10 rzeczy które trzeba zrobić w krakowie

10 rzeczy, które trzeba zrobić w Krakowie

Dziś podrzucamy 10 rzeczy, które trzeba zrobić w Krakowie. Zobacz, gdzie warto pójść, czego posłuchać, co zjeść i co zrobić, by wizytę w Krakowie zaliczyć do udanych 🙂


10 rzeczy, które trzeba zrobić w Krakowie

Kraków to najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce. W samym tylko centrum znajduje się tysiące zabytków i miliony dzieł sztuki. Nie sposób ich ująć w 10 punktach 😉 Dlatego dziś pokażemy tylko “must see” każdego przybywającego do miasta.

Zjedz Obwarzanka Krakowskiego

Na początek wycieczki zjedzcie Obwarzanka Krakowskiego. To okrągłe pieczywo, posypane makiem, solą, sezamem lub mixem tych posypek. Obowiązkowa rzecz do spróbowania w Krakowie. Pierwsze wzmianki o Obwarzanku pojawiły się już w XIV wieku. Sprzedawane są w centum miasta ze specjalnych, obwoźnych stoisk – wózków. Obwarzanek znajduje się na liście tradycyjnych produktów z Małopolski oraz na liście produktów chronionych UE.

obwarzanek

Hejnał z Wieży Mariackiej

Posłuchajcie Hejnału z Wieży Mariackiej. Co godzinę trębacz wygrywa go w 4 strony świata. Zgodnie z legendą, muzyka urywa się gwałtownie i nie jest grana do końca. To na pamiątkę dzielnego hejnalisty, który swoją muzyką ostrzegł mieszkańców Krakowa przed zbliżającymi się Tatarami. Jednak jedna z tatarskich strzał dosięgnęła trębacza, który upadł martwy ze swoją trąbką w dłoni. Hejnał na pewno nie jeden raz słyszeliście w radiu, a teraz będziecie mieli okazję posłuchać go na żywo. Pamiętajcie, by pomachać Hejnaliście.

rynek w krakowie

Ołtarz Wita Stwosza

Podziwiajcie ołtarz Wita Stwosza, który znajduje się w Kościele Mariackim. Niesamowity, przepiękny, rzeźbiony ołtarz zachwyca od setek lat. Misternie wykonany, z dbałością o detale wzbudza podziw mieszkańców i turystów.

ołtarz wita stwosza

Znajdź nóż w Sukiennicach

Odnajdźcie nóż w Sukiennicach, z którym wiąże się legenda wyjaśniająca różnicę w wysokości wież Kościoła Mariackiego. Otóż wieże budowali dwaj bracia. Gdy starszy wykonał swoją, wyższą, przyszedł do niech Diabeł i szepnął mu na ucho, że choć wieża jego brata budowana jest wolniej, to ma solidne podstawy i na pewno przewyższy jego. Budowniczego zaślepiła zazdrość i zabił swojego brata. Gdy zorientował się co uczynił, rzucił się z rozpaczy ze swojej wieży. Nikt już nie odważył się dokończyć budowli i wyrównać wież. A nóż powieszono w Sukiennicach na pamiątkę tego wydarzenia. 

sukiennice

Potargujcie się ze sprzedawcami

Będąc już w Sukiennicach, zajrzyjcie na kramy i potargujcie się ze sprzedawcami o cenę wybranej pamiątki 😉 W szale zakupów nie zapomnijcie jednak dokładnie przyjrzeć się zdobieniom Sukiennic, szczególnie namalowanym tu herbom polskich miast.

herby sukiennice

Namierzcie Lajkonika

Namierzcie Lajkonika, kolejny symbol Krakowa. Ubrany w kolorowe, tatarskie szaty Lajkonik przemierza Kraków na swym koniku. Spróbujcie go znaleźć. Za kilka złotych chętnie pozuje do zdjęć;) 

Wawel

Stańcie na Wawelu, najważniejszym wzgórzu Polski. To tutaj przez wieki rządzili królowie, gdy Kraków był stolicą państwa. Koniecznie zajrzyjcie do Katedry na Wawelu i do zamku. 

zamek na wawelu

Smocza Jama

Zejdźcie z Wawelu przez Smoczą Jamę, do której wejście znajduje się przy jednej z baszt. Spacer przez mroczną jaskinię skończycie u stóp Smoka Wawelskiego, ziejącego ogniem na Bulwarach Wiślanych.

smocza jama wawel

Wejdźcie na Kopiec 

Wejdźcie na Kopiec Kraka lub Kościuszki i podziwiajcie piękne widoki. Kopiec Kraka to najstarszy kopiec w Krakowie, których łącznie jest w mieście cztery. To jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Krakowie.

Tęczowe Schody

Przejdźcie po Tęczowych Schodach, uważnie patrząc pod nogi. Tęczowe Schody to niezbyt popularny punkt turystyczny. Warto jednak je zobaczyć i przeczytać co na każdym schodku jest napisane. Schody znajdziecie na Tatrzańskiej 5/7

Udanego pobytu w Krakowie! A jeśli planujecie wycieczkę z dzieckiem, to zobaczcie nasz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód. To przewodnik po Krakowie dla dzieci, z gotową trasą zwiedzania i super Tajną Misją. Trzeba pomóc Drużynie Smoka pozbyć się Czorta z Krakowa 🙂 Niezbędnik do kupienia TUTAJ.

Przewodnik dla dzieci po Krakowie. Niezbędnik Poszukiwacza Przygód

Post Author: Ola

1 thought on “10 rzeczy, które trzeba zrobić w Krakowie

    Karolina

    (8 października 2019 - 16:58)

    Chyba pomyłka za zdjęciem kopca – wydaje mi się, że na zdjęciu jest Kopiec Kościuszki, a nie Kraka..;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *