduś, których znajdziecie przy wejściu do budynku Starej Giełdy. Na latarnie wdrapały się Słupniki Solne i spoglądają na Krasnalkę Demokrację. Przy wejściu do Schronu spotkacie zaś pogrążonego w rozmowie i oddającego się lenistwu i oglądaniu telewizji Dialogomira.

Wrocław z dziećmi – gotowa trasa zwiedzania

Jeśli planujecie zwiedzać Wrocław z dziećmi to mamy dla Was gotową trasę zwiedzania i niesamowitą Tajną Misję do wykonania 🙂 Trzeba zorganizować imprezkę urodzinową dla Papy Krasnala! Jednak Krasnale to małe uparciuchy, każdy chce rządzić i ciężko idzie im się dogadać. Dlatego potrzebują pomocy sprytnego dziecka, które stanie się Superposzukiwaczem Przygód i pomoże przygotować przyjęcie urodzinowe. Złamie szyfry, odkryje tajemnice, wykona zadania i stworzy potrzebną “party listę”. Tylko misi uważać na krasnala Wredziocha! On zrobi wszystko, żeby przyjęcie się nie odbyło. Wśród miejsc, które trzeba będzie odwiedzić podczas Tajnej Misji znajdują się również Jatki!

Niezbędnik Poszukiwacza Wrocławskich Przygód to kapitalny przewodnik-spacerownik po mieście, z gotową trasą zwiedzania, wieloma Krasnalami, największymi zabytkami, ciekawostkami i miejskimi legendami. To gotowiec dla rodziców. Już nie musicie sami  planować wycieczki, a Wasze dziecko nie będzie marudzić podczas zwiedzania. Przeciwnie, przeżyje wspaniałą przygodę, która na długo zapadnie mu w pamięci oraz nauczy wiele o Wrocławiu. Niezbędnik Poszukiwacza Przygód do kupienia na www.niezbedniki.com

przewodnik dla dzieci po Wrocławiu

 

Powiązane artykuły

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *