Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Gdańsk > Brama Zielona

Brama Zielona w Gdańsku

Ostatnio opowiadaliśmy Wam o Bramie Wyżynnej, najstarszej bramie w Gdańsku. Dziś przyszedł czas na Bramę Zieloną, która nosi zaszczytny tytuł największej gdańskiej bramy miejskiej.

Jak powstała Brama Zielona? 

Zielona Brama to brama wodna. Bramy wodne to były budowle, które stawiano przy murach miejskich. Miały przejścia, które pozwalały na dojście do rzeki. W Gdańsku bramy wodne zamykają ulice przy rzece Motławie. Zielona Brama stoi na Długim Targu.

Zieloną Bramę zbudowano w połowie XVI wieku pod czujnym okiem niderlandzkiego mistrza Regniera z Amsterdamu. Na elewacji umieszczono przeszło dwieście rzeźb, a na jednym z pięter przygotowano największą w tam tym czasie salę reprezentacyjną. Zieloną Bramę wybudowano z myślą o siedzibie Trzeciego Ordynku, czyli grupie reprezentującej miejskie kupiectwo i rzemieślników. Jednak nie nacieszyli się oni zbyt długo swoją nową siedzibą, gdyż w krótkim czasie przemieniono ją na siedzibę królewską z  myślą o odwiedzających Gdańsk koronowanych głowach. Pomimo pięknych wnętrz, nigdy w Zielonej Bramie nie zamieszkał żaden król. Na pocieszenie przejazdem zatrzymała się tutaj przyszła żona króla – Władysława IV – Maria Ludwika Gonzaga.

Brama była przebudowywana – po raz pierwszy w XIX wieku, kiedy dodano 3 kondygnację i przeprojektowano dach. 50 lat później przebito 4 bramę przejazdową. Po II wojnie światowej część budynku zapadła się w wyniku pożaru. Bramę Zieloną odbudowano w latach 50-tych, ale dopiero w 2002 roku po raz pierwszy po wojnie wnętrze zostało udostępnione zwiedzającym.

Na przestrzeni wieków wielką salę wykorzystywano jako zbrojownię, a także miejsce biesiad, imprez i przedstawień.  W Zielonej Bramie swoją siedzibę miało Towarzystwo Przyrodnicze, Muzeum Przyrodnicze czy Agencja Rozwoju Regionu. Przez kilka stuleci znajdowała się tu Waga Miejska. Wynajmowano również pomieszczenia na działania komercyjne czy biura, które miał tu m.in. Lech Wałęsa.

Dlaczego Brama Zielona?

Jest kilka tez mówiących o tym skąd się wzięła nazwa bramy. Jedna wskazuje, że to kamienne dekoracje pomalowane na zielono zainspirowały do nadania branie nazwy Zielona. Inna głosi, że wpłynął na nią kolor pierwszych, przeszklonych okien. Kolejne, że nazwa może pochodzić od koloru malowideł w środku.

Brama Zielona obecnie 

We wnętrzach Bramy znajduje się dziś oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańska Galeria Fotografii. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Powstało ono z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego oraz z Muzeum Rzemiosł Artystycznych.

Oddział Muzeum Narodowego, które mieści się w Bramie Zielonej jest miejscem, gdzie organizowane są wystawy czasowe.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00. Ceny biletów ustalana są osobno na każdą wystawę. Aktualne działania w Bramie Zielonej i planowane wydarzenia możecie sprawdzić na stronie muzeum TU.

Gdańsk z dzieckiem 

Spacer Długim Targiem do Motławy to jeden z obowiązkowych punktów każdego turysty w Gdańsku, jednak ilość zabytków i atrakcji po drodze może zmęczyć małych podróżników. Dlatego polecamy Wam zamienić nudny spacer w rodzinną przygodę i zwiedzać Gdańsk bawiąc się wspólnie z dziećmi. Zobaczcie nasz pomysł na zwiedzanie Gdańska:

zarezerwuj nocleg w gdańsku przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Walka z Czarnoksiężnikiem" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Gdańsku!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com