pręgierz we wrocławiu

Pręgierz we Wrocławiu

Kiedy będziecie się przechadzać po wrocławskim Rynku z pewnością natkniecie się na kamienną kolumnę stojącą naprzeciwko Ratusza. To wrocławski pręgierz, którego krwawą historię chcemy Wam dzisiaj przybliżyć.

Pręgierz we Wrocławiu

Przed wiekami pręgierz służył jako miejsce wykonywania publicznie kar, chłost i egzekucji. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że pręgierz w mieście oznaczał, że posiadało ono przywileje sądowe. Nie inaczej było we Wrocławiu. Pierwszy, drewniany pręgierz pojawił się przed Ratuszem już na początku XIV wieku. W 1492 roku drewnianą konstrukcję zastąpiono kamiennym pręgierzem, którego wykonawcą był kamieniarz z Saksonii.

Pręgierz przypominał słup, a zwieńczony był ażurową latarnią. Na jej szczycie stał Roland – figurka kata trzymająca w rękach miecz i rózgi. Skazańców przykuwano do pręgierza metalowymi pierścieniami. Wystawieni na widok publiczny, niejednokrotnie narażeni byli na obelgi, wyśmiewanie czy obrzucanie zgniłym jedzeniem, jajkami czy kulkami końskiej kupy. Miejska legenda głosi, że jedną z osób, która została publicznie wychłostana pod pręgierzem był Wit Stwosz, który odbył tu karę za podrabianie weksla.

Osoby skazane za ciężkie przestępstwa przy pręgierzu traciły życie. Ostatnia publiczna egzekucja miała miejsce w XVIII wieku. Zaś ostatnia chłosta odbyła się pod koniec XIX wieku.

pręgierz we wrocławiu

W międzyczasie pojawił się pomysł, by zburzyć pręgierz, jednak władca Prus, Fryderyk Wilhelm stanowczo się temu sprzeciwił. Jednak w 1925 roku, w czasie potężnej wichury, która przeszła nad Wrocławiem, zniszczeniu uległ Roland i część pręgierza. Miasto zdecydowało się wyremontować zabytek, jednak długo się nim nie nacieszyło. Pręgierz bowiem uległ zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej, a pozostałości po nim rozebrano w 1947 roku. Zachowane fragmenty znajdują się w Muzeum Architektury.

Pręgierz powrócił na Rynek dopiero w latach 80-tych XX wieku, kiedy to podjęto decyzję o rekonstrukcji budowli z 1492 roku.

Pręgierz we Wrocławiu – lokalizacja i dojazd

Pręgierz znajduje się przed budynkiem Ratusza, w pobliżu skrzyżowania ulicy Świdnickiej i Oławskiej. Najbliższy przystanek tramwajowy “Szewska” znajduje się kilkadziesiąt metrów od pręgierza, a dojedziecie tu tramwajem linii 7. Nieco dalej znajduje się duży węzeł komunikacyjny Wrocławia – Plac Dominikański, gdzie kursuje sporo tramwajów i autobusów (m.in. linia 2,3,4,5,10, 11, 23, 33 oraz D,K,N, 110 i 114).

Jeśli chcecie umówić się z Wrocławianinem na spotkanie w okolicach Rynku, to możecie być pewni, że padnie propozycja “spotkajmy się pod pręgierzem”, bowiem jest to najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *