Bretania

Północno-zachodnia część wybrzeża Francji jest rzadko wybieranym kierunkiem wakacyjnym. A szkoda, bo warto tu przyjechać. Przepiękne plaże, ogromne pływy, sieć szlaków pieszych i rowerowych oraz niesamowite opactwo Mont Saint Michel gwarantują, że nikt nie będzie się tu nudził.

Bretania – plaże

Szmaragdowe wybrzeże Bretanii to ciągnące się kilometrami ogromne, piaszczyste plaże. Nawet w sezonie jesteście w stanie znaleźć miejsce, gdzie spory kawałek plaży będzie tylko dla Was. My w połowie lipca urządzaliśmy sobie na plaży boisko do gry w piłkę nożną i baseballa. I nikomu nie przeszkadzaliśmy, bo kolejni plażowicze leżeli jakieś 100 metrów dalej 😉 A wieczorny spacer brzegiem oceanu był najlepszym zakończeniem dnia, jaki można sobie wymarzyć.

Bretania
 
Bretania plaża
Bretania Francja

Szlaki piesze i rowerowe we Francji

Bretania to świetne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Gorąco polecamy pieszy szlak GR 34, który prowadzi klifami, wzdłuż wybrzeża. To niesamowite widoki, bujna roślinność i idealne kadry dla fotografów.

Francja szlaki rowerowe
Bretania zachód
Bretania natura
Bretania we Francji
Bretania kwiaty

Odpływ i przypływ

Tutaj mogliśmy obserwować siłę natury. Sięgające kilkunastu metrów odpływy na naszych oczach odsłaniały morskie skarby, najpiękniejsze okazy muszli czy sekretne życie krabów 😉

Odpływ i przypływ Francja

Mont Saint Michel

Niezwykłe opactwo, położone u wybrzeży Normandii, jest jednym z cudów Francji. Umiejscowione na skale, z górującym nad miasteczkiem klasztorem Św. Michała robi ogromne wrażenie. A jeśli dodamy do tego, że miejsce to położone jest w zatoce, której pływy morskie sięgają 14 metrów to już wiemy dlaczego jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części Europy.
Samochód należy pozostawić na parkingu, skąd pieszo lub bezpłatnym autobusem można pokonać most łączący ląd z wyspą. Przed wejściem na wyspę znajduje się tablica informacyjna, gdzie znajdziecie dane o godzinie przypływu i informację o której zamykane są bramy. Warto pilnować czasu, by nie utknąć na wyspie 😉

Mont Saint Michel
Mont Saint Michel Francja
Mont Saint Michel
 
Mont Saint Michel we Francji
Mont Saint Michel z drona

Mini Mont Saint Michel – Bretania

Zupełnie przez przypadek trafiliśmy na mini Mont Saint Michel, kilka kilometrów od naszego kempingu w Erquy. Chcąc zobaczyć inną plażę niż tą przy kempingu, wsiedliśmy do auta i ruszyliśmy w kierunku plaży Saint Michel, oddalonej o około 6 kilometrów. Gdy dotarliśmy na miejsce ujrzeliśmy na horyzoncie małą wysepkę z uroczym, kamiennym kościółkiem na szczycie. Zastanawialiśmy się chwilę, czy można do wyspy dopłynąć łódką. Jak się okazało po kilku godzinach, można przejść do niej suchą stopą! Odpływ odsłonił szeroki, kamienny pas, który łączy wysepkę z lądem. To było niesamowite. Droga odsłoniła się na naszych oczach. To jedna z najlepszych lekcji geografii, jaka mogła się przytrafić Globtroterkowi 😉

Mini Mont Saint Michel
Mini Mont Saint Michel Bretania
Mini Mont Saint Michel Francja

Erquy

Urocze, nadmorskie miasteczko z kilkoma restauracjami, lodziarniami i sklepami. Znajduje się tu również niewielki port, skąd warto wyruszyć na wycieczkę statkiem wzdłuż wybrzeża.

Erquy

Kemping Les Pins w Erquay

W Bretanii rozbiliśmy się na kempingu Les Pins. To świetne miejsce dla dzieciaków 🙂 Jest tu duży kompleks basenów, ze zjeżdżalniami, fontannami i rwącymi rzekami. W innej części kempingu znajduje się zadaszony basen, idealny na chłodniejsze dni. Do tego ogromny plac zabaw, dmuchany zamek oraz boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i boule.

 
Kemping Les Pins w Erquay

A teraz kilka słów o Bretanii i Normandii w naszym filmiku 🙂

Post Author: Ola

5 thoughts on “Bretania

  Ada

  (4 marca 2019 - 07:47)

  jak tam cudownie! Chyba czas w końcu zmienić kierunek wakacji 😉

   Ola

   (4 marca 2019 - 21:13)

   Warto! Bretania jest piękna. I to taki nieoczywisty kierunek francuskich wakacji. A takie tu niespodzianki.

  Maria

  (28 marca 2019 - 09:57)

  Dwa lata temu byliśmy w Mont Saint Michel i również gorąco polecamy 🙂

  Angelika

  (30 maja 2019 - 20:35)

  Pieknie 🙂 Mam pytanie jak trafić do mini Saint Michel?

   Ola

   (13 lipca 2019 - 23:04)

   Z Erquy to jest blisko. Trzeba się kierować na Plage Saint Michel (kierunek pn-wsch od Erquy). Google maps pokazuje dobrze trasę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *