herb wrocławia

Herb Wrocławia

Wrocław posiada swój herb już od XVI wieku, choć wielu Wrocławian nie zna jego historii i symboliki. Spacerując po Wrocławiu na pewno nie jeden raz zobaczycie herb miasta, chociażby na niebieskich tramwajach, chodnikach czy budynkach. Jeśli jesteście ciekawi jaką symbolikę ma herb stolicy Dolnego Śląska, zapraszamy do lektury.

Herb Wrocławia – historia i ciekawostki

Pierwszy herb został nadany miastu w 1530 roku, przez dwór Ferdynanda I, który był władcą czesko-węgierskim. Aby oficjalnie herb mógł zaistnieć, wymagany był również dyplom potwierdzony przez cesarza Karola V. Uzyskano stosowne poświadczenia i herb został oficjalnie nadany, jednak nie można było cieszyć się z tego w 100 %, ponieważ w dokumentach zaistniała pomyłka. Okazało się, że w herbie św. Jan Ewangelista został zamieniony ze św. Dorotą. Do pomyłki przyczynił się miejski skryba, czyli osoba, która przepisywała ręcznie dokumenty i księgi. Miejscy radni chcieli szybko naprawić pomyłkę. Sporo ich to kosztowało, gdyż wicekanclerz króla Czech Georg von Logu, aby odkręcić sprawę, wziął 1300 florenów, czyli sumę wartą około 200 koni i około miliona kurzych jaj! Za taką pokaźną sumkę, kazał … wydrapać na dokumencie imię św. Doroty i napisać w tym miejscu imiona św. Jana Ewangelisty. Zrobiono jak nakazał, ale to były chyba najłatwiej zarobione pieniądze w ówczesnym Wrocławiu 😉

herb wrocławia

Herb miasta istniał w takiej formie aż do 1938 roku, kiedy to naziści postanowili zmienić ówczesny herb Wrocławia. Powodem zmian było zbyt duża liczba świętych, słowiański lew oraz litera W, która kojarzyła się z władzą czeską, a to było dla nazistów już nie do zniesienia. Zmienili więc herb na taki, który przypominał godło III Rzeszy. Wrocławski herb był dwupolowy, znajdował się na nim piastowski orzeł i Krzyż Żelazny.

stary herb wrocławia

Tuż po wojnie, kiedy Wrocław ponownie znalazł się w polskich rękach, powrócił dawny herb, jednak w 1948 roku godło znów zmieniono. Tym razem herb miasta przedstawiał dwugłowego orła – połowa przedstawiała białego polskiego orła, a druga połowa czarnego orła śląskiego.

herb wrocławia historia

W 1989 roku powołano we Wrocławiu Komisję Heraldyczną, której zadaniem było opracowanie nowego herbu Wrocławia. Podjęto jednak decyzję o przywróceniu pierwotnego herbu, który obwiązuje w mieście od 1990 roku.

herb wrocławia

Symbolika Herbu Wrocławia

Na herbie Wrocławia znajduje się 5 symboli.

Lew czeski –  jest symbolem przynależność miasta Wrocław do Korony Królestwa Czeskiego.

Orzeł śląski – pochodzi z herbów rodowych Piastów Śląskich. Cały Dolny Śląsk ma również w swoim herbie orła.

Jan Chrzciciel – patron wrocławskiej katedry.

Litera W – inicjał od imienia księcia Wrocisława, który jest legendarnym założycielem wrocławskiego grodu. Niestety nie ma pewności w jakich czasach panował oraz czy był pochodzenia polskiego czy czeskiego. 

Jan Ewangelista – pomylony wcześniej ze św. Dorotą. Jan Ewangelista był patronem kaplicy w ratuszu.

Herb powinno się czytać zgodnie z zasadami heraldyki, to znaczy “od strony rycerza trzymającego tarczę”. Pierwszy więc jest czeski lew, znajdujący się po lewej stronie. Herb odczytuje się odwrotnie do wskazówek zegara. 

przewodnik dla dzieci po Wrocławiu

Gdzie znaleźć herb Wrocławia

Wrocławski herb można zobaczyć w dużej ilości miejsc. Na przykład na tramwajach, chodnikach w centrum, latarniach, śmietnikach, na ratuszowej wieży czy u wrocławskiego krasnala Wroclovka, który trzyma wielkie serducho z herbem. Polecamy też zobaczyć herb w wersji XXL, która ułożona jest z kolorowych kostek przed wejściem do Ratusza.

krasnal z herbem

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *