ogród japoński wrocław

Ogród Japoński we Wrocławiu

We Wrocławiu jest wiele parków i ogrodów, jednak ten o którym dziś mowa, jest jedyny w swoim rodzaju, piękny i kolorowy. To Ogród Japoński, który znajduje się tuż przy Parku Szczytnickim i stanowi jego sporą atrakcję. Dlatego zapraszamy Was do przeczytania co oferuje zwiedzającym Ogród Japoński.

Ogród Japoński historia

Ogród Japoński jest pozostałością po Wystawie Światowej, która była zorganizowana w 1913 roku. Stanowił on część ekspozycji Wystawy Ogrodniczej. Ogród został zaprojektowany przez Hrabiego Fritza von Hochberga, który był wielkim pasjonatom kultury azjatyckiej oraz ogrodów japońskich. Przy planowaniu ogrodu pomagał mu japoński ogrodnik Mankich Arai, który był mistrzem w swym zawodzie. 

Po zakończeniu Wystawy Światowej zabrano z ogrodu elementy zdobiące, przez co sporo stracił ze swojego japońskiego charakteru. Przez kolejne lata Ogród coraz bardziej tracił swój urok. Przełomowe wydarzenie nastąpiło w 1994 roku, kiedy to miasto Wrocław, postanowiło, że rozbuduje Ogród i zwróciło się w tej sprawie o pomoc do Ambasady Japońskiej w Warszawie. Prośba została bardzo ciepło przyjęta przez ówczesnego Ambasadora Japonii. Prace w ogrodzie ruszyły 2 lata później. Procowali tu wybitni ogrodnicy, którzy przylecieli z Kraju Kwitnącej Wiśni, aby pomóc odbudować Ogród Japoński we Wrocławiu. 

Zaledwie dwa miesiące po otwarciu Ogrodu Japońskiego Wrocław nawiedziła powódź. Woda zalała ogród i poczyniła ogromne straty. Konieczna była gruntowna renowacja, która trwała dwa lata. W październiku 1999 r. ponownie dokonano uroczystego otwarcia. Od tego czasu Ogród nie uległ zmianie i wciąż jest miejscem pełnym azjatyckiego ducha.

ogród japoński wrocław

Atrakcje Ogrodu Japońskiego

W ogrodzie jest wiele nawiązań do symboliki Japonii, która czasami może być nawet niedostrzegana  przez osoby nie znające kultury i sztuki Japonii. Warto więc przed wizytą przyswoić sobie kilka informacji 🙂 

Już przy wejściu przywita Was charakterystyczna brama zwana Sukya. Za bramą skręćcie w prawo, a dotrzecie do herbaciarni Azumaya. Podczas zwiedzania Ogrodu natkniecie się na kaskady wody. Jedna z nich nazwana jest „męską”, ponieważ w tym miejscu woda spływa bardzo szybko. Podczas prac w 1996 roku wybudowano również drugą kaskadę , zwaną „żeńską”, która charakteryzuje się dwoma kaskadami i powolnym spływem wody w dół. Znaczną część ogrodu zajmuje staw, w którym pływają kolorowe karpie Koi.

atrakcje wrocław

Nad stawem przerzucone są dwa mosty – jeden mały, a drugi okazały, z pawilonem widokowym z którego fantastycznie widać zarówno kolorowe ryby jak i cały ogród. Po drodze będziecie mieli okazję podziwiać ciekawy układ skał, kamienne latarnie i wieżę. Poza rodzimą roślinnością tj. cisy, dęby czy kasztanowce, sporo tu również gatunków roślin pochodzących z Japonii np. wiśnie, różaneczniki czy magnolie. Ogrodnicy dbają o roślinność cały rok. Drzewa są przycinane i formowane w odpowiednie kształty. W ogrodzie organizowane są imprezy plenerowe czy warsztaty nawiązujące do tradycji, kultury i sztuki Azji.

ogród japoński wrocław

Według nas w ogrodzie najpiękniej jest wiosną, kiedy kwitną japońskie wiśnie. Ale jeśli macie okazję zobaczyć Ogród Japoński w innych miesiącach, to skorzystajcie z niej! Ogród bowiem zachwyca przez cały letni sezon. Jesienią natomiast gdy liście drzew robią się czerwone, ogród nabiera niepowtarzalnych barw. 

ogród japoński

Ogród Japoński zdjęcia

Zobacz na naszych zdjęciach jak piękny jest Ogród Japoński we Wrocławiu 🙂

Ogród Japoński cennik i godziny otwarcia

Ogród Japoński jest otwarty 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00- 19:00, przez cały tydzień. Bilety można kupić bezpośrednio w kasach, przy wejściu. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Są również bilety na 10 wejść do ogrodu, w takim przypadku bilet normalny kosztuje 50  zł, a ulgowy 30 zł. Bezpłatny wstęp mają dzieci do 3 roku życia. 

ogród japoński wrocław

Dojazd do Ogrodu Japońskiego

Ogród znajduje się w Parku Szczytnickim, tuż obok Hali Stulecia, więc dojazd z centrum nie jest skomplikowany. Polecamy skorzystać z tramwaju linii 1,2,4,10,16 lub autobusu linii 145, 146, 253, 255 i 715 i wysiąść na przestanku „ Hala Stulecia”. Jest też opcja dotarcia od drugiej strony, mianowicie możecie dojechać na przystanek „Kochanowskiego” tramwajami linii 9,17,33 oraz autobusami linii 116,121,131,141 i D i dojść do ogrodu omijając Hale Stulecia, fontannę i Pergolę. 

ogród wrocław

Sesje zdjęciowe w Ogrodzie Japońskim

Ogród Japoński to fantastyczny plener do zdjęć. Wiedzą o tym zarówno mamy pstrykające fotki swoim pociechom jak i profesjonalni fotografowie przyprowadzający tu swoich modeli i klientów. Dlatego jeśli chcecie wykorzystać w pełni urok ogrodu to polecamy Wam się wybrać tu w dzień powszedni, najlepiej do południa. Wtedy macie sporą szansę na to, że nikt Wam nie wejdzie w kadr. Wiedzą o tym m.in. fotografowie ślubni i zakochane pary.

ogród wrocław sesja

Ogród Japoński to niepowtarzalne miejsce we Wrocławiu. Jeśli pragnęliście chodź na chwilę poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni, koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Bijący od niego spokój i pozytywna energia na pewno dobrze wpłynie na każdego kto odwiedzi ogród. 

przewodnik dla dzieci po Wrocławiu

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *