Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Wielka Brytania > Londyn > Metro

Metro w Londynie

Wybieracie się do stolicy Wielkiej Brytanii? Szukacie informacji o biletach na metro w Londynie? Dobrze trafiliście. Podpowiemy Wam jak sprawnie poruszać się po mieście i jaki bilet kupić. Zwrócimy też  uwagę na istotne kwestie związane z zasadami korzystania z komunikacji miejskiej.

Metro w Londynie

Metro w Londynie to zdecydowanie najszybszy środek komunikacji. Przyjeżdża na czas, nie stoi w korkach i jest bardzo dobrze oznakowane. Londyńskie metro jest najstarsze na świecie! Pierwsza linia ruszyła pod koniec XIX wieku. Od tego czasu metro bardzo się  rozbudowało. Obecnie liczy 12 linii. Każda linia jest oznaczona innym kolorem i posiada swoją nazwę.

Strefy w Londynie. Cena biletów w metrze w Londynie 2018

Miasto podzielone jest na 9 stref biletowych. Jako turystów najbardziej interesować Was będzie strefa 1 i 2, gdzie znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji turystycznych. Ceny za przejazd są różne, w zależności pomiędzy jakimi strefami będziecie się poruszać oraz godzinach w jakich podróżujecie. Zaraz podamy ceny biletów w 2018 roku, ale wcześniej wyjaśnimy jak należy czytać tabelę 😉  Za godziny szczytu w londyńskim metrze uznaje się godziny w dniach roboczych od 6:30 do 9:30 oraz od 16:00 do 19:00. Okres ten nazywa się Peak (w tabeli oznaczony jako Daily Anytime) i wtedy ceny za przejazd metrem i pociągiem są wyższe. Gdy podróżuje się poza tymi godzinami, często obowiązuje niższa stawka, a okres ten nazywa się Off-Peak. Poniżej macie zdjęcie cen biletów dla dorosłych w różnych strefach. To tylko część wielkiej tabeli 😉 Więcej stref oraz cen znajdziesz na stronie transportu w Londynie – link TUTAJ. Ważną informacją jest to, że dzieci do lat 10 podróżują za darmo, pod warunkiem że są z osobą dorosłą. 

Metro w Londynie w godzinach szczytu oznacza masakryczny tłum. My podjęliśmy próbę podróży metrem w godzinach szczytu i czuliśmy się jak ryby w puszce 😀 Dlatego na kolejnej stacji daliśmy się porwać tłumowi i przesiedliśmy się na autobus. Podróż trwała miliony lat świetlnych dłużej, ale za to podziwialiśmy wtedy Londyn z pierwszego piętra autobusu.

Oyster Card – jak działa, gdzie kupić, jak używać

„Oysterka" to karta bardzo przydatna podczas podróży metrem po Londynie. Działa na zasadzie kart miejskich, a koszt przejazdu komunikacją miejską jest dużo niższy niż tradycyjnych biletów. Jest też Visitor Oyster Card, przeznaczona dla turystów. Kartę możecie kupić przez internet TUTAJ Oczywiście trzeba to zrobić sporo przed planowaną wizytą w Londynie, bo karta dotrze do Was pocztą.

Dużo sensowniej jest kupić kartę już na miejscu w automatach, w punktach turystycznych lub punktów sprzedaży “Oyster Ticket Stops”.  Punkty sprzedaży znajdziecie TU. Nim jej użyjecie, musicie ją doładować w automatach biletowych na stacjach metra. Można płacić kartą i gotówką. 

Z Oyster Card możecie podróżować metrem, kolejką DLR, koleją, autobusami i tramwajami. Gdy wchodzicie do metra to przed i po podróży odbijacie kartę na czytniku. Jeśli jedziecie autobusem, zawsze wchodzicie wejściem od strony kierowcy i również przykładacie kartę w oznaczonym miejscu.

Dużym plusem tych kart jest fakt, że nie tracą one ważności. Jeśli kiedyś znowu zamarzy Wami się pojechać do Londynu to będziecie mogli powtórnie z niej korzystać.

Bilety papierowe na metro w Londynie

Bilety papierowe dostaniecie w kasach oraz w automatach na stacji metra. Do wyboru są  bilety w jedną (single ticket), bilety w obie strony (return ticket), bilety wieloprzejazdowe (travelcards) oraz dzienny bilet (daily ticket).

Jak się zachować podróżując po Londynie?

Gdy korzystacie ze schodów ruchomych w metrze, to ustawiacie się zawsze po prawej stronie. Lewa strona jest dla tych, którzy do metra biegną. To samo dotyczy walizek, one też muszą stać po prawej stronie.

Gdy porzucicie metro w Londynie na rzecz londyńskiego autobusu to po pierwsze pamiętajcie o zmianie stron jazdy, bo może się zdarzyć, że wsiądziecie do autobusu, który jedzie w przeciwną stronę. Autobusy nie zatrzymują się na każdym przystanku. Dlatego chcąc wsiąść do autobusu należy na przystanku zamachać do kierowcy, a chcąc wysiąść trzeba nacisnąć guzik w środku pojazdu, chwilę przed danym przystankiem.

Mamy nadzieję, że trochę  pomogliśmy. Poruszanie się po Londynie metrem nie jest wcale takie skomplikowane na jakie wygląda 😉  Trzeba tylko dobrze sobie zaplanować trasę. 

2 replies on “Metro w Londynie – bilety, ceny, informacje praktyczne”

Comments are closed.