Spis treści
Wezuwiusz to jedyny czynny wulkan na stałym lądzie Europy i jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Góruje majestatycznie nad Zatoką Neapolitańską. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. Jego wysokość wynosi 1281 metrów n.p.m, głębokość krateru sięga 230 metrów, a średnica 550-650 metrów. Pod kraterem, na głębokości ok. 8 km znajduje się olbrzymi zbiornik magmy. Stoki wulkanu objęte są ochroną i uznane za park narodowy.
Wezuwiusz Neapol
Wycieczkę na Wezuwiusz można łatwo zorganizować samemu. Jadąc samochodem autostradą A3, łączącą Neapol z Salerno, należy zjechać w Ercolano. Następnie kierując się znakami na Vesuvio dotrzeć na wysokość ok. 1000 metrów. Asfaltowa droga jest kręta i chwilami wąska. „Mijanka” z autokarem może nie należy do najprzyjemniejszych, ale absolutnie nie powinniście się tej drogi bać. Parking przy ulicy znajduje się tuż przy wejściu do parku. W przypadku gdy górny parking jest zajęty, służby kierują pojazdy na parking położony ok. 1,5 km niżej. Stamtąd prywatnymi busikami za 2 euro od osoby kupujecie bilet obowiązujący w obie strony i wjeżdżacie pod wejście do parku.
Wezuwiusz zwiedzanie
Po kupieniu biletów przeszliśmy na teren parku narodowego. Do pokonania mieliśmy ok. 800 metrów. Podejście nie należy do najłagodniejszych, ale jest to trasa, którą bez problemu pokonają małe nóżki 🙂 Widoki na Neapol, okoliczne wyspy i zatokę zachęcają do częstych przystanków.
Wulkan Wezuwiusz – jeden gram praktyki lepszy niż tona teorii
Nic nie zostaje dłużej w głowie niż własne doświadczenia. Nie często mamy okazję dreptać po wulkanie, dlatego taka wyprawa to idealny czas do dyskusji na jego temat. Stąd podczas spaceru na szczyt Wezuwiusza obserwowaliśmy krater, zbieraliśmy zastygłe kawałki lawy, rozmawialiśmy o magmie, wybuchach i typach wulkanów. Poznaliśmy wulkany wygasłe, drzemiące i czynne. Obejrzeliśmy przekrój wulkanu i przedyskutowaliśmy kwestię zagrożenia podczas wybuchów.
Wybuch Wezuwiusza w Pompejach
Wybuch wulkanu w 79 roku całkowicie zniszczył oraz ukrył przed światem Pompeje i Herkulanum, o
których napiszę w kolejnych postach. Ostatni silny wybuch został odnotowany w 1944 roku. Wg ekspertów kolejny jest już spóźniony. W lutym 2014 roku odnotowano dwa dni z rzędu zjawiska sejsmiczne, których epicentrum znajdowało się we wnętrzu wulkanu. Wskazuje to na oznaki przebudzenia Wezuwiusza. W jego bezpośrednim polu rażenia mieszka i pracuje obecnie 700 000 ludzi.
Wezuwiusz – praktyczne rady
- Na Wezuwiusz najlepiej wybrać się w bezchmurny dzień. Jeśli stożek jest zakryty chmurami, to ominie Was podziwianie widoków na Zatokę Neapolitańską.
- Warto mieć ze sobą bluzę z długim rękawem, bo na szczycie może wiać porywisty wiatr.
- Konieczne porzućcie sandały i japonki na rzecz pełnych butów, najlepiej na stabilnej podeszwie. Po pierwsze dlatego, że trasa na szczyt to typowy szlak , a po drugie pył wulkaniczny osiada wszędzie, szczególnie na stopach, więc warto je chronić przed brudem 😉
- Zabierzcie ze sobąwodę, szczególnie w upalne dni będzie ona niezbędna. Jeśli zapomnicie zabrać zesobą napoju, to po drodze na szczyt będziecie mijać kilka punktów – sklepików, gdzie możecie nabyć prowiant i pamiątki.
![]() |
Wezuwiusz zdobyty 🙂 |
4 thoughts on “Wulkan Wezuwiusz Pompeje – zwiedzanie, mapa”
Marta Kozian
(14 października 2014 - 08:16)Wow! Wspaniałe przeżycie! Wejście na wulkan jest naszym marzeniem i z pewnością kiedyś je zrealizujemy 😉 przepiękne zdjęcia!
karolina kaczyńska
(17 października 2014 - 11:31)bylam, podziwialam i jest pieknie 🙂 gratuluje zdobycia 😉
Vida Suenos
(19 października 2014 - 13:30)Na zdjęciach Neapol wygląda przepięknie z tej wysokości, a co dopiero w rzeczywistości. Ah
Pozdrawiam
Anka 😉
anthonyb
(17 listopada 2014 - 10:37)ciesze sie, ze wycieczka sie udala i porady przydaly 🙂