jarmarki bożonarodzeniowe w europie

Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie

Szykujecie się na Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce? A może macie ochotę zobaczyć jak wyglądają jarmarki za granicą? Tym razem przygotowaliśmy ściągę z najlepszymi europejskimi Jarmarkami Świątecznymi.

Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie nazywa się “Striezelmark” czyli Jarmark Struclowy. Striezel to pyszne ciasto drożdżowe z bakaliami, od którego wywodzi się nazwa jarmarku. Podobno ciasto najlepiej smakuje właśnie tutaj, w Dreźnie, na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Strucla możecie tu jeszcze znaleźć pod nazwą Dresdner Christstollen.

Jarmark w Dreźnie jest najstarszym jarmarkiem obchodzonym w całych Niemczech. Tegoroczny Striezelmark startuje pod koniec listopada i trwa zwykle do 24 grudnia.  Jarmark jest też jednym z największych w Niemczech, ciągnie się przez całe centrum miasta. Naprawdę wielkość jarmarku może Was zaskoczyć, dlatego przygotujcie sobie wygodne i ciepłe buty. Atmosfera jest tu niezwykła 🙂 Wynika z tradycji i historii tego miejsca. Oczywiście jarmark zmienił się na przestrzeni wieków, ale wyraźnie można poczuć, że to właśnie na nim wzorują się inne jarmarki w Europie.

Atrakcji dla dzieci jest mnóstwo. Codziennie około godziny 16 na jarmarku pojawia się święty Mikołaj. Poza tym są tu karuzele dla dzieci, wielką prawdziwa choinka oświetlona lampkami, ogromny wiatrak przypominający ten we Wrocławiu (w sumie powinno być na odwrót 🙂 ), budki z pysznościami świątecznymi, owocami w czekoladzie, grzanym winem, rękodziełem, ozdobami świątecznymi i innymi ciekawymi rzeczami. Oprócz tego wszystko jest pięknie przystrojone i świecące, gra świąteczna muzyka, czuć smakowite zapachy jedzenia i nawet jeśli nie ma śniegu to atmosfera przedświąteczna jest tu najlepiej odczuwalna 🙂

jarmark w dreźnie
Zdjęcie ze strony www.dresden.de

Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie

W stolicy Niemiec również odbywa się spory Jarmark Bożonarodzeniowy, zwykle czynny od końca  listopada do końca grudnia. Co wyróżnia ten jarmark? To z pewnością są białe namioty zamiast drewnianych budek. Znajdziecie tu oczywiście jedzenie, grzane wino, ozdoby świąteczne i rzemiosło. Wszystko jest oświetlone i świątecznie udekorowane. Na jarmarku organizowane są różne imprezy oraz wydarzenia. W przeciwieństwie do innych jarmarków, wstęp na berliński jest płatny symboliczne 1 euro. Pieniądze przekazywane są na cele charytatywne.

jarmark bożonarodzeniowy w berlinie
Zdjęcie ze strony www.berlin.de

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze należy do jednych z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych w Europie. Jest to też największy czeski jarmark.  Jarmark czynny jest również w Wigilię, Święta, Sylwestra i Nowy Rok. Centrum Jarmarku znajduje się na Rynku Staromiejskim i to właśnie tam odbywają się różne eventy. Tutaj można podziwiać ogromną żywą choinkę, przystrojoną lampkami.  Druga część jarmarku znajduje się na Placu Wacława ( 5 minut spacerem od Rynku). Na straganach dostępne będą ozdoby świąteczne, lokalne rękodzieło i przysmaki. Koniecznie musicie spróbować pieczonej szynki, grillowanych kiełbasek, a ziemniaki z boczkiem zapijcie czeskim piwem 🙂 
Inny jarmark znajduje się na Zamku Praskim, przed Bazyliką św. Jerzego.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze
Zdjęcie ze strony www.prague.eu

Jarmark w Wiedniu 

W stolicy Austrii od lat na Rathausplatz odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Zwykle otwarty od połowy listopada do świąt lub końca grudnia. Aby wejść na jarmark trzeba będzie przejść pod świąteczną bramą, ozdobioną światełkami. Znajdziecie tu karuzelę dla dzieci oraz sanie ciągnięte przez renifery. Oczywiście nie zabraknie budek z jedzeniem, ciepłymi napojami (również alkoholowymi), rękodziełem i ozdobami świątecznymi. Jarmark będzie tonął w świątecznych ozdobach, dzięki czemu można będzie poczuć cudowną atmosferę.

 jarmark-bożonarodzeniowy-wiedeń
Zdjęcie ze strony www.wien.info

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie

Najbardziej oryginalny w smaku jarmark znajduje się w Budapeszcie.  Mieści się w dwóch miejscach w stolicy Węgier, na placu Vörösmarty oraz przy bazylice Świętego Stefana. Obok bazyliki co roku można podziwiać dużą choinkę. Na jarmarku są nieco inne rzeczy niż u nas czy w krajach niemieckojęzycznych. W sprzedaży królują wyroby rękodzielnicze oraz specyficzne potrawy węgierskie. Skosztować można na przykład langosza czy kurtoszkołacza. Węgrzy sprzedają też dużo dań rybnych i z kapustą. Napić się można krampampuli, czyli napoju składającego się z połączenia herbaty, wina oraz przypraw. Oprócz tego specjału można skosztować popularnego grzańca, herbaty czy ciepłej czekolady. Więcej o Jarmarku w Budapeszcie przeczytacie tu: 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie

 Jarmark bożonarodzeniowy w budapeszcie

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie kuszą atrakcjami, widokami i smakami 🙂 Który jarmark chcecie zobaczyć w tym roku? My jeszcze nie możemy się zdecydować 😀 Na pewno wybierzemy się też na któryś z Jarmarków Bożonarodzeniowych w Polsce, które opisaliśmy TUTAJ.

Post Author: Ola

2 thoughts on “Najlepsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie

  Gosia

  (8 listopada 2018 - 14:06)

  A Hamburg?

   Ola

   (15 listopada 2018 - 12:17)

   A sprawdzimy 🙂 Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *