Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Karpacz na weekend - co warto zobaczyć, atrakcje i szlaki.

Korzystając z małej odległości jaka dzieli Karkonosze od Wrocławia staramy się często „bywać” w górach. Szczególnie gdy ciepłe dni dobiegają końca i zbliża się deszczowa jesień.  W zeszły weekend postanowiliśmy doładować baterie w Karpaczu. Pogoda okazała się dla nas bardzo łaskawa, a góry zaprezentowały swoje kolorowe oblicze. Karpacz jest jedną z naszych ulubionych miejscówek. Zobaczcie dlaczego.

Szlaki z Karpacza

Karpacz położony jest w Karkonoszach u podnóża Śnieżki w dolinie rzeki Łomnicy. Oferuje sporo atrakcji  i jest świetną bazą wypadową na szczyty Karkonoszy.

Szlaki z Karpacza dla rodzin z dziećmi

Szlak do Samotni

Bardzo lubimy trasę, którą zaraz Wam opiszę. Zapewnia fajny, kilkugodzinny spacer, który bez większego problemu przejdą małe stópki. Z doświadczenia wiem, że możecie również udać się tam z wózkiem, ale wyłącznie takim na dużych pompowanych lub piankowych kołach. Ze spacerówką – parasolką raczej bym się tam nie porywała.

Trasa rozpoczyna się od Świątyni Wang czyli Kościoła Górskiego Naszego Zbawiciela. Jest to ewangelicki kościół parafialny, najstarszy drewniany kościół w Polsce. Został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. W 1841 rozebrano go i przetransportowano do Karpacza. Jednak znaczna część przewiezionych elementów nie nadawała się do ponownego zastosowania, a dużo elementów zaginęło podczas transportu. Rekonstrukcja odbywała się na podstawie rysunków. Konstrukcja wykonana jest bez użycia gwoździ. W pobliżu kościółka, przy wejściu na szlak należy zakupić bilety wstępu do parku narodowego.

Po około 3 godzinach docieramy do celu. Schronisko Samotnia położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. w przepięknym miejscu, tuż nad Małym Stawem. To jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Domowa kuchnia oferuje wiele pyszności. Osobiście uważam, że nic nie smakuje lepiej niż tamtejszy barszcz z kołdunami.

Schronisko Nad Łomniczką z Karpacza

Spacer w drugi dzień rozpoczęliśmy od wejścia na czerwony szlak, w pobliżu dolnej stacji kolejki na Kopę. Naszym celem było schronisko Nad Łomniczką. Gorąco polecam tą trasę dla rodzin z małymi dziećmi. Podejście jest bardzo łagodne, a wózki również bez problemu wtoczą się na górę.

Schronisko Nad Łomniczką leży na wysokości 1002 m n.p.m. nad brzegiem potoku. Jest to uroczy, drewniany budynek z początku XX wieku. Będąc tu macie wrażenie, że przenieśliście się w czasie. Schronisko nie posiada elektryczności, drewniane wyposażenie sprawia przytulne wrażenie, a miejscowe koty powitają Was jak starych znajomych. Koniecznie musicie spróbować specjalności kuchni – naleśników z jagodami. Mniam! Jedyny minus to fakt, że schronisko nie prowadzi usług noclegowych.

Góry z dzieckiem – zabawy na szlaku

Szukamy oznaczenia szlaków – nic szybciej nie napędza do marszu nóżek niż bieg do kolejnego drzewa, słupka, drogowskazu w poszukiwaniu kolorowego oznaczenia.

Gra w skojarzenia – jedna osoba mówi wyraz, a reszta grupy odpowiada z czym jej się on kojarzy np. deszcz – parasol, skakanie w kałużach, ciepła herbata przy kominku; święta  – choinka, dzielenie się opłatkiem, barszcz z uszkami itd. Jak chwilę poćwiczycie na prostych słowach spróbujcie ze skojarzeniami do słów miłość, przyjaźń czy rodzice – gwarantuję, że maluch Was zaskoczy, wzruszy lub rozśmieszy.

Ostatnia litera – gra słowna dla dzieci, które znają literki.  Jedna osoba mówi wyraz, a kolejna ma za zadanie podać wyraz na ostatnią literę poprzedniego np. autobus – schronisko – okruch itd.

Bajkowe kalambury – wersja z pokazywaniem najpopularniejszych bajek. Spróbujcie pokazać Trzy świnki, Pszczółkę Maję, Teletubisie, Bolka i Lolka, Zygzaka McQuinna, Tomka i przyjaciół, Samoloty czy Koziołka Matołka.

Atrakcje w Karpaczu

Poza wycieczkami w góry, warto też pospacerować po mieście. Karpacz ma sporo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych:

  • Lipa Sądowa – jest to lipa, która ma ciekawą historię. Lipa znajduje się naprzeciwko domu Bachus. Jej nazwa wzięła się stad, że przed wiekami osądzano przed nią przestępców naruszających prawo wioski. Drzewo obecnie jest pomnikiem przyrody, ma ok. 5 metrów obwodu i liczy ponad 250 lat.

  • Młynek Miłości – przy ul. Karkonoskiej 53 można zobaczyć miniaturowy młyn. Zwany jest Młynkiem Miłości. Jak głosi legenda, dawno temu stał tu prawdziwy młyn, z którego wypływająca woda miała moc miłości.  Wiedziała o niej córka młynarza, która była zakochana w Duchu Gór. Chciała by napił się magicznej wody i ją pokochał… Jest to fajne miejsce dla zakochanych.

  • Karkonoskie Tajemnice – jest to specjalne miejsce gdzie dzieci i dorośli mogą poznać magiczny świat gór, ich ciekawostki, legendy oraz zobaczyć Ducha Gór. Ekspozycje są interaktywne, dlatego ciekawie poznaje się “karkonoskie tajemnice”.

  • Muzeum Zabawek – jeśli chcecie poczuć się jak dziecko, wrócić do lat dzieciństwa i pokazać swoim pociechom zabawki Waszej młodości to jest idealne muzeum dla Was. Możecie tu oglądać na stałej wystawie zabawki Henryka Tomaszewskiego. Różnią się one od tych dzisiejszych, ale za to są piękne i niepowtarzalne.

  • Western City – jeśli chcecie zobaczyć Dziki Zachód to w Karpaczu jest to możliwe  Trzeba tylko odwiedzić Western City, w którym wszystko wygląda jak w kowbojskim miasteczku. Znajdziecie tutaj mini zoo, szkółkę jazdy konno, Gold City czyli centrum płukania złota, wioskę indiańską czy pokazy tańca indiańskiego. Po stawach można przepłynąć się indiańskimi łodziami canoe. To tylko niektóre z atrakcji. Dorośli mogą np. nauczyć się rzucać lassem, a dzieci przejechać się kolejką.

  • Kolorowa – w centrum Karpacza znajduje się Kolorowa. Zimą można tu pojeździć na nartach, natomiast latem oblegany jest alpine coaster, który jest również czynny w zimie. Latem warto też pójść na letni tor saneczkowy, który na pewno da Wam wiele wrażeń.

  • Miejsce Anomalii Grawitacyjnej –  w tym miejscu samochody z wyłączonym silnikiem cofają się pod górę. Jak to możliwe? W tym oto miejscu grawitacja jest mniejsza o 4 %. Jeśli nie wierzycie możecie sprawdzić to sami :P, ale według przeprowadzonych tutaj badań, wynika, że w tym miejscu istnieje strefa anomalii. To dziwne miejsce znajdziecie między hotelem Piecuch, a mostem na Łomnicy.

Gdzie spać w Karpaczy?

Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂 

Booking.com

W Karpaczu nie da się nudzić  To świetne miejsce na kilkudniowy wypoczynek. Udanego pobytu!

2 odpowiedzi na “Karpacz na weekend – co warto zobaczyć, atrakcje i szlaki”

Możliwość komentowania została wyłączona.