Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu należy do największych i najpopularniejszych w Polsce. Spacer w dzień powszedni gwarantuje uniknięcia weekendowych tłumów 😉 Wokół unosi się zapach choinek i grzanego wina. Stoiska uginają się od lokalnych specjałów, słodyczy, wyrobów rękodzielniczych i innych drobiazgów, choć oglądających znacznie więcej niż kupujących. Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018 – zobaczmy co nas czeka, jak dojechać i gdzie zaparkować.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018 – dojazd i parkingi

Jarmark Bożonarodzeniowy zlokalizowany jest na Rynku,  Placu Solnym i częściowo na ulicy Oławskiej i Świdnickiej. Wszystkie te miejsca wyłączone są z ruchu kołowego. To ogromna strefa dla pieszych. Samochód warto zostawić więc na jednym z podziemnych parkingów – ceny na 2018 rok:

  • na Placu Nowy Targ – cena 5,50zł  za każdą rozpoczętą godzinę
  • pod Narodowym Forum Muzyki, wjazd od ul. Zamkowej lub Krupniczej – 4 zł za godzinę, 1 zł za każde rozpoczęte 15 minut
  • w Galerii Dominikańskiej, Pl. Dominikański – pierwsza godzina gratis, druga – 2 zł, każda kolejna – 4 zł
  • w Domu Handlowym Renoma, wjazd ul. Czysta – pierwsza godzina bezpłatnie, druga i trzecia – 3 zł, kolejne – 4 zł

Możecie też podjąć próby zaparkowania w jednej z bocznych uliczek Rynku np. Rzeźniczej czy Kiełbaśniczej, gdzie znajdują się miejsca parkingowe przy ulicy. Jednak znalezienie wolnego graniczy z cudem. A opłata wygląda następująco  – pierwsza godzina to koszt 3 zł, druga 3,60, trzecia 4,30, każda kolejna 3 zł. Tyle tylko, ze obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18. W weekendy bezpłatnie.

Na Rynek bez problemu dotrzecie też komunikacją miejską. Największy węzeł przesiadkowy znajduje się na Placu Dominikańskim (przystanek Galeria Dominikańska), oddalonym od Rynku o kilka minut spacerem. Dotrzecie tu tramwajami 2,3,4,5,8,9,10,11,17,23,33 oraz autobusami D,K,N,110,114,120.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018 – data, godziny otwarcia i atrakcje.

W 2018 roku Jarmark rozpocznie się 23 listopada i potrwa aż do Sylwestra! Drewniane stoiska otwarte będą codziennie w godzinach 10-21. Najwięcej odwiedzających spotkać można popołudniami i wieczorem, kiedy Jarmark rozbłyska kolorowymi światełkami. Kumulacja tłumów odbywa się w weekendy. 

jarmark bożonarodzeniowy Wrocław 2018

Co roku przybywa wystawców, handlowców i atrakcji, ale pewne elementy są niezmienne od lat. Pierwsza z nich to Bajkowy Lasek. Znajdują się tu karuzele – zarówno dla maluszków, jak i starszych dzieci oraz bajki, których można posłuchać przy drewnianych budkach. W środku znajdują się inscenizacje przedstawiające bohaterów bajek m.in. Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka czy Kopciuszka.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – co warto zjeść

Drewniane lady uginają się od smakołyków. Koniecznie trzeba spróbować węgierskich kołaczy. Pojawiają się one na Jarmarku od kilku lat, a ich smak kojarzy nam się z tym miejscem. Z roku na rok coraz więcej pojawia się wystawców z regionalnymi produktami – miodami, dżemami czy wyrobami mięsnymi. Zawsze robimy też zapas pierników na święta. Pod choinką, która góruje nad Jarmarkiem, pijemy grzane wino lub gorącą czekoladę.

Choinka na wrocławskim Rynku
Wrocławska choinka od kilku lat nie zmienia swojego kształtu –  to wysoka konstrukcja w kształcie ostrosłupa. Zmienia się za to jej wystrój i oświetlenie. Choinka zapalana jest uroczyście przez Mikołaja w Mikołajki. Odbywa się wtedy wielka świąteczna parada z elfami i innymi przyjaciółmi Świętego.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018 – czy warto?

Jarmarki Bożonarodzeniowe wpisały się już w kalendarz imprez polskich miast. Nie wyobrażamy sobie, by mogło zabraknąć we Wrocławiu Jarmarku przed świętami. Wizyta tu to wielka frajda zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto się jednak wybrać na Rynek w dzień powszedni, gdyż w weekend spory tłum może przeszkadzać w zabawie. Tworzą się wtedy spore korki do atrakcji czy kolejki przy budkach. Choć i tak większość osób to raczej oglądający niż kupujący, bo niestety ceny tutaj są z kosmosu 😉 Dlatego jeśli nie chcecie zrujnować swojego portfela to polecamy przed wizytą na Jarmarku ustalić z dzieckiem kwotę, jaką jesteście w stanie przeznaczyć na zabawę w tym miejscu. U nas się to sprawdza. Michał dostaje odliczoną kwotę i może ją sobie wydać na dowolną przyjemność – przejażdżki na karuzeli, słodkości czy pamiątki. Sam zarządza swoim jarmarkowym budżetem, ucząc się w ekspresowym tempie planowania wydatków. A i matematyka sprawdzana jest w praktyce 😉 Inną kwestią jest zapalona choinka i miejskie ozdoby. Zdecydowanie ładniej Jarmark prezentuje się, gdy choinka jest oświetlona. Dlatego warto rozważyć wybranie się na Rynek po 6 grudnia, gdy już światełka zostaną oficjalnie odpalone. Do zobaczenia na Jarmarku!

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *