Pireneje – Cirque de Gavarnie

Pireneje kusiły nas od dawna. W końcu udało nam się zdobyć parę szczytów 🙂 Okazały się świetne dla pieszych wędrówek z dzieckiem. A te widoki! Nasz mini-cykl “Pireneje z dzieckiem” zaczynamy od Cirque de Gavarnie.

Pireneje

Jedne z najwyższych pasm górskich w Europie,  rozciągają się od Morza Śródziemnego aż po Atlantyk. Najwyższe szczyty osiągają ponad 3000 metrów. My wybraliśmy się w rejon Midi Pyrenees, gdzie do największych atrakcji zalicza się szczyt Pic du Midi, jezioro Lac du Gaube, Lourdes – miejsce kultu i cel pielgrzymek ludzi z całego świata oraz właśnie Cirque de Gavarnie.

Pireneje

Cirque de Gavarnie

Polodowcowy cyrk położony jest w sercu Parku Narodowego Pirenejów. Ma średnicę około 6 kilometrów. Otoczony wieloma szczytami, wraz z jednym z najwyższych wodospadów w Europie zapewnia niesamowite widoki i piękne kadry dla fotografów.

Cirque de Gavarnie

Na zdobywanie Cirque de Gavarnie z dzieckiem musicie zarezerwować cały dzień. Samochód pozostawiliśmy na parkingu w miejscowości Gavarnie. W informacji turystycznej nabyliśmy mapę i stąd ruszyliśmy szlakiem w stronę cyrku.Cirque de Gavarnie Francja

Cirque de Gavarnie Paryż

Szlak nie jest wymagający. W trzy godziny dotarliśmy do schroniska “Hotel du Cirque”, gdzie znajduje się baza noclegowa oraz restauracja. Stąd rozpościera się widok na cały cyrk polodowcowy. Po drodze odpoczywaliśmy przy strumieniu i chłodziliśmy się lodowatą wodą 😉 Jedynym minusem tej trasy jest fakt, że do schroniska można dojechać konno. Sporo osób korzysta z tej atrakcji, więc cały szlak upstrzony jest kawałkami końskiej kupy, co w połączeniu z upałem i ogromną ilością much nie należy do najsympatyczniejszych niespodzianek na szlaku 🙁

Pireneje Francja
 
góry Pireneje
 
Cirque de Gavarnie Francja
 

Następnie ruszyliśmy szlakiem pod wodospad. Droga zajęła nam 1,5 godziny, ale była już znacznie trudniejsza. Nie polecamy tej trasy dla maluchów oraz osób, które nie mają na nogach butów górskich 😉 Nachylenie jest dość spore, trasę przecinają strumienie, a wędrówka po kamieniach i głazach nie należy do najłatwiejszych.

szlak Cirque de Gavarnienasz szlaku Cirque de Gavarnie
 
Pireneje we Francji
 
Pireneje - wycieczka dla całej rodziny

Pod samym wodospadem czeka Was bardzo zimny prysznic. Spadająca z ogromnym hałasem woda rozbryzguje dookoła i nie pozostawia na człowieku suchej nitki 😉 Ale warto stanąć choć na chwilę pod najwyższym wodospadem we Francji. Inne miejsca w Pirenejach warte zobaczenia opisaliśmy TUTAJ.

 

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *