Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Wyjazd na kemping z touroperatorem – praktyczny poradnik na przykładzie Eurocampu

Polacy coraz częściej decydują się na kempingowe wakacje. To trend, który mocno nasilił się w czasie pandemii, kiedy ponownie modny stał się wypoczynek na świeżym powietrzu. Sporo osób nie wie jednak jak się zabrać do planowania wypoczynku i czego można się spodziewać po przyjeździe. Dlatego krok po kroku rozpisaliśmy wszystkie formalności i kwestie związane z rezerwacją wakacji przez touroperatora na przykładzie Eurocamp Polska, gdyż to właśnie z Eurocampem mieliśmy okazję przeżyć świetną przygodę podczas tegorocznych wakacji na campingu Simuni.

Eurocamp Polska – touroperator oferujący wypoczynek na europejskich kempingach

W tym miejscu musimy wyjaśnić kim jest touroperator, gdyż wiele osób wciąż błędnie określa go mianem pośrednika. W dużym skrócie możemy napisać, że touroperator jakim jest Eurocamp Polska, wynajmuje od właścicieli kempingów parcele, na których stawia własne domki i namioty, które później oferuje swoim Klientom. Nie jest więc pośrednikiem – oferuje bowiem swoje zakwaterowania. 

Trzeba pamiętać, że nie jest też właścicielem kempingu, a jedynie najemcą części terenu. To oznacza, że nie ma wpływu na decyzje odnośnie wielu kwestii organizacyjnych na kempingach tj. np. godziny otwarcia basenów, sjesty czy programu animacji. Nie wspominając już o mrówkach, pracach remontowych czy ilości osób na plaży. Piszę to głównie z myślą o tych kempingowiczach, którzy nie znając zależności pomiędzy touroperatorem a właścicielem kempingu, a czasem oczekują rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Pamiętajcie też o tym, że każdy kemping ma swój regulamin, który zobowiązani jesteście przestrzegać. Uczulam głównie na punkt mówiący o ciszy nocnej, która to na kempingach w południowej Europie jest bardzo restrykcyjnie przestrzegana.

Mając taki model biznesowy touroperator kempingowy może zaoferować Wam wypoczynek na wielu kempingach w różnych krajach – wszędzie tam, gdzie postawił swoje domki i namioty. Eurocamp, na przykładzie którego pokazujemy jak zarezerwować wakacje z touroperatorem, oferuje na wynajem zakwaterowania na 180 kempingach w 9 krajach południowej i zachodniej Europy. Macie więc w czym wybierać.

Podsumowując – rezerwując wakacje w Eurocampie, wynajmujecie domek lub namiot będący własnością touroperatora. Dojazd i wyżywienie jest w Waszym zakresie.

Jak rezerwować wakacje z touroperatorem?

Mając już wiedzę jak działa touroperator, najlepiej sprawdzić ofertę bezpośrednio na stronie www.eurocamp.pl 

Tam w wyszukiwarce wskazujecie datę Waszego urlopu, kraj wakacji i liczbę osób, która wchodzi w skład Waszej ekipy. Pamiętajcie, że praktycznie wszystkie namioty Eurocampu są przystosowane dla max. 6 osób, w tym maksymalnie 4 osoby dorosłe, choć na niektórych kempingach namioty mieszczą tylko 5 osób  – szczegóły znajdziecie w opisie poszczególnych miejsc noclegowych. Domki wakacyjne są 6-osobowe (max. 4 osoby dorosłe) i 8-osobowe (max. 6 osób dorosłych).

My podpowiemy Wam nasz patent na szukanie wakacji na stronie Eurocampu. Jeśli nie wiecie gdzie pojechać, to w wyszukiwarce zaznaczcie „wszystkie kempingi”, a jak szukacie najtańszych opcji to wykorzystując filtr wskażcie najniższe oferty. Przy każdej ofercie znajdziecie informacje odnośnie oferowanego rodzaju zakwaterowania – szerzej o domkach i namiotach Eurocampu pisaliśmy TUTAJ.

Gdy podejmiecie decyzję odnośnie campingu, terminu i rodzaju domku czas przejść do rezerwacji. Cały proces odbywa się online, a w trakcie składania rezerwacji podajecie swoje dane kontaktowe oraz informacje odnośnie osób, które będą podróżować z Wami (imię, nazwisko i datę urodzenia). I to wszystko! Potem zostanie tylko dokonać opłaty za wynajem zakwaterowania.

Eurocamp Polska – ceny wakacji

Cena za wynajem domku zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od sezonu – najtaniej jest na wiosnę i jesienią, a im bliżej szczytu sezonu, czyli wakacji szkolnych, tym cena rośnie. Na cenę wpływa również wybrany rodzaj zakwaterowania, standard i atrakcje kempingu, a także region w jakim jest położony.

Z własnego doświadczenia polecamy Wam promocje związane z wczesną rezerwacją (zobaczcie przykładowe oferty na 2023 tutaj) i oferty Black Friday.

Do ceny wakacji zwykle doliczana jest od razu opłata klimatyczna tzw. tourist tax – co jest wyszczególnione na rezerwacji. Są jednak kempingi, gdzie taką opłatę będziecie musieli uregulować bezpośrednio na kempingu, a taką informację znajdziecie w sekcji „Ważne informacje”. Są też regiony, gdzie opłata klimatyczna nie jest pobierana.

Nasz kempingowy kot

Za każdą rezerwację pobierana jest tzw. opłata rezerwacyjna w wysokości 160 zł. To kwota, którą musicie uregulować w ciągu tygodnia od złożenia rezerwacji. To bezzwrotna opłata, będąca jednocześnie potwierdzeniem Waszej rezerwacji. Opłata ta zawiera również ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia i transportu, uszczerbku na zdrowiu czy śmierci. Takim ubezpieczeniem jesteście objęci podczas pobytu na kempingu oraz czas dojazdu (1 dzień przed i 1 dzień po Waszym pobycie).

Jeśli rezerwujecie pobyt ze sporym wyprzedzeniem, to całość kwoty za wakacje musicie uregulować na 12 tygodni przed rozpoczęciem pobytu. Jeśli rezerwujecie na mniej niż 2 miesiące przed wyjazdem, to na wpłatę całości macie 7 dni.

Co to jest voucher i do czego służy?

Gdy uregulujecie płatność, to na max. 2 tygodnie przed rozpoczęciem wakacji otrzymacie maila z informacją, że Wasz voucher jest gotowy do pobrania ze strony Eurocampu. Wystarczy kliknąć na „Mój Eurocamp”, podać numer rezerwacji i nazwisko. Voucher to potwierdzenie Waszej rezerwacji, a dodatkowo praktyczne informacje odnośnie kempingu, godziny otwarcia recepcji, planowaną godzinę wydania Wam domku czy namiotu itp. Voucher okazujecie w czasie zameldowania na kempingu. Wystarczy mieć dokument elektroniczny – nie musicie drukować voucheru, okazanie go na telefonie wystarczy.

Recepcja kempingu i recepcja touroperatora

W zależności od organizacji konkretnego kempingu zameldowanie odbywa się w różny sposób. Na niektórych kempingach będziecie poproszeni najpierw do recepcji głównej, kempingowej. Tam musicie okazać Wasze dokumenty tożsamości, pobrać np. bransoletki czy opaski na rękę, podać numery rejestracyjne auta czy odebrać karty wjazdowe, potwierdzające, że Wasze auto może na kemping wjechać. Po załatwieniu formalności na recepcji głównej, jesteście kierowani do recepcji touroperatora, gdzie dostajecie klucze do domków, mapki kempingu i wszystkie informacje związane z Waszym pobytem.

Czasem zdarza się tak, że wszystkie formalności załatwiacie tylko w recepcji touroperatora. Najlepiej zawsze zapytać ochroniarza przy wejściu. Oni zawsze wszystko wiedzą i odpowiednio Was pokierują. 

W recepcji touroperatora pracują osoby zatrudnione przez daną firmę, którzy dbają o zakwaterowanie na kempingu, są odpowiedzialni za obsługę Klientów i rozwiązywanie ewentualnych problemów. To tzw. kurierzy. Pamiętajcie, że to osoby, które porozumiewają się po angielsku czy niemiecku, więc musicie być przygotowani na rozmowę w obcym języku. Osobiście widziałam, jak dogadywano się za pomocą translatorów, więc dzięki współczesnej technice  bariera językowa znika.

I tutaj ważna rada! Jeśli w Waszym zakwaterowaniu czegoś brakuje, coś nie działa czy macie z czymś problem, to od razu zgłaszajcie się do recepcji touroperatora. Nie czekajcie na koniec wakacji, bo szkoda Waszego urlopu. Obsługa na kempingu na pewno Wam pomoże. Gdyby wydarzyło się tak, że ciężko się z kurierami „dogadać” i problem nie jest rozwiązany, to dzwońcie do polskiego biura Eurocampu. Tu zaradzą sytuacji.

Sprzątanie domku i kaucja

Od 2023 roku zmieniają się zasady związane z kaucją. Od tego sezonu, nim odbierzecie klucz do domku czy przydział namiotu, będzie poproszeni o pozostawienie kaucji w wysokości 100 euro. Pamiętajcie, że obowiązuje Was końcowe sprzątanie i co do zasady, powinniście oddać zakwaterowanie w takim stanie jak je zastaliście.

Zabieracie wszystkie rzeczy, które nie należą do wyposażenia domku, w tym produkty żywnościowe, wynosicie śmieci, sprzątacie kuchnię i łazienkę, zamiatacie podłogi itd.

Na oddanie zakwaterowania umawiacie się z kurierami na konkretną godzinę w dniu wyjazdu. 

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY CAMPINGI W EUROPIE NA FACEBOOKU 🙂

Odwołanie wakacji

Jeśli zmuszeni będziecie zmienić plany i zrezygnować z urlopu to część wpłaconych pieniędzy przepada. Gdy zrezygnujecie z opłaconej rezerwacji do 56 dni przed przyjazdem, otrzymacie zwrot 60% opłaty za pobyt, jeśli w okresie od 55 do 15 dni – 30%, a poniżej dwóch tygodni – 10%. Aby tego uniknąć macie dwie możliwości – wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji lub próbować sprzedać wyjazd innej rodzinie. Chętnych możecie szukać np. na naszej grupie @Campingi w Europie, ale pamiętajcie, że oferta musi być atrakcyjna, więc z jakąś częściową stratą pieniędzy musicie się liczyć. Za zmiany w sprzedanej rezerwacji zostanie pobrana opłata rezerwacyjna w wysokości 160 zł.

Życzymy Wam, żebyście nigdy nie musieli odwoływać urlopu i żeby zawsze były to kempingowe wakacje marzeń ? To jak mogą wyglądać zobaczycie na naszym filmiku z pobytu w domku Eurocampu na kempingu Simuni na chorwackim Pagu.

Zobacz naszą relację z kempingu Simuni