metro w paryżu

Metro w Paryżu – mapa, strefy, bilety

Chcecie odwiedzić stolicę Francji? Macie już zaplanowane miejsca, które musicie zobaczyć, ale zastanawiacie się jak poruszać się po Paryżu?  Z chęcią Wam pomożemy. Metro w Paryżu idealnie sprawdza się podczas zwiedzania miasta.

Metro w Paryżu. Strefy i mapa metra.

Paryskie metro jest jednym z najstarszych w Europie i zdecydowanie jednym z najbardziej eksploatowanych. Długość torów wynosi ponad 200 km, a stacji jest ponad 300.  Metro ma 14 linii, a właściwie 16, bo linia 3 jest podzielona na linię 3 i 3bis. Tak samo jest w przypadku linii 7, czyli mamy 7 i 7bis, które jeżdżą w różne miejsca. Mapa metra wygląda tak:

mapa metro paryż

Metro w Paryżu posiada 5 stref, z czego strefy od 1 do 3 są strefami w centrum, a strefy 4 i 5 znajdują się na obrzeżach miasta. Wszystkie najważniejsze atrakcje tj. Luwr, Wieża Eiffla, Notre Dame czy Łuk Triumfalny znajdują się w strefie 1. Lotnisko Orly znajduje się w strefie 3, a lotnisko Charles de Gaulle w 5. Metrem możecie dojechać również do Disneylandu.

 

Mapy metra paryż
Zdjęcie ze strony www.ratp.fr

Bilety na metro w Paryżu

Jeśli wybieracie się na wycieczkę, by zwiedzić miasto i wiecie, że będziecie korzystać z komunikacji miejskiej to opłaca Wam się kupić bilet Paris Visite. Jest to karta na 1, 2, 3 lub 5 dni, ważna od chwili jej użycia, a nie kupna. Są dwa rodzaje karty, dla stref od 1 do 3 oraz druga opcja dla stref od 1 do 5. Bilet jednodniowy dla strefy 1-3 kosztuje 12 euro, a w strefie 1-5 – 25, 25 euro,  przy czym dzieci mają 50% zniżki. Bilet dwudniowy kosztuje odpowiednio 19,50 i 38,35 euro. Bilety możecie zakupić w automatach na stacji metra albo w kasie.

Co więcej, posiadając taką kartę możecie mieć 25% zniżki na wstęp na Łuk Triumfalny, obserwatorium panoramiczne Tour Montparnasse czy Muzeum Grevin. W zależności od wybranych stref, Paris Visite umożliwia podróżowanie metrem, RER, podmiejskimi pociągami Transilien, tramwajami, autobusami czy Kolejką Montmartre.
Wszystkie pozostałe rodzaje i ceny biletów znajdziecie TUTAJ.

Jak widać, metro w Paryżu to nie taka skomplikowana sprawa 🙂 Pozostaje już Wam tylko wybrać odpowiednią trasę i jechać paryskim metrem, by zwiedzić stolicę Francji! 

 

Post Author: Ola

1 thought on “Metro w Paryżu – mapa, strefy, bilety

    Dawid

    (10 sierpnia 2022 - 17:56)

    Czy jest w internecie szczegółowa mapa z oznaczonymi strefami ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *